Cztery złe nawyki śniadaniowe
BARBARA MARCYSIAK • dawno temuKażda kobieta marzy o zgrabnej sylwetce, a okazuje się, że wiele z nas popełnia podstawowe błędy żywieniowe, które wpływają nie tylko na wygląd, ale i zdrowie. Badania przeprowadzone przez CBOS potwierdzają, że co piąty Polak nie jada śniadań, a co czwarty nie jada nawet trzech posiłków dziennie. Oto lista głównych grzechów związanych z jedzeniem śniadań według dietetyczki, Katarzyny Biłous.
Każda kobieta marzy o zgrabnej sylwetce, a okazuje się, że wiele z nas popełnia podstawowe błędy żywieniowe, które wpływają nie tylko na wygląd, ale i zdrowie. Badania przeprowadzone przez CBOS potwierdzają, że co piąty Polak nie jada śniadań, a co czwarty nie jada nawet trzech posiłków dziennie. Oto lista głównych grzechów związanych z jedzeniem śniadań według dietetyczki, Katarzyny Biłous.
Zrezygnowanie ze śniadania
Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia, co potwierdzają zgodnie dietetycy. Jego brak powoduje, że mamy mniej energii, stajemy się senni i przemęczeni, pogarsza się nasze samopoczucie oraz pojawiają się problemy z koncentracją. Poza tym śniadanie pomaga utrzymać stałą wagę, m.in. poprzez stymulację metabolizmu oraz stabilizacji poziomu cukru we krwi, a także zmniejsza ryzyko chorób serca czy nowotworów jelita grubego.
Zbyt szybkie jedzenie
Rano zwykle się spieszymy i nie mamy czasu na celebrowanie śniadania. Jedzenie w pośpiechu, przy okazji wykonywania innych czynności to przejaw traktowania śniadania jako dodatkowego posiłku. Oczywiście skutkuje to konsekwencjami w postaci problemów z trawieniem, zgagą a nawet może prowadzić do chorób serca, cukrzycy i nadwagi.
Niedbałość o jakość potraw
Spiesząc się do pracy, często nie przywiązujemy wagi do tego, co jemy. Uważamy, że lepiej zjeść cokolwiek niż nic. Stołując się w fast-foodach w drodze do pracy, zagryzając przekąski, zaledwie na chwilę zaspokajamy głód, co powoduje krótkofalowy przyrost energii, a potem jej niedosyt.
Słodkości na śniadanie
Chcąc urozmaicić poranny posiłek, przygotowujemy czasami gofry czy naleśniki ze słodkimi dodatkami. Równie często sięgamy po batoniki, ciastka czy cukierki, które zapewniają chwilowe uczucie sytości. Takie śniadania są jednak niewskazane ze względu na dużą zawartość cukrów prostych, które są szybko spalane i już niedługo po spożyciu ponownie jesteśmy głodni.
Śniadanie powinno dostarczyć nam odpowiednią ilość wszystkich składników odżywczych. Oznacza to konieczność sięgania po produkty z każdej grupy – produkty węglowodanowe (pieczywo pełnoziarniste, musli), tłuszczowe (masło, margaryna – umożliwiają wchłonięcie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – A, D, E oraz K) oraz białkowe (mleko lub przetwory mleczne, mięso, rośliny strączkowe). Nie wolno zapominać także o owocach i warzywach.
Może warto więc wstać pół godziny wcześniej, aby zjeść zdrowy, pełnowartościowy posiłek?
Źródło: informacja prasowa Monika Mieleszczuk
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze