Slow food
BEATKA • dawno temuCzy w czasach, gdy jedzenie typu fast food święci triumfy popularności, można kultywować inny styl życia? Alternatywą dla szybkiego i niezdrowego jedzenia są zdrowe nawyki żywieniowe. I choć większość osób zna to pojęcie, to jednak nie potrafi powiedzieć, co się pod nim kryje. W opozycji do fast food powstał slow food. Slow food to styl życia polegający na powolnym delektowaniu się jedzeniem, napojami, życiem. Slow Food to również nazwa organizacji propagującej tradycyjną kuchnię i ją ochraniającą.
Program Slow Food
Slow Food to nazwa organizacji i ruchu społecznego, których zadaniem jest popularyzacja tradycyjnej kuchni charakterystycznej dla różnych regionów świata. Slow Food nie skupia się jedynie na wytworzonym jedzeniu, ale też na sposobie jego produkcji. Organizacja zajmuje się ochroną upraw rolnych, zwierząt hodowlanych i sposobów prowadzenia gospodarstw. Do głównych punktów programu należą:
- propagowanie lokalnych i tradycyjnych potraw oraz sposobów wytwarzania żywności,
- celebrowanie i delektowanie się jedzeniem, a zaprzestanie szybkiego napychania żołądka,
- przekonywanie do kupowania żywności pochodzącej z tradycyjnych upraw,
- edukowanie społeczeństwa o niebezpieczeństwie, które niesie częste jedzenie dań typu fast food (hamburgerów, frytek),
- informowanie o ryzyku, jakie niosą uprawy monokulturowe i opieranie się na nadmiernie jednolitych genetycznie źródłach upraw,
- lobbing skierowany przeciwko żywności modyfikowanej genetycznie,
- optowanie przeciwko stosowaniu pestycydów.
O organizacji Slow Food można śmiało powiedzieć, że jest ekologiczna. Popularyzuje ona uprawy i żywność ekologiczną, a neguje konieczność dodawania pestycydów. Odradza spożywanie produktów poddanych modyfikacji genetycznej. Na pierwszym miejscu stawia zdrowe odżywianie i jednocześnie zdrowy styl życia. Na stronie organizacji można dowiedzieć się, które produkty są polecane do spożycia. Znajdują się wśród nich sery, zwłaszcza oscypek, wędliny, np. kiełbasa lisiecka, miody pitne, chleb prądnicki, miód naturalny, soki, przetwory, oleje.
Slow food w praktyce
Slow food to w dowolnym tłumaczeniu powolne jedzenie. Osoby, które stały się zwolennikami tego typu sposobu jedzenia stawiają na zdrowe odżywianie, a nie na jedzenie byle jak i byle gdzie. Zaletą tego sposobu odżywiania jest możliwość delektowania się jedzeniem i szukania zmysłowej przyjemności w smaku. Czy zwróciłaś uwagę na to, że w barach szybkiej obsługi większość potraw smakuje tak samo? Zamiast delektować się jedzeniem, koncentrujesz się na tym, by się nasycić.
Jeżeli chcesz praktykować ideę slow food, możesz przygotowywać posiłki w domu. Zamiast kupować chleb, zacznij sama go piec. Gdy aromat pieczonego chleba unosi się po mieszkaniu, wracają wspomnienia z czasów dzieciństwa. Nie kupuj gotowych pierogów, ale zrób je sama. Ciasto wyrabia się w minutę, trochę więcej czasu zajmuje lepienie pierogów, ale jeżeli możesz kogoś poprosić o pomoc, będzie szybciej. Nie rezygnuj z robienia domowych przetworów (ogórki, przeciery pomidorowe, dżemy). Kupuj produkty krajowe.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze