Banalna recepta na zachowanie MŁODOŚCI. Kolory na talerzu

Najwięcej antyoksydantów zawierają kolorowe warzywa i owoce.

Antyoksydanty są sprzymierzeńcami kobiet. Chronią przed destrukcyjnym działaniem wolnych rodników i sprawiają, że skóra jest świeża i zdrowa. By zachować młodość na dłużej, warto jeść warzywa i owoce o intensywnych kolorach, między innymi pomarańczowe, czerwone czy zielone.

Bardzo popularnym antyoksydantem jest witamina C, obecna prawie we wszystkich cytrusach i wielu innych owocach, ale też w ziemniakach. Antyoksydant to także witamina E, zawarta w tłuszczach roślinnych oraz awokado – mówi specjalista w dziedzinie dietetyki Filip Kowalczyk.

Niestety, jeśli nie będziemy dbać o zdrowie, samym jedzeniem się nie odmłodzimy. Wolnych rodników przybywa, gdy palimy papierosy czy pijemy alkohol. Zbyt intensywne uprawianie sportu również sprzyja powstawaniu tych cząsteczek, dlatego należy zachowywać umiar.

Źródło:InfoWire,pl

Żródło zdjęć: Shutterstock

 

 

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Kompromitujące odpowiedzi Polaków. Oni na pewno nie zdaliby MATURY z polskiego Polskie Towarzystwo Kardiologiczne promuje się rapem! Została striptizerką, bo znudziła ją praca! Kupują je na targu lub porywają. Tak Romowie ZDOBYWAJĄ SWOJE ŻONY Najnowsze odkrycie kosmetologii. Zapobiega ZMARSZCZKOM i zwalcza CELLULIT Kocham, ale nie mam ochoty na seks. Dlaczego kobiety stają się OZIĘBŁE? Uważaj na MLEKO i nadmiar białka. Wbrew pozorom nie są takie zdrowe Jak gwiazdy zwracają się do swoich TEŚCIÓW? JUSTIN TIMBERLAKE zaśpiewał "Happy Birthday" polskiej fance! Porcje posiłków ODMIERZAJ WŁASNĄ PIĘŚCIĄ. To najlepsze dla żołądka Przeżyła ŚMIERĆ KLINICZNĄ. Co widziała? HIT INTERNETU. Ironicznie o słowiańskiej urodzie!