Banalna recepta na zachowanie MŁODOŚCI. Kolory na talerzu

Najwięcej antyoksydantów zawierają kolorowe warzywa i owoce.

Antyoksydanty są sprzymierzeńcami kobiet. Chronią przed destrukcyjnym działaniem wolnych rodników i sprawiają, że skóra jest świeża i zdrowa. By zachować młodość na dłużej, warto jeść warzywa i owoce o intensywnych kolorach, między innymi pomarańczowe, czerwone czy zielone.

Bardzo popularnym antyoksydantem jest witamina C, obecna prawie we wszystkich cytrusach i wielu innych owocach, ale też w ziemniakach. Antyoksydant to także witamina E, zawarta w tłuszczach roślinnych oraz awokado – mówi specjalista w dziedzinie dietetyki Filip Kowalczyk.

Niestety, jeśli nie będziemy dbać o zdrowie, samym jedzeniem się nie odmłodzimy. Wolnych rodników przybywa, gdy palimy papierosy czy pijemy alkohol. Zbyt intensywne uprawianie sportu również sprzyja powstawaniu tych cząsteczek, dlatego należy zachowywać umiar.

Źródło:InfoWire,pl

Żródło zdjęć: Shutterstock

 

 

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

ANNA LEWANDOWSKA pokazuje, jak ćwiczyć w ciąży! KOSZULKA, która jest osobistym trenerem. Mobilizuje do większego wysiłku Jakie konsekwencje może mieć całkowite zrezygnowanie z CUKRU? Chroni przed osteoporozą i KOBIECYMI nowotworami. Jednak wciąż jemy jej za mało Co mówią CHORZY MĘŻCZYŹNI? Prawdziwe? Polacy na bakier z aktywnością fizyczną. To częsty powód chorób Po śmierci narzeczonej przemierza pieszo świat. Właśnie dotarł do Polski "No woman, no drive". Kolejna akcja przeciwko DYSKRYMINACJI kobiet Okuliści ostrzegają: Polacy widzą coraz gorzej! Wstydliwy problem kobiet. By sobie pomóc, ty i partner powinniście przestrzegać kilku zasad Prosta czynność zwiększy skuteczność ćwiczeń. Wystarczy 5 minut dziennie Najnowsze odkrycie kosmetologii. Zapobiega ZMARSZCZKOM i zwalcza CELLULIT