Moda na pilates
ANETA RZYSKO • dawno temuNie jest to nowa forma aktywności ruchowej, ale podbija serca coraz większej liczby osób. Sale klubów fitness wypełniają się po brzegi, a do kobiet coraz częściej dołączają także mężczyźni. Co takiego jest w ćwiczeniach Pilatesa, że ludzie porzucają siłownie na rzecz kształtowania swoich mięśni w zupełnie inny niż dotychczas sposób?
Żeby zrozumieć ten fenomen, należy zapoznać się trochę z historią. Zestaw ćwiczeń opracowany został przez Josepha Pilatesa urodzonego w 1880 roku w Niemczech. Zmotywowany przez liczne choroby w dzieciństwie, postawił na zdrowy styl życia i wzmacnianie poprzez sport. Uprawiał kulturystykę oraz gimnastykę, narciarstwo i nurkowanie. Wybuch II wojny światowej uniemożliwił mu uczestnictwo w zawodach i regularne uprawianie sportu. Podczas internowania opracował ćwiczenia, które umożliwiły mu wzmacnianie organizmu. Pracował także przy poszkodowanych żołnierzach oraz cywilach, dzięki czemu pacjenci mogli już w łóżkach podjąć rehabilitację. Także po wojnie, metoda ćwiczeń zarówno bez przyrządów jak i z dodatkowymi urządzeniami spotkała się z ogromnym zainteresowaniem wśród tancerzy, głównie tych, którzy zmagali się z powrotem do zawodu po kontuzjach. Stopniowo zdobywała też coraz większą popularność w USA. Teraz osiąga szczyt zainteresowania w Polce.
Na czym polegają ćwiczenia
To, co jest największą zaletą ćwiczeń, to fakt, że może je wykonywać każdy niezależnie od predyspozycji, stopnia zaawansowania sportowego oraz – co najważniejsze – wieku. Nie jest to sport tylko dla młodych a z drugiej strony nie jest to gimnastyka tylko dla osób 50 +. Pilates może uprawiać każdy. Zalecany jest zarówno dla osób w pełni zdrowych jak i osób, które mają problemy z kręgosłupem (pod okiem trenera), kobiet w ciąży. Coraz częściej paniom na sali towarzyszą więc mężczyźni.
Myli się ten, kto uważa, że pilates jest jedynie spoczynkowym leżeniem na macie i wymachiwaniem nóg od czasu do czasu. Trening obejmuje blisko 500 ćwiczeń opartych na elementach jogi, ćwiczeniach gimnastycznych i tych wykonywanych na siłowni. Każde polega na spinaniu odpowiednich partii mięśni i ich rozluźnianiu w odpowiednim połączeniu z oddechem. To właśnie prawidłowy oddech jest kwintesencją zestawu opracowanego przez Pilatesa. Ruch odbywa się przy mocno napiętych mięśniach brzucha tak, aby uaktywnić mięśnie wewnętrzne odciążając jednocześnie odcinek lędźwiowy kręgosłupa, kark, szyję, łopatki. Relaksujemy więc te odcinki, które najczęściej mocno obciążamy w pracy, a pobudzamy te mięśnie, które kształtują naszą sylwetkę.
Każdy ruch wykonywany jest powoli, przy maksymalnym skupieniu. Instruktorzy podkreślają, że to nie liczba powtórzeń ma znacznie i nie szybkość wykonywania ćwiczenia, ale jego precyzja. Lepiej czasem mniej a dokładniej. Efekty będą wtedy znacznie lepsze.
Jakie korzyści przynosi regularne uprawianie ćwiczeń?
- Poprawa elastyczności ciała.
- Zwiększenie siły mięśni
- Poprawa kontroli mięśni pleców oraz kończyn.
- Wysmuklenie sylwetki
- Poprawa stabilności kręgosłupa.
- Poprawa koordynacji ruchowej
- Redukcja napięcia mięśni obręczy barkowej
Prawidłowe wykonywanie ćwiczeń wymaga od nas prawidłowej postawy, czyli przede wszystkim prostych pleców, napiętych pośladków i brzucha oraz ściągnięcia łopatek, obniżenia barków. Po kilku sesjach sami zauważymy, że wyrabiamy w sobie nawyki prostowania pleców podczas chodzenia, a wykonując codzienne czynności, mimowolnie zaczniemy spinać brzuch. Nasze ruchy zyskają także na gracji.
Czy pilastes odchudza?
W mediach pojawiły się informacje, że pilates jest idealną metodą odchudzania, na której bazują gwiazdy show biznesu. Nie jest to do końca prawda. Jeśli ktoś chce schudnąć, musi przede wszystkim włączyć do swojego treningu ćwiczenia polegające na spalaniu tkanki tłuszczowej. Pilates doskonale wpływa na rzeźbę naszego ciała, uelastycznia je, wzmacnia, wysmukla. To prawda — na pilatesie spalimy tkankę tłuszczową i zamienimy ją na mięśnie. Niewątpliwie polepszy wygląd naszego brzucha i pośladków. Nie jest to jednak metoda-cud. Kto chce schudnąć, musi odwiedzić dietetyka i przynajmniej dwa razy w tygodniu wypocić się na cardio.
To, co odróżnia pilastes od innych zajęć w klubach fitness, to wzmocnienie świadomości naszego ciała, dzięki czemu możemy korygować swoją postawę na co dzień. Poszczególne elementy można zastosować w pracy, w szkole. Pilates możemy uprawiać w domu samodzielnie. Wystarczy zaopatrzyć się w zwykłą matę do ćwiczeń, która będzie zrobiona z antypoślizgowego materiału. Jednak, jeśli nie mieliśmy do czynienia z tego typu formą aktywności, lepiej udać się do profesjonalnego klubu, gdzie instruktor będzie miał kontrolę nad naszym kręgosłupem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze