Callanetics
INSTRUKTOR FITNESS • dawno temuCo to jest Callanetics?
Callanetics jest to system ćwiczeń fizycznych zapoczątkowany i rozpowszechniony w Ameryce. Ćwiczenia te ujędrniają ciało i podnoszą wydolność organizmu ale główną zaletą jest poprawa sylwetki. Callanetics jest programem bardzo prostych lecz skutecznych ćwiczeń, sprzyjających korekcji sylwetki od strony zdrowotnej i estetycznej. Ćwiczenia te stały się bardzo popularne i mają wielką aprobatę wśród ogromnej większości kobiet mających styczność z Callanetics.
Charakterystyka i działanie Callanetics
System ćwiczeń Callanetics poprawia wygląd fizyczny a co za tym idzie poprawia również nasze samopoczucie. Jednak droga do celu nie jest taka prosta. Zajęcia te polegały na wykonywaniu krótkich, dynamicznych, o niewielkim zakresie pracy mięśnia ruchów, które powtarzało się wielokrotnie (na przykład 100 razy). Ćwiczenia należy zaliczyć do grona ćwiczeń intensywnych i wymagają one nie tylko przyzwoitej sprawności fizycznej ale również samozaparcia i konsekwencji. Callanetics wymaga od nas również dysponowania czasem w wymiarze około 1 godziny dziennie. Dla porównania podaje się, że jedna godzina callanetics daje organizmowi tyle, co kilka godzin gimnastyki klasycznej lub około 20 godzin uprawiania aerobicu.
1. Ćwiczenia na brzuch
W każdym z tych ćwiczeń po uzyskaniu pozycji końcowej rąk wykonujemy nimi ruchy w kierunku pionowym o amplitudzie 1cm i okresie 2 sekund.
A. Pozycja wyjściowa: Kładziemy się na plecach na podłodze. Nogi uginamy w kolanach i kładziemy całe stopy na podłodze.
Pomiędzy nogi wkładamy wyprostowane ręce.
Ćwiczenie polega na podnoszeniu się łopatkami do góry i równoczesnym wyciąganiu rąk z między nóg poprzez ugięcie rąk w łokciach. Gdy już wyciągniemy ręce umieszczamy je równolegle do tułowia w odległości około 15 cm od ziemi. Wytrzymujemy tak około minuty.
Ćwiczenie wykonujemy powoli. Staramy się pracować brzuchem a nie plecami czy karkiem.
B. Pozycja wyjściowa jest analogiczna.
W ćwiczeniu podnosimy jedną nogę tak, aby stworzyła kąt prosty z ziemią. Następnie łamiemy się za nią i podnosimy powoli łopatki do góry. Następnie puszczamy nogę i układamy ręce tak jak w poprzednim ćwiczeniu i odczekujemy minute.
Analogicznie ćwiczymy druga nogą.
Dla utrudnienia noga która nie wykonuje ćwiczeń może leżeć wyprostowana na podłodze.
C. Ćwiczenie analogiczne do ćwiczenia B. Tym razem podnosimy jednak obie nogi równocześnie aż do konta prostego. Różnica jest także w tym, że po uzyskaniu końcowego ułożenia rąk nieco opóścić nogi, mniej wiecej do kąta 45 stopni z podłożem.
2. Ćwiczenia na biodra i uda
Do wykonania ćwiczeń potrzebujemy czegoś, a co będziemy mogli się złapać. Powinno to mieć wysokość taką, aby sięgało nam do pasa.
A. Przyjmujemy specyficzną pozycje w siadzie. Najłatwiej osiągnąć ją w następujący sposób. Siadamy "po turecku" przed meblem, którego podczas ćwiczenia będziemy się trzymać. Następnie jedną z nóg wyjmujemy i podpierając się o mebel przenosimy do tyłu, za plecy. Noga z tyłu ma cała płasko leżeć na ziemi. Jest to specyficzny siad bokiem.
Ćwiczenie polega na podniesieniu nogi będącej z tyłu do góry i wykonywaniu nią ruchów o amplitudzie około 5cm na boki przez około 60 sekund.
Oczywiście ćwiczenie wykonujemy potem drugą nogą.
B. Ćwiczenie analogiczne to ćwiczenia A. Różnica polega na tym, że noga będąca poprzednio z tyłu tym razem ma leżeć wyprostowana po boku.
3. Ćwiczenia na pośladki
Klękamy na podłodze. Następnie siadamy na piętach i rąkami podpieramy się podłoża. Ćwiczenie polega na wykonywaniu ruchów biodrami o amplitudzie około 5cm w górę i w dół przez 60 sekund.
Moje spostrzeżenie wobec ćwiczenia: zdecydowana większość osób trenujących zauważa, że dużo ćwiczenie jest większym wysiłkiem dla ud niż dla pośladków.
4. Ćwiczenia na nogi
A. Stajemy na palcach, pięty się stykają, kolana są w odległości około 0,5m od siebie.
Ćwiczymy w sposób następujący:
-wysuwamy biodra w przód
-opadamy o 2cm
-wracamy biodrami ("wycofujemy je").
Nie wracając do pozycji wyjściowej ponownie wykonujemy ćwiczenie. Łącznie wykonujemy je 10 razy tak więc opadniemy łącznie o około 20cm.
B. Pozycja wyjściowa analogiczna. Ćwiczenie polega na powolnym obniżaniu się przy prostych plecach poprzez ruch kolan na zewnątrz.
Wykonujemy je 20 razy.
C. Klękamy na podłodze i siadamy na piętach. Wyprostowane ręce podnosimy do góry. Ćwiczenie polega na podniesieniu bioder o około 15cm od pięt i wykonywaniu nimi okręgów przez około minutę w jedną stronę i około minutę w drugą.
D. Pozycja wyjściowa jak w poprzednim ćwiczeniu. Podnosimy biodra o 10 cm w górę. Ćwiczenie polega na podnoszeniu się (zachowując kąt między brzuchem a udami) aż do momentu, w którym uda stworza kąt prosty z podłożem. W pozycji końcowej należy więc pamiętać, że tułów nie będzie w jednej linii z udami, lecz będzie nieco pochylony w przód. Przy powrocie do pozycji wyjściowej nie siadamy już na piętach lecz pozostajemy w 10cm odległości od nich. Powtarzamy 10 razy, bardzo powoli.
5. Ćwiczenia na ramiona
Podnosimy ręce prostopadle do tułowia, tak aby stworzyły linię prostą (mamy wyglądać podobnie do litery "T"). Ćwiczenie polega na przeniesieniu rąk w tył, jednak tak, aby pozostały na tej samej wysokości. W końcowej pozycji prezz około minutę wykonujemy ruch rękami na boki (amplituda 2cm) oraz ruch dłoniami (tak jakbyśmy odkręcali żaródkę).
Poprzednie ćwiczenia wraz z rysunkami umieszczone w artykule zostały skopiowane przez naszego redaktora (Pawel_19) bez zgody autora i właściciela serwisu www.wizaz.pl
Ćwiczenia wraz z rysunkami pochodziły z artykuły Callanetics — sposób na piękne ciało w dwa tygodnie: http://www.wizaz.pl/callanetics/index.php
W związku z zaistniałą sytuacją ćwiczenia zredagowaliśmy ponownie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze