Banalna recepta na zachowanie MŁODOŚCI. Kolory na talerzu

Najwięcej antyoksydantów zawierają kolorowe warzywa i owoce.

Antyoksydanty są sprzymierzeńcami kobiet. Chronią przed destrukcyjnym działaniem wolnych rodników i sprawiają, że skóra jest świeża i zdrowa. By zachować młodość na dłużej, warto jeść warzywa i owoce o intensywnych kolorach, między innymi pomarańczowe, czerwone czy zielone.

Bardzo popularnym antyoksydantem jest witamina C, obecna prawie we wszystkich cytrusach i wielu innych owocach, ale też w ziemniakach. Antyoksydant to także witamina E, zawarta w tłuszczach roślinnych oraz awokado – mówi specjalista w dziedzinie dietetyki Filip Kowalczyk.

Niestety, jeśli nie będziemy dbać o zdrowie, samym jedzeniem się nie odmłodzimy. Wolnych rodników przybywa, gdy palimy papierosy czy pijemy alkohol. Zbyt intensywne uprawianie sportu również sprzyja powstawaniu tych cząsteczek, dlatego należy zachowywać umiar.

Źródło:InfoWire,pl

Żródło zdjęć: Shutterstock

 

 

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Znalazł swoją miłość oglądając sylwestrowy program Telewizji Polskiej Przeżyła ŚMIERĆ KLINICZNĄ. Co widziała? Przez ojca sadystę straciła wiarę w siebie. Niezwykła metamorfoza pani Krystyny ZUS kontroluje przedsiębiorcze KOBIETY W CIĄŻY. "80 procent przypadków to fikcja" Pracodawca musi być na to gotowy. Nawet 60 dni w roku WOLNYCH OD PRACY dla rodziców Michał Piróg z dildem w dłoni w nowym teledysku MASŁOWSKIEJ Była solistka Polskiego Baletu Narodowego TAŃCZY NA RURZE! Anna Komorowska: "Na trudne sytuacje nasza rodzina jest idealna!" Ukradli staruszce cenne OBRAZY. Podali się za URZĘDNIKÓW Jeff poddał się DEPILACJI woskiem dla... dobra nauki Niewłaściwie przechowywane wydzielają substancje toksyczne. Gdzie trzymać warzywa? Próżność czy sposób na dorobienie po 50 roku życia? AMATORZY MODY podbijają sieć