Czym zajmuje się psychodietetyk? Co go różni od dietetyka?
ANGELIKA BOROWSKA • dawno temuMateriał sponsorowany przez Sensly
Dzięki dobrej edukacji żywieniowej oraz dostępem do wielu sprawdzonych źródeł, w dzisiejszych czasach wiemy już, że zaburzenia odżywiania to nie tylko nadwaga. Wiemy też, że w przypadku takich problemów, warto zgłosić do specjalisty. W przywróceniu jakości życia pomoże na przykład psychodietetyk.
Walka ze zbędnymi kilogramami bywa często nierówna. Czasem samą zmianą nawyków żywieniowych wcale nie ruszy się wagi z miejsca. Na proces chudnięcia ma bowiem wpływ szereg różnych czynników. Dlatego też często znane wszystkim sposoby po prostu nie działają. Zamiast jednak samodzielnie zmagać się z nadwagą, czy też innymi nieprawidłowościami związanymi z odżywianiem, warto skorzystać z pomocy specjalisty, który pomoże zidentyfikować prawdziwe źródło problemu. To najlepsza droga, do tego, by wprowadzić realne zmiany i to nie tylko w sposobie odżywiania, ale i w całym życiu. Jednym z takich specjalistów jest właśnie psychodietetyk. Czym właściwie zajmuje się taki specjalista? Kiedy warto udać się właśnie do niego, a nie do zwykłego dietetyka?
Czym zajmuje się psychodietetyk?
Psychodietetyka to dziedzina nauki, która łączy w sobie elementy dietetyki z psychologią. Obecnie cieszy się ona bardzo dużą popularnością z uwagi na to, że coraz mocniej zwiększa się świadomość na temat tego, że nawyki żywieniowe łączą się często bezpośrednio właśnie ze stanem psychicznym. Coraz częściej mówi się także o tzw. ''relacji z jedzeniem''. Warto zauważyć, że jeszcze kilka lat temu nikt nie słyszał o czymś takim. Dziś pojęcie to znane jest nie tylko wśród specjalistów z zakresu zdrowego odżywiania.
Psychodietetyk zajmuje się właśnie obszarami dietetyki, które łączą w swojej pracy wiedzę z obu wcześniej wspomnianych obszarów. Dzięki temu mogą pomóc swym pacjentom na obu tych płaszczyznach, łącząc elementy terapii z zaleceniami dietetycznymi.
Psychodietetyk a dietetyk — różnice
Psychodietetyk i dietetyk, to mimo podobieństw dwa zupełnie inne zawody. Psychodietetyk zajmuje się głównie terapią osób, które zmagają się z różnego rodzaju zaburzeniami odżywiania, takimi jak kompulsywne objadanie, czy zajadanie stresu. W kontakcie z pacjentem skupia się przede wszystkim na przyczynach problemu i ich identyfikacji. Leczenie polega w tym przypadku na budowaniu świadomości takich mechanizmów oraz zapoznawaniu się z technikami, które pozwolą na trwałą zmianę stylu odżywiania.
Dietetyk zajmuje się natomiast przede wszystkim kwestiami związanymi z odżywianiem. Specjalista z zakresu dietetyki koncentruje się na tym, by stworzyć dla pacjenta plan odchudzania na podstawie indywidualnych parametrów fizycznych. Wskazuje, jakich zmian dokonać oraz zaleca odpowiednie aktywności, które pozwolą zmienić, bądź utrzymać masę ciała.
Psychodietetyk — jak umówić się na wizytę?
Chcąc zmienić swój sposób odżywiania, warto zapisać się na wizytę do psychodietetyka. Taka konsultacja może odbywać się zarówno stacjonarnie, czyli w gabinecie specjalisty, jak i przez internet. Psychodietetyk online to doskonałe rozwiązanie, ponieważ wizyta u takiego specjalisty polega przede wszystkim na wywiadzie medycznym i rozmowie. To także idealne wyjście dla osób, które mieszkają w mniejszych miastach, w których zwyczajnie nie ma takich specjalistów.
Na konsultację do psychodietetyka online możesz umówić się w łatwy sposób na https://sensly.com/specjalisci/psychodietetyk-online. Znajdziesz tam wielu świetnych specjalistów, a dzięki sprawnemu systemowi rezerwacji, umówisz się na wizytę w dogodnym dla Ciebie terminie.
Materiał sponsorowany przez Sensly
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze