Banalna recepta na zachowanie MŁODOŚCI. Kolory na talerzu

Najwięcej antyoksydantów zawierają kolorowe warzywa i owoce.

Antyoksydanty są sprzymierzeńcami kobiet. Chronią przed destrukcyjnym działaniem wolnych rodników i sprawiają, że skóra jest świeża i zdrowa. By zachować młodość na dłużej, warto jeść warzywa i owoce o intensywnych kolorach, między innymi pomarańczowe, czerwone czy zielone.

Bardzo popularnym antyoksydantem jest witamina C, obecna prawie we wszystkich cytrusach i wielu innych owocach, ale też w ziemniakach. Antyoksydant to także witamina E, zawarta w tłuszczach roślinnych oraz awokado – mówi specjalista w dziedzinie dietetyki Filip Kowalczyk.

Niestety, jeśli nie będziemy dbać o zdrowie, samym jedzeniem się nie odmłodzimy. Wolnych rodników przybywa, gdy palimy papierosy czy pijemy alkohol. Zbyt intensywne uprawianie sportu również sprzyja powstawaniu tych cząsteczek, dlatego należy zachowywać umiar.

Źródło:InfoWire,pl

Żródło zdjęć: Shutterstock

 

 

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Jest prekursorką artystycznego SELFIE. Jej zdjęcie konkuruje z kultowymi fotografiami świata Sekretna misja księdza Jana. Zbiera KOBIECĄ BIELIZNĘ 4 filiżanki kawy - tyle wystarczy, by poważnie obniżyć płodność! Nadużywanie, nieregularne godziny przyjmowania. Jak zmniejszamy skuteczność ANTYBIOTYKÓW? W której ławce siedzi twoje dziecko? Miejsce w sali lekcyjnej ma znaczenie Łysienie to nie tylko problem mężczyzn. Jak z nim walczyć? Zdradzają Twój prawdziwy wiek. U młodych osób to oznaka zmęczenia Kiszona kapusta, pikle... Mało kalorii, dużo zdrowia Urojone i destrukcyjne KOMPLEKSY MĘŻCZYZN Uroda to nie wszystko, pomagają też leczyć. Moda na alpaki zawitała do Polski MOLESTOWANIE SEKSUALNE to nie tylko dotyk. Jak reagować? Pogrubiający nie dla wszystkich. Jaki TUSZ DO RZĘS wybrać?