Naturalny młody jęczmień. Jest zdrowy?
DANUTA CAPIGA • dawno temuPreparaty z młodego, zielonego jęczmienia zdobywają w Polsce coraz większą popularność. Zielony jęczmień staje się coraz bardziej ceniony jako suplement dla osób odchudzających się i dbających o zdrową dietę.
Jego młode pędy zbiera się po osiągnięciu około 30 centymetrów – w tym właśnie czasie roślina posiada już zmagazynowane, największe zapasy składników odżywczych. Zielonego jęczmienia nie jada się w formie sałatek czy surówek, jest on dostępny w wersji sproszkowanego soku oraz rozdrobnionej trawy jęczmiennej. Proszek uzyskuje się przez wyciśnięcie soku, który następnie suszy się za pomocą odparowania wody pod ciśnieniem w niskiej temperaturze. Ten sposób produkcji jest najskuteczniejszy, pozwala, bowiem zachować właściwości zielonego jęczmienia, a ma on ich dużo. Stanowi bogactwo witamin i minerałów, jest źródłem witamin z grupy B, witaminy E i C, żelaza, wapnia, magnezu, cynku. Jest także źródłem błonnika pokarmowego, który przyspiesza metabolizm tłuszczu w organizmie i obniża stężenie cholesterolu we krwi. Uzyskany z pędów jęczmienia ekstrakt zawiera siedem razy więcej witaminy C, niż sok wyciśnięty z połowy kilograma pomarańczy, pięć razy więcej żelaza niż szpinak, a także dziesięć razy więcej wapnia niż odpowiadająca ilość mleka. Dzięki wysokiej zawartości chlorofilu odkwasza organizm, wspierając równowagę kwasowo – zasadową naszego organizmu.
Zielony jęczmień działa przeciwzapalnie, przeciwnowotworowo, przeciwwirusowo. Pomaga w leczeniu chorób skórnych, sercowo-naczyniowych i cukrzycy.
Coraz częściej jest stosowany jako środek wspomagający odchudzanie ze względu na wysoką zawartość błonnika. Rozpuszczalny błonnik zawarty w jęczmieniu zwiększa uczucie sytości i opóźnia opróżnianie żołądka. Natomiast nierozpuszczalny błonnik pobudza perystaltykę jelit, zapobiegając zaparciom.
Preparaty z zielonego, młodego jęczmienia wspomagają odchudzanie, ale w zestawieniu z aktywnością fizyczną i zbilansowaną dietą. Mimo naturalnego bogactwa nie jest on pokarmem, który może zastąpić wszystkie potrzeby ludzkiego organizmu, z zapotrzebowaniem w energię na czele – młody jęczmień nie ma zbyt wielkiej wartości kalorycznej. Jest bardzo dobrym suplementem diety. Korzystać trzeba jednak z niego z głową, nie przekraczając zalecanej porcji i prowadząc zdrowy tryb życia, a wtedy korzyści dla zdrowia będą znaczące i rzeczywiste.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze