Problem nadwagi u najmłodszych dzieci
DANUTA CAPIGA • dawno temuNawyki żywieniowe kształtujemy w naszych maluchach już od pierwszego roku życia. Chociaż w opinii specjalistów karmienie piersią jest zdrowe i trudno dziecko przekarmić, to jednak te maluchy mające spory apetyt mogą mieć w przyszłości problem z nadwagą.
Nawyki żywieniowe kształtujemy w naszych maluchach już od pierwszego roku życia. Chociaż w opinii specjalistów karmienie piersią jest zdrowe i trudno dziecko przekarmić, to jednak te maluchy mające spory apetyt mogą mieć w przyszłości problem z nadwagą.
Kluczem do diagnozy otyłości u dzieci jest porównanie za pomocą siatki centylowej stosunku masy ciała do wzrostu dziecka. Idealne wyniki mieszczą się pomiędzy 25 a 75 centylem. Czerwona lampka ostrzegawcza powinna włączyć się, gdy wyniki odbiegają znacznie od normy. 90 centyl to już nadwaga.
— Typowe konsekwencje otyłości występujące w wieku niemowlęcym to między innymi podwyższone stężenie cholesterolu oraz trójglicerydów, problemy z nadciśnieniem, ryzyko zachorowania na cukrzycę, wyższa podatność na infekcje dróg oddechowych. Maluchy z nadwagą później zaczynają raczkować i chodzić, a proste zabawy wymagają od nich znacznie więcej wysiłku w stosunku do ich rówieśników. Również wady postawy są konsekwencją otyłości. Starsze dzieci, które ze względu na wagę nie są akceptowane przez rówieśników, często zamykają się w sobie, ażeby się pocieszyć, jedzą coraz więcej – radzi Iwona Gryszkin, dietetyk dziecięcy.
W dużej mierze o otyłości malucha decyduje przekarmianie, dosładzanie pokarmów i napojów. Kilkumiesięczne dziecko, ze względu na ograniczoną aktywność ruchową, nie jest w stanie spalić całej energii, jakiej dostarcza mu kaloryczny posiłek.
Z otyłością dziecka mogą być związane geny, ale tylko w 40%, reszta to nawyki żywieniowe, jakie dziecko przejęło od rodziców.
Nie każdy płacz dziecka oznacza, że jest głodne. Dzieci same regulują swoje potrzeby związane z odczuwaniem głodu i sytości.
Jeżeli rodzice zauważą oznaki otyłości u dziecka na pewno nie mogą stosować diety odchudzającej. Mogą natomiast wydłużyć czas między karmieniem, nie dosładzać posiłków, nie wsypywać do butelki więcej mieszanki niż przewiduje norma.
Jeśli chodzi o picie dla niemowląt, to najlepiej podawać im wodę mineralną. Z czasem można wprowadzać soki owocowe, ale nie mogą zawierać konserwantów, sztucznych barwników ani cukru krystalicznego. Dla dzieci najlepsze są soki jednodniowe i powinny mieć informację dla jakiego wieku są przeznaczone.
— Woda, którą podajemy dzieciom, musi spełniać rygorystyczne normy: być krystalicznie czysta, niegazowana, z niską zawartością sodu, bez nadmiaru soli mineralnych, a jej jakość powinna potwierdzać pozytywna opinia Centrum Zdrowia Dziecka – dodaje dietetyk.
Jeżeli profilaktyka jest niewystarczająca, a problem otyłości nadal istnieje, nie można tego lekceważyć, ponieważ nieleczona, albo leczona niewłaściwie powoduje wystąpienie powikłań często nieodwracalnych.
Konieczne jest badanie lekarskie i ocena przyczyny powstawania otyłości. U większości dzieci jest to na ogół otyłość prosta, niezwiązana z chorobą. Podstawowym, koniecznym sposobem leczenia jest właściwa dieta, odpowiednio zbilansowana, taka która pokryje zapotrzebowanie dziecka.
Otyłość przez wielu rodziców nie jest uważana za chorobę, często nie dostrzegają problemu. Tymczasem nadwaga i otyłość stanowi zagrożenie dla zdrowia i należy ją uważać za chorobę cywilizacyjną.
— Jeśli dziecko waży za dużo i czujemy, że ten problem nas przerasta, należy niezwłocznie skorzystać z pomocy specjalisty, poradni leczenia otyłości, lekarza pediatry specjalizującego się w gastrologii dziecięcej, albo dietetyka dziecięcego, który przedyskutuje nawyki żywieniowe dziecka i ustali optymalną dietę – radzi na koniec dietetyk.
Źródło: informacja prasowa Dominika Szalek, Anna Szeflińska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze