Prawdy i mity na temat metod zachowania zgrabnej figury
DAMIESA • dawno temuOsoby odchudzające się dobrze wiedzą, że największym problemem w czasie diety jest samodyscyplina. Zwykle bywa tak, że stosujemy garść wymówek, które skutecznie odciągają od realizacji upragnionego celu, jakim jest szczupła sylwetka, dlatego wszelkie działania nie przynoszą efektu. Chcesz wiedzieć, co nas najczęściej powstrzymuje przed redukcją zbędnych kilogramów? Oto odpowiedź.
[b]Zdrowe jedzenie jest bardzo drogie[/b]
To nieprawda, zdrowa żywność może być prawie za darmo – kiedy na przykład urośnie w twoim ogródku. Poza tym niedrogie są sezonowe owoce i warzywa, a także wegetariańskie mrożonki. Można mieć gwarancję, że żywność jest zdrowa i świeża, jeśli nie przyjechała ze zbyt daleka. Dlatego w USA rośnie w siłę ruch ludzi, którzy jedzą tylko to, co wyprodukowano w promieniu 100 kilometrów od ich miejsca zamieszkania. To korzystne nie tylko dla środowiska (oszczędzamy na benzynie i dwutlenku węgla), ale i dla nas. Taka żywność jest świeża i nie nadmiernie przetworzona, a do tego niedroga – najczęściej bowiem cenę żywności podraża jej konserwacja, przetwarzanie i transport.
Nie mogę wmuszać dziecku warzyw, jeśli ich nie chce
Wmuszać oczywiście nie, ale trzeba pamiętać, że dzieci są wybredne i zmienne w swoich upodobaniach smakowych. To, że za pierwszym razem jakiś owoc czy warzywo mu nie odpowiadało, nie znaczy, że będzie tak również następnym razem. Wartości odżywcze i witaminy są dziecku niezbędne do prawidłowego rozwoju, warto więc zadbać, aby jadło owoce i warzywa. Jeśli nie wszystkie, to chociaż kilka ulubionych. Inne można podsuwać dziecku dyskretnie i „mimochodem”, na przykład w formie sałatki owocowej.
Owoce suszone czy mrożone nie są tak zdrowe, jak świeże
Porcję owoców i warzyw powinniśmy zjadać aż pięć razy dziennie. Dostarczają nie tylko witamin, ale i mogą pomóc oszukać apetyty na inne, bardziej tuczące produkty. Wiadomo jednak, że trudno byłoby jeść aż tak często owoce czy warzywa na surowo. I właśnie tu z pomocą przychodzą mrożonki czy owoce suszone – ich walory odżywcze nie różnią się zasadniczo od surowych. Należy jednak sprawdzać, czy owoce suszone nie zawierają dodatku cukru.
Rezygnacja ze śniadań to dobry sposób by schudnąć
Wręcz przeciwnie! Śniadanie to najważniejszy posiłek, dostarcza energii, z której organizm ma korzystać później przez cały dzień. Niejedzenie śniadań jest nie tylko niezdrowe, ale i może sprawić, że będziemy przybierać na wadze – głód niezaspokojony rano może być coraz większy, a stąd już prosta droga do przekąsek i batoników.
Większość soli, którą zjadamy, to ta, którą sypiemy z solniczki
Jeśli chcemy zmniejszyć ilość soli w naszej diecie, rezygnacja z dosalania nie wystarczy. Sól dosypywana do potraw to tylko wierzchołek góry lodowej. 75% soli, którą zjadamy, zawarte jest w żywności, a tylko 15 % pochodzi z solniczki. Najwięcej soli zawierają pieczywo i wędliny.
Jeśli chcę schudnąć, muszę ćwiczyć na siłowni
Nic bardziej mylnego. Amerykańskie badania dowiodły to, co od dawna głosili dietetycy. Nie liczy się to, jak trudne ćwiczenia wykonujesz, liczy się tylko regularność. Wcale nie trzeba pocić się na siłowni — wystarczy długi spacer, delikatny aerobik, taniec czy nawet praca w ogródku.
Tylko ludzie z nadwagą potrzebują ćwiczeń fizycznych
Aktywności fizycznej potrzebuje każdy, niezależnie od wagi. Ćwiczenia wpływają bowiem nie tylko na sylwetkę – poprawiają również samopoczucie, zmniejszają skłonność do depresji i przyczyniają się do poprawy podstawowych parametrów zdrowotnych, takich jak poziom cholesterolu czy ciśnienie krwi.
Źródło: jejzdrowie.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze