Zmiana nawyków żywieniowych w 8 tygodni
ANNA WÓJTOWICZ • dawno temuWiele osób podejmując decyzję o odchudzaniu, przegląda strony internetowe w poszukiwaniu odpowiedniej diety. Liczba najróżniejszych sposobów odżywania może wprawić w osłupienie. Pojawia się problem, który z nich wybrać. Zastanawiasz się, czy przejść na dietę, dzięki której zrzucisz 5 kilogramów w dwa tygodnie, czy raczej wolisz pozbyć się oponki, jedząc tylko ten jeden konkretny produkt przez tydzień. Niestety, myślenie o odchudzaniu jak o procesie krótkoterminowym, z góry skazuje cię na porażkę. Kluczem do sukcesu jest zmiana nawyków odżywania.
Wiele osób podejmując decyzję o odchudzaniu przegląda strony internetowe w poszukiwaniu odpowiedniej diety. Liczba najróżniejszych sposobów odżywania może wprawić w posłupienie. Pojawia się problem, który z nich wybrać. Zastanawiasz się, czy przejść na dietę, dzięki której zrzucisz 5 kilogramów w dwa tygodnie, czy raczej wolisz pozbyć się oponki, jedząc tylko ten jeden konkretny produkt przez tydzień. Niestety, myślenie o odchudzaniu jak o procesie krótkoterminowym, z góry skazuje cię na porażkę. Kluczem do sukcesu jest zmiana nawyków odżywania. — Badania pokazują, że potrzebujemy średnio 21 dni, aby wprowadzić nowy nawyk. To czasem ciężka praca, ale bądź cierpliwa, bowiem tylko tak jesteś w stanie wprowadzić na stałe nowy styl życia — mówi Magdalena Hermanowska, dietetyk, którą zapytałyśmy o to, czy można zmienić nawyki żywieniowe w 8 tygodni i jakie uzyskamy dzięki temu korzyści.
Zmiana nawyków żywieniowych — korzyści
— Niezależnie od tego, czy twoim celem jest wciśnięcie się w „zasiedziałe w szafie” dżinsy, lepsza kondycja czy zdrowie, zmiana stylu życia będzie dla ciebie dobra — przekonuje Magdalena Hermanowska, która podaje wiele korzyści, które pociąga za sobą wprowadzenie nowych nawyków. Rezygnując z niezdrowych i szkodliwych produktów, poprawisz wydolność, zyskasz lepsze samopoczucie oraz wygląd. — Zmieniając swoje codzienne menu na wartościowsze, z pewnością odżywisz swój organizm, usprawnisz metabolizm i, co ważne, przestaniesz mieć spadki energii w ciągu dnia, a do tego zaczniesz lepiej radzisz sobie ze stresem — przekonuje. — Pamiętaj, to nie tylko gubienie nadprogramowych kilogramów, ale ogromna satysfakcja i radość, że udaje ci się osiągnąć „twój ideał” - dodaje dietetyk.
Hermanowska dostrzega także więcej pozytywnych zmian. Według niej zaczniesz dbać o siebie w każdej sferze życia oraz nauczysz się dyscypliny. — Poza tym odkryjesz z entuzjazmem nie tylko nowe smaki, ale pokonasz emocje, które do tej pory przeszkadzały ci w zdrowym odżywianiu się. Zbudujesz pewność siebie i przejmiesz kontrolę nad swoim życiem — zachęca. Chyba nie trzeba cię więcej przekonywać?
Czy da się zmienić nawyki żywieniowe w ciągu 8 tygodni?
Autorzy bloga Motywacjanonstop.pl podali plan zmiany nawyków żywieniowych, który został rozpisany na 8 tygodni.
W pierwszym należy zrezygnować z fast foodów, czyli bardzo kalorycznych i niezdrowych produktów oraz pić jak najwięcej wody. W następnym tygodniu należy pilnować zasady „jedz częściej, ale mniej” i nauczyć się wybierać odpowiednie węglowodany (rewelacyjną opcją jest wybór węglowodanów złożonych, które występują np. w pełnoziarnistym pieczywie, brązowym ryżu i słodkich ziemniakach). Przez kolejne siedem dni spożywaj produkty „kolorowe i niskokaloryczne”, czyli warzywa. Dodawaj do nich białko np. mięso, rośliny strączkowe, orzechy, nasiona.
W czwartym tygodniu należy wprowadzić nawyk gotowania w domu, gdyż samodzielne przygotowywanie posiłków pozwoli ci kontrolować jakość produktów oraz ich kaloryczność. To także czas, w którym powinnaś zacząć wybierać „dobry tłuszcz”, który pochodzi z ryb, orzechów, nasion, awokado, oliwek. W piątym tygodniu ogranicz spożywanie węglowodanów skrobiowych, czyli ryżu, chleba, ziemniaków, kukurydzy, warzyw strączkowych. Szósty tydzień należy do najtrudniejszych, ponieważ twoim zadaniem jest jedzenie wyłącznie pełnoziarnistych produktów i całkowita eliminacja wszelkiej przetworzonej żywności, nawet tej dobrej, przez siedem dni. W tym czasie możesz przegryzać orzechy i nasiona, ponieważ zawierają mnóstwo ważnych składników odżywczych oraz dobre tłuszcze, białko i błonnik.
Siódmy tydzień jest pozbawiony zasad - „staraj się i jedz tak zdrowo, jak tylko możesz”. To moment, kiedy możesz odpocząć od reguł i zasad, po to, żeby nauczyć się słuchać swojego organizmu. W ostatnim tygodniu powinnaś już wiedzieć, co jest dla ciebie dobre i jakich produktów potrzebujesz.
Na podstawie tych informacji zapytaliśmy Magdalenę Hermanowską, czy zmiana czegoś, co było naszą codziennością przez wiele lat, jest możliwa w tak stosunkowo krótkim czasie. — Każdy z nas jest inny, dlatego być może na „swoją zmianę” będziesz musiała poczekać trochę dłużej — odpowiada. — Badania pokazują, że potrzebujemy średnio 21 dni, aby wprowadzić nowy nawyk. To czasem ciężka praca, ale bądź cierpliwa, bowiem tylko tak jesteś w stanie wprowadzić na stałe nowy styl życia. Zmiany przychodzą zazwyczaj małymi kroczkami, choć efekty twoich pierwszych decyzji, możesz zauważyć nawet od razu — dodaje dietetyk.
Jednak Hermanowska zachęca do tego, by podjąć walkę i zacząć wprowadzać nowe nawyki żywieniowe. — Po pierwszym dniu będziesz z siebie dumna, że dałaś radę. Po 10 dniach zaczniesz już efektywnie spalać tkankę tłuszczową, a po niespełna 2 tygodniach zapomnisz o słodyczach i nadmiarze soli — przekonuje. — Twoje kubki smakowe zmienią twoje wybory kulinarne, które po 8 tygodniach staną się zdecydowanie dużo zdrowsze, a twoja masa ciała niższa nawet o 5–8 kilogramów — motywuje dietetyk. — To da ci z pewnością motywację do wytrwania w swoich postanowieniach i utrwalenia zmian, nad którymi pracujesz od kilku tygodni — kończy.
1 dzień/2 dni w tygodniu odstępstwa od diety nie zniweczy walki o wprowadzenie nowych zasad
W planie przygotowanym przez autorów bloga w każdym tygodniu występują dwa (w pierwszym tygodniu) bądź jeden dzień (następne sześć tygodni) „oszustwa”, podczas których możesz jeść wszystko, na co masz ochotę. Jednak przez pozostałe dni musisz trzymać się nowych zasad.
Czy takie odstępstwa mogą zniweczyć walkę ze starymi nawykami? — Choć konsekwencja i cierpliwość we wprowadzaniu nowych zasad to podstawa sukcesu, pamiętaj, że nikt nie jest idealny i każdy potrzebuje czasem nieco „odsapnąć” - tłumaczy Magdalena Hermanowska. — Jeśli w ciągu tygodnia sumiennie trzymasz się wszystkich zaleceń, „gotujesz do pudełka”, rezygnujesz ze słodkiej przekąski z koleżanką w pracy, daj sobie odpocząć. Badania dowodzą, że dużo łatwiej będzie ci przejść przez dietę i zacząć nową żywieniową ścieżkę, jeśli co kilka dni pozwolisz sobie na kontrolowane „małe co nieco” - dodaje.
Jednak Magdalena Hermanowska proponuje zachowanie umiaru. — Zaplanuj sobie serialowe przegryzki, lecz nie przesadzaj z ich objadaniem się. Trzymaj „silną ręką” swoje kulinarne odstępstwa, a gdy bardziej podwinie ci się noga, poleż, powstań i walcz dalej. Kto powiedział, że będzie łatwo? — tłumaczy. — To od ciebie zależy, czy jeden dzień zrobi ci znaczącą różnicę. Pamiętaj, że możesz zjeść dodatkowo do 400 kalorii w ciągu dnia. I nie martw się — taka jednorazowa „chwila zapomnienia” nie wpłynie znacząco na efekty twoich zmian — uspokaja dietetyk.
Zmiana nawyków żywieniowych nie musi być dla nas ciężkim przeżyciem. Wystarczy, że podejdziemy do tej kwestii mądrze i uzbroimy się w cierpliwość. Jeśli tylko zachowasz motywację, możesz wygrać nową sylwetkę i nową jakość życia, która na pewno ci się spodoba.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze