Hipnoza naprawdę działa
PAULA • dawno temuZdaniem naukowców z Hull Universityhipnoza naprawdę działa, udowadnia to skanowanie mózgu. Skany mózgu zahipnotyzowanych uczestników badania pokazały zmniejszoną aktywność w częściach mózgu odpowiedzialnych za sny na jawie czy zastanawianie się.
Nie wykryto podobnych wzorców mózgowych u osób, które nie były podatne na hipnozę.
Zdaniem jednego psychologa, badanie wspiera teorię, iż hipnoza otwiera mózg na sugestie.
Hipnozę stosuje się jako pomoc w rzuceniu palenia czy w odchudzaniu. Niedawno doradcy zalecili, by była stosowana w leczeniu zespołu jelita drażliwego.
Już nie pierwszy raz naukowcy starali się użyć prześwietleń, by śledzić aktywność mózgu ludzi podczas hipnozy. Jednak zdaniem zespołu z Hull University, podczas wcześniejszych eksperymentów proszono uczestników, by wykonywali różne zadania, a zatem nie jasne było, czy zmiany w mózgu były spowodowane faktem wykonywania zadanej czynności, czy też były efektem hipnozy.
Podczas pierwszego badania, zespół z Hull zbadał jak uczestnicy reagują na hipnozę, po czym wybrał spośród nich 10 osób, które były najbardziej nań podatne, oraz 7 osób, które tak naprawdę nie reagowały na hipnozę – były tylko bardziej zrelaksowane.
Uczestnicy zostali poproszeni o wykonanie danego zadania pod hipnozą (słuchanie nieistniejącej muzyki). Nie wiedzieli oni, iż badacze monitorują aktywność mózgu podczas ich odpoczynku pomiędzy zadaniami.
W grupie osób najbardziej podatnych na hipnozę zauważono zmniejszoną aktywność mózgu w części odpowiedzialnej za sny na jawie czy zastanawianie się, znane jako „default mode”.
Jedni sugerują, bazując się na wynikach powyższej pracy, że hipnoza działa poprzez wyłączenie „default mode”, dzięki czemu mózg może skoncentrować się na innych zadaniach.
Kierownik badania, dr William McGeown, powiedział, iż wyniki były jednoznaczne, ponieważ dotyczyły tylko uczestników szczególnie podatnych na hipnozę. To z kolei udowadnia, że zmiany były spowodowane przez hipnozę, a nie przez bycie zrelaksowanym. Nasze badanie pokazuje, że hipnoza jest realna, dodaje.
Według dr. Michaela Heapa eksperyment w unikalny sposób wykazuje, iż hipnoza działa poprzez skłonienie danej osoby, by bardziej reagowała na sugestie. Co ważniejsze potwierdza, że relaksacja wcale nie jest tu czynnikiem krytycznym.
Ograniczone dane płynące z eksperymentu, sugerują, że ten wzorzec aktywności zanika (przynajmniej do pewnego stopnia) w miarę jak uczestnik zaczyna angażować się w wykonywanie następujących sugestii. Pomimo tego, iż badanie wymaga powtórzenia wśród innych populacji, nie udowadnia, że ludzie będący pod wpływem hipnozy, są faktycznie w transie.
Badanie opublikowano w czasopiśmie „Consciousness and Cognition”.
Źródło: abczdrowie.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze