Jak radzić sobie z kaszlem u dziecka?
REDAKCJA JEJŚWIAT.PL • dawno temuDzieci są wyjątkowo podatne na różnego rodzaju infekcje wirusowe i bakteryjne. Szczególnie męczącym objawem tych chorób jest kaszel. Może on być suchy, mokry, a także szczekający. Jak prawidłowo rozróżnić rodzaje kaszlu u dziecka i jak pomóc naszym pociechom?
Skąd się bierze kaszel u dziecka?
Nie zawsze przyczyną kaszlu musi być choroba. Delikatna śluzówka gardła dziecka podatna jest bowiem na podrażnienia. Dlatego dzieci kaszlą, gdy jedzą kwaśne lub pikantne potrawy. Nawet zakurzone pomieszczenie czy chrupiące pieczywo mogą doprowadzić do obronnej reakcji w postaci kaszlu. Jednak niepokojące jest, gdy kaszel jest wyjątkowo dokuczliwy oraz pojawia się regularnie. Wyróżniamy co najmniej kilka przyczyn pojawienia się kaszlu u dziecka:
- alergia; kaszel jest typową reakcją obronną organizmu w celu pozbycia się cząsteczek alergenów. Jeżeli podejrzewamy u córki czy syna alergię, koniecznie należy obserwować kiedy pojawia się kaszel u dziecka. Jeżeli dzieje się to przy kontakcie z domowym zwierzęciem, najprawdopodobniej dziecko jest uczulone na sierść. Potrzebna będzie prawdopodobnie terapia odczulająca, którą zaleci alergolog. Jeśli kaszel u dziecka jest wyjątkowo nasilony w nocy, najprawdopodobniej alergeny znajdują się w pościeli: może być to na przykład wypełnienie poduszki w formie pierza. Uczulać może też kurz, pleśń czy dywany. Najważniejsze, to przeprowadzić testy alergiczne i usunąć przyczynę.
- infekcja; przy stanach zapalnych, kaszel u dziecka nie jest zazwyczaj jedynym objawem. Pojawia się także temperatura oraz katar. Podobnie dzieje się przy chorobach zakaźnych wieku dziecięcego (odrze czy różyczce).
- zapalenie krtani; objawia się silnym kaszlem szczekającym i problemami z oddechem. Wymaga niezbędnej i szybkiej wizyty u pediatry.
- początki astmy lub zapalenia płuc; niestety niekiedy kaszel u dziecka jest symptomem poważniejszej choroby. Dlatego zawsze powinien być zdiagnozowany przez lekarza i odpowiednio leczony, aby nie doprowadził do poważniejszych powikłań.
Rodzaje kaszlu u dziecka
W zależności od rodzaju kaszlu, możemy podejrzewać konkretne schorzenia. Nie każdy rodzic potrafi poradzić sobie z rozróżnieniem typu kaszlu u dziecka. Wymieniamy następujące rodzaje:
- kaszel suchy; zazwyczaj pojawia się na początku choroby. Charakterystyczny jest dla alergii czy typowej infekcji, ale także dla zapalenia płuc. Podrażniona śluzówka gardła sprawia, że kaszel u dziecka staje się bolesny i piekący. Niezwykle męczy chorego i nie powoduje odkrztuszania.
- kaszel mokry; charakterystyczny dla drugiej fazy infekcji. Towarzyszy mu odkrztuszanie zebranej wydzieliny. Pojawia się także typowy, charczący odgłos, a organizm próbuje za wszelką cenę pozbyć się śluzu, który nagromadził się w czasie choroby. To długi i uciążliwy etap: niejednokrotnie trwa nawet do kilku tygodni!
- kaszel szczekający; to nagły i niebezpieczny atak kaszlu u dziecka, pojawiający się zazwyczaj w nocy lub nad ranem i będący objawem zapalenia krtani. Dziecko zaczyna się ślinić, nie może wydobyć głosu i szybko staje się sine; powiększający się obrzęk dróg oddechowych powoduje ogromne problemy z oddychaniem. Tego rodzaju infekcja wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. Oczekując na pomoc, należy starać się uspokoić przerażone dziecko, zapewnić mu dostęp do świeżego powietrza (na przykład przy oknie, tarasie czy balkonie) oraz absolutnie nie podawać niczego do picia: to nie tylko nie pomoże, ale może wręcz pogorszyć stan, jeśli dziecko, ze względu na zwężone drogi oddechowe, zakrztusi się. Lekarz poda dziecku stosowny lek na zmniejszenie obrzęku i ewentualnie tlen, jeżeli syn lub córka są osłabieni z braku powietrza.
Kaszel u dziecka, może przybierać formę świszczącego (w przypadku pojawienia się odgłosów mu towarzyszących, najczęściej przy stanach zapalnych krtani oraz płuc) lub napadowego (zazwyczaj, gdy przyczyną jest astma lub alergia). Diagnozę zawsze powinien postawić lekarz pediatra, po bezpośrednim kontakcie z dzieckiem.
Jak radzić sobie z kaszlem? Domowe metody na infekcję
W większości przypadków, kaszel u dziecka ma niegroźną i łagodną przyczynę. Nie zmienia to jednak faktu, że mimo wdrożonego przez pediatrę leczenia, trwa długo i jest wyjątkowo uciążliwy. Jakie sposoby i środki można zastosować aby wspomóc działanie zaleconych przez lekarza lekarstw?
- nawilżaj powietrze; dziecku będzie się zdecydowanie lepiej oddychało w wilgotnym pomieszczeniu. Przydatny będzie profesjonalny nawilżacz, zwłaszcza jeśli nasza pociecha często miewa infekcje. Dobrym sposobem są też namoczone ręczniki lub ściereczki, które mogą zostać rozłożone na kaloryferach.
- nawadniaj dziecko; kaszel u dziecka wyjątkowo podrażnia jego delikatne gardło. Konieczne jest więc dostarczanie mu odpowiedniej ilości ciepłych płynów. Najlepiej, gdy zawierają miód, cytrynę lub maliny: te substancje i owoce działają antybakteryjnie, więc pomogą dziecku walczyć z chorobą. Łagodzą także chrypkę i uporczywe drapanie w gardle.
- stosuj dodatkowe środki wspomagające leczenie. Jeśli dziecko często choruje na infekcje dróg oddechowych, należy koniecznie zadbać tez o prawidłową profilaktykę. Pomocne będą łagodne syropy, suplementy diety, wyposażone w pomocne substancje lecznicze (na przykład syrop Pelavo). Przeznaczone specjalnie dla dzieci, zawierają pomocne składniki : warto zwrócić uwagę na ekstrakt z lipy, wspomagający działanie układu immunologicznego, ekstrakt z korzenia pelargonii afrykańskiej, który oddziałuje bezpośrednio na układ oddechowy, łagodząc objawy infekcji, czy popularną witaminę C, doskonale radzącą sobie z infekcjami i spadkiem odporności. Większość tego typu środków można stosować już od trzeciego roku życia dziecka, pamiętając jednak, aby nie przekraczać zaleconej dziennie dawki i ściśle stosować się do metod przyjmowania, zawartych w ulotce produktu.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze