Objawy owulacji
URSZULA ROGALSKA • dawno temuObjawy owulacji mogą być przez kobietę samodzielnie rozpoznawalne. Należy odpowiednio obserwować swoje ciało. Jest też możliwość zastosowania różnych innych sposobów, które jeszcze dokładniej określą czas płodny i czas niepłodny. Potrzebne będą do tego testy owulacyjne, prowadzenie kalendarza płodności. Jak są charakterystyczne objawy płodności?
Co to jest owulacja?
Warto, by osoby starające się o dziecko w pierwszych miesiącach starań nauczyły się rozpoznawać objawy owulacji u kobiety. Dzięki temu zwiększa się szansa na zapłodnienie w okresie najbardziej płodnym. Wówczas jajeczkowanie kobiety jest na najwyższym poziomie w całym cyklu menstruacyjnym i w tym też czasie pęcherzyk jajnikowy uwalnia komórkę jajową, która wędruje do jajowodu. Istotne jest zatem rozpoznanie tego okresu okołoowulacyjnego i najbardziej szczytowego momentu, by spowodować, że plemniki mężczyzny zdążą dotrzeć i zapłodnić komórkę jajową. Dlatego tak istotne jest posiadanie wiedzy, że wyróżnia się trzy fazy cyklu menstruacyjnego u kobiety – przedowulacyjną, owulacyjną i poowulacyjną. Środkowa faza owulacyjna oprócz możliwych do zastosowana w domu testów owulacyjnych, testerów płodności, ukazuje charakterystyczne objawy, które każda kobieta może u siebie zaobserwować.
Charakterystyczne objawy owulacji
Głównym objawem owulacji jest pojawienie się zmienionej temperatury ciała (PTC), której różnica wzrostowa jest widoczna w czasie codziennego mierzenia. W fazie owulacyjnej i okołoowulacyjnej temperatura będzie różnić się przynajmniej o 0,2 stopnia Celsjusza. Jednak trzeba wiedzieć, że wszelkie przeziębienia, bóle, wysiłek fizyczny, zmiana klimatu mogą wpłynąć na pojawiające się różnice w temperaturze ciała. Kolejnym typowym objawem ukazującym owulację jest charakterystyczny rodzaj śluzu szyjkowego, który jest przeźroczysty, lepki. Dobrze przeprowadzona obserwacja swoich upławów w okresie owulacyjnym pozwala na zwiększenie szansy na zapłodnienie. Kobiety samodzielnie mogą również sprawdzić szyjkę macicy. W okresie owulacyjnym staje się ona miękka, otwiera się i usytuowana jest wyżej. Ta metoda wymaga jednak odpowiedniego umieszczenia palców w pochwie. Nierzadko trudno jest kobietom dobrze określić stan szyjki macicy. Innym, bardziej indywidualnym objawem wskazującym na okres płodny jest np. pojawiający się ból owulacyjny. Niektóre kobiety skarżą się na plamienia, inne na silną wrażliwość piersi, jeszcze u innych występują widoczne zmiany skórne w postaci wyprysków. Są też takie kobiety, które właśnie w fazie owulacyjnej częściej muszą oddawać mocz. Każda kobieta może mieć indywidualne objawy owulacji, dlatego tak istotne jest dokładne obserwowanie swojego ciała, kontrolowanie jego temperatury i rozróżnianie śluzu owulacyjnego. Dzięki systematycznemu zapisywaniu swoich obserwacji i wyników temperatury co miesiąc, kobieta może określić czas, gdy zbliża się do owulacji. Dzięki tak systematycznej metodzie wiele osób zdecydowanie przyspiesza szansę na zapłodnienie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze