Aerial joga – ćwiczenia w hamaku
MAŁGORZATA BRZEZIŃSKA • dawno temuZwolennicy jogi, twierdzą, że ma ona zbawienny wpływ na zdrowie, kondycję i psychikę. Przeciwnicy tego typu ćwiczeń, mówią, że są one jednostajne, wręcz nudne. Ci ostatni powinni wybrać się na zajęcia z aerial jogi, którą ćwiczy się w zawieszonych pod sufitem hamakach.
Aerial joga to najnowszy trend, który właśnie wkracza powoli do Polski, zagranicą rozsławiły go takie sławy, jak znana z idealnej figury i zamiłowania do zdrowego stylu życia, Gwyneth Paltrow lub Mariah Carey. Ćwiczenia wykonywane w powietrzu z pewnością znajdą szybko wielu fanów, w końcu każdy z nas chce się czasem oderwać do rzeczywistości, a joga na hamakach to idealny sposób na wysiłek fizyczny i relaks.
Cała idea związana z aerial jogą polega na tym, że ćwiczenia wykonywane są w hamaku lub specjalnej chuście zawieszonej za pomocą specjalnych lin do sufitu. Wysokość można dowolnie regulować i dostosowywać do własnego wzrostu, indywidualnych potrzeb lub konkretnej pozycji, którą chcemy wykonać. Gdy ćwiczymy, zmuszamy do pracy wszystkie partie mięśni, wykorzystujemy je bowiem do tego, by utrzymać równowagę, podciągnąć się, zmienić pozycję. Jednocześnie odciążamy kręgosłup, gdyż nasze ciało podtrzymuje hamak.
Ćwiczenia zawierają podstawowe elementy akrobatyki lub tańca, są wykonywane z dużym wyczuciem i płynnością ruchów. Zajęcia kończą pozycje relaksacyjne, które polegają po prostu na swobodnym bujaniu w hamaku, co pozwala rozluźnić całe ciało i pozbyć się napięcia. Na zajęcia przychodzimy w wygodnym, niekrępującym ruchów ubraniu. Ćwiczymy na boso.
W czasie ćwiczeń nasze ciało pracuje intensywnie, by pokonać siłę grawitacji. Jednocześnie pomaga nam zredukować napięcie w mięśniach, które wytwarza się, gdy spędzamy dużo czasu w pozycji siedzącej. Ćwiczenia w hamaku poprawiają także naszą elastyczność i dobrze wpływają na stawy. Ponadto pozycje pomagają wzmocnić kręgosłup. Niewątpliwą zaletą jest poprawa krążenia krwi, redukcja tkanki tłuszczowej i wyćwiczenie lepszej koordynacji ruchów. Bardzo ważne jest to, że sami możemy kontrolować intensywność ćwiczeń, dostosowując wysiłek do naszych możliwości. Jeśli jakaś pozycja sprawia nam trudność lub budzi lęk, wystarczy zapytać instruktora o alternatywną wersję.
Na początku może nam towarzyszyć uczucie niepewności, a nawet strachu przed tym, by oderwać stopy od ziemi, puścić ciało i zawisnąć w powietrzu. Dlatego warto zacząć od łagodnych pozycji, pozbawionych elementów akrobatycznych. Prostsze ćwiczenia wykonywane są na podłodze, a hamak wykorzystywany jest do tego, by podtrzymywał jedynie ręce lub nogi, gdy reszta ciała spoczywa spokojnie na podłodze. Z czasem, gdy oswoimy się z nowym charakterem zajęć, możemy zacząć wykonywać proste asany siedząc lub leżąc w hamaku. Bardziej zaawansowane pozycje z elementami akrobatyki polegają np. na zwisaniu głową w dół – pośladki są mocno zaczepione w hamaku, nogi uniesione do góry, a górna część ciała opada w dół. Taka pozycja pomaga rozluźnić mięśnie szyi, barków i górnego odcinka kręgosłupa.
Przeciwwskazaniem do wykonywania tego typu ćwiczeń jest ciąża i problemy z oczami. Aerial joga nie jest też polecana dla osób cierpiących na nadciśnienie. By zacząć ćwiczyć w hamakach, nie potrzebujemy specjalnego przygotowania ani znajomości podstaw klasycznej jogi. Nie ograniczają nas też żadne kryteria dotyczące wieku, sprawności fizycznej, płci. Ćwiczenia są dostępne dla każdego, szczególnie dla osób, które cenią kreatywność, lubią nowe wyzwania, poszukują aktywności fizycznej, które pomaga pracować nad ciałem, oddechem i własnym umysłem. Niektóre elementy aerial jogi sprawiają, że czujemy dopływ sił witalnych oraz energii, inne są idealnym sposobem na wyciszenie i ukojenie umysłu.
W czasie zajęć należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa, bardzo ważne jest to, by nauczyć się odpowiednio regulować wysokość hamaka, stosując się do instrukcji osoby prowadzącej zajęcia.
Małgorzata Brzezińska
(fot. shutterstock)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze