Pozycje jogi
BEATKA • dawno temuZalety jogi są powszechnie znane. Joga pomaga rozluźnić ciało i mięśnie, wzmacnia mięśnie kręgosłupa, przyspiesza krążenie krwi, a co za tym idzie, pomaga dotlenić wszystkie komórki ciała. Ćwiczenia jogi są doskonałym sposobem na wyciszenie i zrelaksowanie organizmu. Jest to szczególnie ważne dla osób, które żyją w długotrwałym stresie (stresująca praca, problemy rodzinne itd.). Żeby poprawnie wykonywać ćwiczenia, należy poznać pozycje jogi.
Zalety jogi
Asany to pozycje jogi. Ich wykonywanie pomaga wzmocnić ciało. Joga przyczynia się jednak nie tylko do wzmacniania organizmu, wpływa ona także na zdrowie. Osoby ćwiczące jogę są zazwyczaj dobrze rozciągnięte i elastyczne. Boisz się, że nie podołasz zadaniu? Nie martw się, praktyka czyni mistrza. Asany mają za zadanie:
- wzmocnić ciało,
- rozciągnąć ciało,
- oczyścić organizm,
- zwiększyć poczucie równowagi,
- zlikwidować napięcie mięśni.
Joga w domu jest świetnym ćwiczeniem, gdy chcemy się zrelaksować po ciężkim dniu. Ćwiczenie jogi pomaga poznać własne ciało: jego ograniczenia oraz możliwości. Pozycje jogi warto wykonywać pod kierunkiem osoby doświadczonej. Jakie mamy pozycje jogi? Jak wygląda joga dla początkujących?
Rodzaje asan
Pozycje stojące – jest to najważniejsza grupa ćwiczeń. Powinny je stosować osoby, które swoją przygodę z jogą dopiero zaczynają. Dzięki ćwiczeniom w pozycji stojącej nasze mięśnie stają się silniejsze i bardziej elastyczne. Ćwiczenia nóg zmniejszają sztywność i bóle nóg, a także pomagają skorygować drobne wady nóg. Pozycje stojące zmniejszają bóle kręgosłupa, wzmacniają kostki (szczególnie podatne na kontuzje). Osoby początkujące powinny zacząć od wykonywania pozycji stojących, gdyż w nich znajdują się elementy innych asan. Pozycje stojące przygotowują organizm do dalszych, bardziej zaawansowanych ćwiczeń.
Pozycje siedzące – zaleca się ich wykonywanie dopiero po wcześniejszym przygotowaniu ciała dzięki pozycjom stojącym. Dzięki ćwiczeniom w pozycjach siedzących ciało może się rozluźnić, a napięcie mięśni się zmniejsza. Podczas wykonywania tych ćwiczeń należy zwrócić szczególną uwagę na kręgosłup, który powinien być wyciągnięty mocno do góry. Tego typu asany wzmacniają mięśnie kręgosłupa, przyspieszają krążenie krwi, relaksują oraz zmniejszają stres. Pozycje siedzące są polecane szczególnie kobietom przed porodem, gdyż wzmacniają mięśnie Kegla. Tym samym ułatwiają naturalny poród, zmniejszają bóle porodowe.
Pozycje odwrócone – są to pozycje klasyczne. Do ich wykonania konieczne jest zaangażowanie ciała i umysłu. Te ćwiczenia powinno się wykonywać, gdy ciało jest już rozgrzane. Zalety ćwiczeń w pozycjach odwróconych to: oczyszczanie organizmu z toksyn, kojenie układu nerwowego (co wpływa np. na jakość snu).
Pozycje leżące – koncentrują się głównie na ćwiczeniach oddechowych. Dzięki nim mięśnie dolnej części pleców mogą się rozluźnić.
Pozycje balansujące – polecane dla osób zaawansowanych. Wpływają korzystnie na wady nóg i problemy z biodrami. Zmniejszają bóle pleców.
Pozycje relaksacyjne – pomagają odzyskać utracone siły i podnoszą energię życiową.
Istnieją jeszcze pozycje wariacyjne, które są połączeniem różnych asan, oraz ułożenia rąk.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze