Rola witaminy K
MARGERITA • dawno temuWitamina K to jedna z najważniejszych witamin dla naszego organizmu. Niestety ludzie nie zdają sobie z tego sprawy. Niewiele osób wie, jaką rolę pełni ta witamina i do czego jest potrzebna. A tymczasem witamina K chroni przed pojawieniem się sińców, niweluje popękane naczynka krwionośne, wspomaga krzepliwość krwi, umożliwia gojenie ran. Dostarczana do organizmu spełnia jeszcze jedną bardzo ważną funkcję u kobiet – zmniejsza nadmierne krwawienie miesiączkowe. Jaka jest jeszcze rola witaminy K, i w jakich produktach spożywczych się znajduje?
Wpływ witaminy K na organizm
Witamina K jest rozpuszczalna w tłuszczach, podobnie jak witamina A, D i E. Oznacza to tylko tyle, że nie może zostać przyswojona przez organizm bez dodatku tłuszczu. Do witamin K naturalnych zalicza się witaminę K1 (filochinon), która pochodzi z jedzenia oraz witaminę K2 (menachinon) produkowaną przez bakterie znajdujące się w jelitach.
Witamina K w organizmie jest na tyle ważna, że bez niej wystąpiłby krwotok. Bierze udział w syntezie białka, co zapobiega wypływaniu krwi z uszkodzonych naczyń krwionośnych oraz wspomaga tworzenie skrzepu na powierzchni rany, który staje się naturalnym płaszczem chroniącym przed drobnoustrojami. Oprócz tego witamina K przynosi jeszcze inne niewymierne korzyści dla organizmu typu:
- zmniejsza nadmierne krwawienie miesiączkowe,
- powoduje szybkie gojenie się ran i uszkodzeń skóry,
- zapobiega krwotokom wewnętrznym,
- reguluje gospodarkę wodną organizmu,
- hamuje procesy nowotworowe, szczególnie zapobiega przed rakiem wątroby, nerek, pęcherzyka żółciowego oraz żołądka, piersi i jajników,
- bierze udział w wiązaniu się wapnia z tkanką kostną, czyli chroni przed wystąpieniem osteoporozy.
Niedobór witaminy K u dorosłej osoby występuje rzadko. Może być spowodowany kuracją antybiotykową, która wyniszcza bakterie produkujące witaminę K w jelitach, ale również tym, że stosowana dieta odchudzająca jest zbyt drastyczna lub mamy źle zbilansowany jadłospis bez warzyw zielonolistnych.
Osoba, która ma niedobór witaminy K, cierpi na częste krwawienia z nosa, a na jej skórze pojawiają się sińce – nawet po najlżejszym uderzeniu. Rany długo się goją, występują biegunki, a kobiety borykają się z obfitymi miesiączkami.
Źródła witaminy K
Większość witaminy K, potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania, dostarcza twój własny organizm, a dokładniej bakterie żyjące z jelitach. Jednak pożywienie jest również bardzo istotne. Stosowanie leków i antybiotyków oraz spożywanie wysoko przetworzonych produktów z dużą zawartością konserwantów powoduje, że naturalny proces wytwarzania witaminy K zostaje zachwiany. Odpowiednio zbilansowana dieta wpływa na pobudzanie wytwarzania witaminy K w jelitach. Aby wspomagać pożyteczną florę bakteryjną, zażywaj gotowe probiotyki, szczególnie w trakcie antybiotykoterapii, a na co dzień spożywaj jogurty, kefiry i maślanki.
Witamina K pochodzenia roślinnego znajduje się w warzywach zielonych, takich jak: brokuły, kapusta, sałata, szpinak, rzeżucha, ogórki, cukinia, brukselka, awokado, a jej bogate źródło stanowią: pomidory, kalafior i ziemniaki. Ponadto witamina K znajduje się w jajach oraz w nabiale, czyli w serach i jogurtach.
Jeśli cierpisz na obfite krwawienia miesiączkowe albo pojawiają się na twoim ciele siniaki, zastanów się, czy przyczyna nie leży w niedoborze witaminy K? Nie czekaj, tylko wykonaj badania i wprowadź do swojego jadłospisu produkty bogate w witaminę K.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze