Joga hormonalna
BEATKA • dawno temuJoga hormonalna to terapia, która ma na celu pobudzenie produkcji żeńskich hormonów. Za pomocą różnych pozycji jogi wykonywany jest wewnętrzny masaż. Pomocne są też odpowiednie techniki oddechowe oraz skierowanie indywidualnej energii życia do wnętrza. Pobudzane są do pracy organy odpowiedzialne za wytwarzanie hormonów. Dzięki temu poprawiany jest stan zdrowia i kondycja. Poza tym joga hormonalna pomaga pozbyć się wielu przykrych dolegliwości.
Działanie jogi hormonalnej
Poznałaś już zalety jogi? A może dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z jogą? Joga hormonalna wpływa na pracę jajników, przysadki, tarczycy, nadnerczy. Regularnie wykonywana pomaga pozbyć się uderzeń gorąca, labilności emocjonalnej, depresji, bezsenności, stresu, migreny. Joga podnosi libido, korzystnie wpływa na koncentrację i pamięć. Poza tym likwiduje przypadłości, tj. suchość pochwy, zaburzenia cyklu miesiączkowego, osteoporozę, wypadanie włosów. Obniża też poziom cholesterolu.
Joga hormonalna może wspierać leczenie bezpłodności. Poza tym, likwiduje ona napięcie przedmiesiączkowe i pomaga pozbyć się cyst na jajnikach. Ćwiczenie jogi hormonalnej powinno odbywać się systematycznie i regularnie. Joga hormonalna przynosi wiele korzyści fizycznych: poprawia muskulaturę, koryguje wady postawy, wpływa na ruchomość stawów, modelowanie ciała, wzmacnia kości.
Przeciwwskazaniami do stosowania jogi hormonalnej są: ciąża, zmiany w piersiach, choroby nowotworowe, zaawansowana endometrioza, mięśniaki macicy, problemy z sercem i układem oddechowym.
Ćwiczenia mogą wykonywać kobiety w okresie menopauzy, leczące się na niepłodność, borykające się z zaburzeniami hormonalnymi, będące w trakcie HTZ, zmagające się ze spadkiem libido, cierpiące na niedoczynność tarczycy, na trądzik hormonalny. Poza tym joga hormonalna polecana jest wszystkim paniom pragnącym zachować młodość, kondycję i urodę.
Pozycje jogi hormonalnej
- Matsyendrasana
Pierwsza pozycja jogi to matsyendrasana. Należy usiąść na podłodze, jedną nogę ugiąć, a drugą wyprostować. Tułów należy przekręcić w bok. Kolejny krok to szybkie oddychanie. Dzięki temu masujemy wszystkie organy wewnętrzne.
- Pranayama
Pranayama, czyli oddech życia, to kolejna pozycja jogi. Prawidłowy oddech to podstawa ćwiczeń jogi. Przeciętny człowiek oddycha szybko i płytko. Tymczasem prawidłowy oddech powinien być głęboki, tak by uruchomić przeponę i zaangażować całe płuca. Prawidłowe oddychanie dotlenia krew i podnosi poziom energetyczny organizmu.
Efekty ćwiczeń jogi są widoczne po około trzech miesiącach. Kobiety ją praktykujące odzyskują chęci do życia. Poprawie ulegają samopoczucie i witalność – lepsza jakość snu, wewnętrzny spokój, częstszy uśmiech na twarzy. Systematyczne ćwiczenia, tj. minimalnie 2 razy w tygodniu, a najlepiej codziennie, dają rezultaty. Joga hormonalna pomaga przywrócić równowagę hormonalną organizmu bez udziału leków. Po trzech miesiącach ewidentnie poprawia się wygląd włosów i skóry, a dotychczasowa chandra mija.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze