8 faktów na temat anoreksji

9. Anoreksja – co o niej wiesz?Zaburzenia jedzenia takie jak anoreksja uważane są za wynik osobistych wyborów. Jednak ludzie nie wiedzą, że takie zaburzenia mogą zagrażać życiu. Oto kilka faktów na temat anoreksji.
Zdjęcie autorstwa jaffa720 / CC BY

9. Anoreksja – co o niej wiesz?
Zaburzenia jedzenia takie jak anoreksja uważane są za wynik osobistych wyborów. Jednak ludzie nie wiedzą, że takie zaburzenia mogą zagrażać życiu. Oto kilka faktów na temat anoreksji.

8. Anoreksja = głodzenie sięAnoreksja nervosa to zaburzenie jedzenia, które charakteryzuje się ogromnym strachem związanym z przybraniem na wadze. Osoby cierpiące na tę chorobę ograniczają nawyki spożywania posiłków do niezdrowego stopnia, chcą stracić na wadze na tyle, że się głodzą i mają zaburzony obraz własnego ciała.

8. Anoreksja = głodzenie się
Anoreksja nervosa to zaburzenie jedzenia, które charakteryzuje się ogromnym strachem związanym z przybraniem na wadze. Osoby cierpiące na tę chorobę ograniczają nawyki spożywania posiłków do niezdrowego stopnia, chcą stracić na wadze na tyle, że się głodzą i mają zaburzony obraz własnego ciała.

7. Anoreksja jest powszechniejsza wśród nastolatekAnoreksja zazwyczaj dotyczy młodych ludzi: nastolatków i młodszych osób, występuje zwłaszcza wśród młodych dziewcząt. Etiologia zaburzeń jedzenia to złożony problem biologiczny, socjologiczny, kulturowy, rodzinny i osobisty.
Zdjęcie autorstwa Greyerbaby / CC BY

7. Anoreksja jest powszechniejsza wśród nastolatek
Anoreksja zazwyczaj dotyczy młodych ludzi: nastolatków i młodszych osób, występuje zwłaszcza wśród młodych dziewcząt. Etiologia zaburzeń jedzenia to złożony problem biologiczny, socjologiczny, kulturowy, rodzinny i osobisty.

6. Nacisk rówieśników i mediów społecznościowych sprawia, że kobiety są bardziej podatne na anoreksjęBez wątpienia nierealistyczny obraz ciała w mediach to główny powód, dla którego nastolatki postrzegają siebie jako osoby z nadwagą. Kobiety cierpiące z powodu anoreksji kładą nacisk na wygląd zewnętrzny, jako środek do osiągnięcia popularności i akceptacji. Chudość to ideał, który wiąże się z osiągnięciem, większym poważaniem w społeczeństwie oraz – co się z tym wiąże – lepszym poczuciem własnej wartości.
Zdjęcie autorstwa Greyerbaby / CC BY

6. Nacisk rówieśników i mediów społecznościowych sprawia, że kobiety są bardziej podatne na anoreksję
Bez wątpienia nierealistyczny obraz ciała w mediach to główny powód, dla którego nastolatki postrzegają siebie jako osoby z nadwagą. Kobiety cierpiące z powodu anoreksji kładą nacisk na wygląd zewnętrzny, jako środek do osiągnięcia popularności i akceptacji. Chudość to ideał, który wiąże się z osiągnięciem, większym poważaniem w społeczeństwie oraz – co się z tym wiąże – lepszym poczuciem własnej wartości.

5. Anoreksja może być śmiertelna1 na 10 przypadków anoreksji kończy się śmiercią spowodowaną zagłodzeniem, samobójstwem lub komplikacjami, np. zawałem lub niewydolnością nerek. Wpływ anoreksji na zdrowie to m.in.: anemia, nieregularne miesiączki, odwodnienie, nieregularne ciśnienie krwi, choroby nerek i wątroby i inne komplikacje.
Zdjęcie autorstwa epicantus / CC BY

5. Anoreksja może być śmiertelna
1 na 10 przypadków anoreksji kończy się śmiercią spowodowaną zagłodzeniem, samobójstwem lub komplikacjami, np. zawałem lub niewydolnością nerek. Wpływ anoreksji na zdrowie to m.in.: anemia, nieregularne miesiączki, odwodnienie, nieregularne ciśnienie krwi, choroby nerek i wątroby i inne komplikacje.

4. Anorektycy mogą kłamać o swoich nawykach żywieniowychJednym z najczęstszych objawów anoreksji jest wychudzona i wyniszczona sylwetka. Utrata wagi może być nagła i drastyczna. Obsesja na punkcie odchudzania jest tak intensywna, że osoba taka je bardzo mało lub wcale i w związku z tym może ona kłamać lub ukrywać swoje nawyki żywieniowe.
Zdjęcie autorstwa beeki / CC BY

4. Anorektycy mogą kłamać o swoich nawykach żywieniowych
Jednym z najczęstszych objawów anoreksji jest wychudzona i wyniszczona sylwetka. Utrata wagi może być nagła i drastyczna. Obsesja na punkcie odchudzania jest tak intensywna, że osoba taka je bardzo mało lub wcale i w związku z tym może ona kłamać lub ukrywać swoje nawyki żywieniowe.

3. Anoreksja zwiększa prawdopodobieństwo depresjiAnoreksja wpływa również na psychikę. Wszyscy wokół mogą mówić, że taka osoba powinna przybrać na wadze, ale ona wciąż czuje się grubo i chce schudnąć. Może pojawić się depresja i przekonanie, że szczęście osiągnie się, kiedy straci się na wadze lub na niej nie przybierze.

3. Anoreksja zwiększa prawdopodobieństwo depresji
Anoreksja wpływa również na psychikę. Wszyscy wokół mogą mówić, że taka osoba powinna przybrać na wadze, ale ona wciąż czuje się grubo i chce schudnąć. Może pojawić się depresja i przekonanie, że szczęście osiągnie się, kiedy straci się na wadze lub na niej nie przybierze.

2. Psychoterapia i konsultacje żywieniowe mogą wyleczyć osobę z anoreksjiWażne jest, aby osoby cierpiące na anoreksję jak najszybciej otrzymały pomoc i leczenie w związku z ryzykiem zdrowotnym. Leki i psychoterapia często są łączone, czasami może być też wymagana hospitalizacja.
Zdjęcie ludzi / Shutterstock

2. Psychoterapia i konsultacje żywieniowe mogą wyleczyć osobę z anoreksji
Ważne jest, aby osoby cierpiące na anoreksję jak najszybciej otrzymały pomoc i leczenie w związku z ryzykiem zdrowotnym. Leki i psychoterapia często są łączone, czasami może być też wymagana hospitalizacja.

1. Świadomość może zapobiec anoreksjiWiększość osób cierpiących na anoreksję ma bardzo ograniczoną wiedzę na temat ich problemu i wierzy, że może osiągnąć idealne ciało. W związku z tym ważne jest, aby podnosić świadomość społeczeństwa na temat anoreksji, co może jej zapobiec.
Zdjęcie autorstwa GisellePT / CC BY

1. Świadomość może zapobiec anoreksji
Większość osób cierpiących na anoreksję ma bardzo ograniczoną wiedzę na temat ich problemu i wierzy, że może osiągnąć idealne ciało. W związku z tym ważne jest, aby podnosić świadomość społeczeństwa na temat anoreksji, co może jej zapobiec.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Pięć porad dietetycznych dla kobiet w ciąży Cameron Diaz o macierzyństwie Nowy lek na impotencję Chleb pełnoziarnisty – charakterystyka, jak go rozpoznać, kalorie, rodzaje Jak schudnąć 5 kg? Zdrowe modyfikacje żywieniowe sposobem na odchudzanie Superżywność - 10 najzdrowszych produktów Stosowanie tamponów 6 strategii radzenia sobie z trudnymi decyzjami Krem na noc Usta jak malinki Kobieta urodziła 8-kilogramowego noworodka Co na opryszczkę?