Jak często pierzesz ręczniki, ścierki kuchenne i pościel? Z pewnością zbyt rzadko!
REDAKCJA • dawno temuRęczniki pierzesz, jak ci się przypomni? Komplet poszewek wymieniasz raz na miesiąc i to w sytuacji, gdy cały w błocie pies wskoczy na pościel prosto po przyjściu ze spaceru? Tekstylia domowe powinniśmy prać częściej niż nam się wydaje. I to regularnie. Ekspert radzi, z jaką częstotliwością dbać o ścierki kuchenne, dywanik łazienkowy czy prześcieradło.
Ręczniki pierzesz, jak ci się przypomni? Komplet poszewek wymieniasz raz na miesiąc i to w sytuacji, gdy cały w błocie pies wskoczy na pościel prosto po przyjściu ze spaceru? Tekstylia domowe powinniśmy prać częściej, niż nam się wydaje. I to regularnie. Ekspert radzi, z jaką częstotliwością dbać o ścierki kuchenne, dywanik łazienkowy czy prześcieradło.
Prześcieradło
Specjaliści z Expert Home Tips wyjaśniają, że człowiek podczas snu wypaca z siebie 25 ml płynów na godzinę. Wyobraźcie sobie zatem, co się dzieje, kiedy śpimy 8 godzin. Prześcieradło jest przez nas eksploatowane też dlatego, że zostaje w nim nasz martwy naskórek. Czynniki te sprawiają, że nasze łóżko jest prawdziwą mekką zarazków i bakterii. Aby utrzymać je w czystości i z dala od drobnoustrojów samo prześcieradło należy prać przynajmniej raz w tygodniu, w temperaturze 60 stopni.
Po przebudzeniu nie ściel od razu łóżka i nie zasłaniaj pościeli narzutą. Nie chowaj jej też do skrzyni pod łóżkiem. Złóż kołdrę na pół, odsłonisz przy tym choć trochę prześcieradła, otwórz okno i wpuść odrobinę świeżego powietrza. Dzięki temu zabijesz roztocza i zredukujesz wilgoć.
Ręczniki
Wydaje ci się, że po myciu twoje ciało jest nieskazitelnie czyste? Wycierając je ręcznikiem, sprawiasz, że pozostaje na nim martwy naskórek. Wilgotne ręczniki są także doskonałym środowiskiem dla rozwoju zarazków i bakterii. Im dłużej ręcznik nie jest prany, tym więcej się ich tutaj mnoży. Aby zabezpieczyć ręczniki przed stęchlizną i jej zapachem, wsyp do pralki pół szklanki proszku do pieczenia. Pomoże je odświeżyć i zachować tę świeżość na dłużej.
Eksperci zalecają, aby prać ręczniki temperaturze 60 stopni co dwa dni.
Ścierka kuchenna
Jest jednym z najczęściej używanych przedmiotów w kuchni. Ze względu na wielofunkcyjny charakter ścierek, mogą być one siedliskiem najróżniejszych bakterii. Zarówno tych z surowego mięsa czy brudnego warzywa, jak i regularnie wycieranych ścierką rąk.
Powinniśmy jednego ręcznika kuchennego używać do stricte kuchennych czynności – takich, jak wycieranie naczyń, a drugiego do osuszania dłoni. Oba należy prać codziennie w temperaturze 60 stopni.
Zasłona prysznicowa
Wydawać by się mogło, że jest to jedna z najczęściej "czyszczonych" rzeczy w ciągu dnia. W końcu zasłona prysznicowa ma styczność z wodą i kosmetykami nawet kilka razy dziennie. Powinna być ona myta przynajmniej raz w miesiącu, aby usuwać z niej pleśń, która w tak wilgotnym środowisku ma doskonałe warunki do rozwoju. Potrzebna jest do tego naprawdę gorąca woda.
Dywaniki łazienkowe
To zdecydowanie najbrudniejsze tekstylia w całym domu. Po pierwsze zbierają wilgoć oraz zarazki z przemoczonych stóp. Po drugie mają bliską styczność z toaletą. Dlatego też powinniśmy prać je w wysokich temperaturach raz w tygodniu.
Pościel
Choć może nam się wydawać, że pościel jest od nas odgraniczona za pomocą poszewek, trzeba o nią dbać tak, jakby znajdowała się bezpośrednio przy skórze. Dlatego eksperci radzą, aby kołdrę i poduszki prać przynajmniej raz na trzy miesiące.
Stosowaliście się wcześniej do takich zasad?
Paulina Ermel
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze