Banalna recepta na zachowanie MŁODOŚCI. Kolory na talerzu

Najwięcej antyoksydantów zawierają kolorowe warzywa i owoce.

Antyoksydanty są sprzymierzeńcami kobiet. Chronią przed destrukcyjnym działaniem wolnych rodników i sprawiają, że skóra jest świeża i zdrowa. By zachować młodość na dłużej, warto jeść warzywa i owoce o intensywnych kolorach, między innymi pomarańczowe, czerwone czy zielone.

Bardzo popularnym antyoksydantem jest witamina C, obecna prawie we wszystkich cytrusach i wielu innych owocach, ale też w ziemniakach. Antyoksydant to także witamina E, zawarta w tłuszczach roślinnych oraz awokado – mówi specjalista w dziedzinie dietetyki Filip Kowalczyk.

Niestety, jeśli nie będziemy dbać o zdrowie, samym jedzeniem się nie odmłodzimy. Wolnych rodników przybywa, gdy palimy papierosy czy pijemy alkohol. Zbyt intensywne uprawianie sportu również sprzyja powstawaniu tych cząsteczek, dlatego należy zachowywać umiar.

Źródło:InfoWire,pl

Żródło zdjęć: Shutterstock

 

 

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Jakie OWOCE jeść latem? Poznaj właściwości owoców sezonowych Jak radzić sobie z bólem pleców W CIĄŻY? Proste ćwiczenia przyniosą ulgę SZYMON MAJEWSKI parodiuje teledysk Nataszy Urbańskiej! Jej decyzja miała ogromne znaczenie dla chorych Polek. Reakcja była niesamowita! ZUS kontroluje przedsiębiorcze KOBIETY W CIĄŻY. "80 procent przypadków to fikcja" Choroby mózgu coraz większym problemem. CO TRZECI POLAK zagrożony Ciężka praca za małe pieniądze. Tak wygląda służba u królowej Elżbiety II Ulubiony napój na zimowe wieczory. Poprawi humor i rozgrzeje Producenci wciąż oszukują. Co trzecia partia żywności źle oznakowana na etykietach Jak nauczyć się asertywności? Najlepszy jest amerykański sposób "na kanapkę" Codziennie przechowujemy w nich jedzenie. Eksperci ostrzegają o ich SZKODLIWOŚCI BEYONCE reklamuje Brazylię!