Rodzaje treningów
BEATKA • dawno temuŻeby poprawić stan zdrowia oraz wygląd zewnętrzny, należy zacząć ćwiczyć. Treningu nie zastąpią zastrzyki czy proszki na odchudzanie. Brak ruchu i siedzący tryb życia są najczęstszymi przyczynami nadwagi oraz problemów zdrowotnych. Żeby zadbać o dobre samopoczucie, zdrowie i smukłą sylwetkę, konieczny jest wysiłek fizyczny. Trening wytrzymałościowy, inaczej aerobowy, może być uzupełnieniem treningu siłowego. Nie wszyscy musimy być mistrzami olimpijskimi, do ćwiczeń możemy podejść w sposób rekreacyjny. Aktywny wypoczynek powinien być sposobem na spędzanie wolnego czasu.
Trening siłowy
Tego typu trening zapobiega bólom pleców, artretycznym zwyrodnieniom stawów, osteoporozie. Poza tym, stosowany jest w ramach rehabilitacji układu ruchu. Tego typu trening fizyczny polecany jest osobom pragnącym zwiększyć masę mięśniową. Wykonywanie treningu siłowego zaleca się raz na jakiś czas, np. raz na rok przez 1,5–2 miesiące. Najszybciej przybierają na masie osoby początkujące, które stopniowo zwiększają obciążenie. Osoby zaawansowane muszą jednak sięgać po największe obciążenia.
Trening fizyczny wymaga odpowiedniej techniki. Niezastosowanie się do podstawowych zasad może grozić poważnym uszczerbkiem na zdrowiu. Kontuzje sportowców często wynikają z nieuwagi. Poza tym, nieprawidłowy trening nie przyniesie żadnych rezultatów. Dlatego też odbijanie sztangi lub zbyt zamaszyste ruchy są niepolecane. Żeby ćwiczenia były skuteczne, warto wykonywać przysiady, martwe ciągi, wyciskanie, wiosłowanie. Tego typu złożone ćwiczenia, mimo że wymagające i ciężkie, przynoszą efekty. Nie można zapominać o ćwiczeniach rozgrzewających, które zapobiegną urazom stawów.
Trening wytrzymałościowy
Ćwiczenia aerobowe (tlenowe) nazwę swą zawdzięczają sposobowi wytwarzania przez organizm energii potrzebnej do wysiłku fizycznego. Podczas ćwiczeń aerobowych organizm spala tkankę tłuszczową. Dzieje się tak, ponieważ krew dostarcza do wszystkich komórek ciała odpowiednią porcję tlenu, dzięki któremu spalanie jest możliwe. Spalane są tłuszcze i białka. Poprawa krążenia wpływa na szybkość metabolizmu.
Trening na spalanie tłuszczu polecany jest osobom walczącym z nadwagą lub otyłością. Charakterystyczny podczas ćwiczeń aerobowych jest niewielki udział siły mięśniowej, dzięki czemu organizm nadąża dostarczać tlenu. Podczas tego rodzaju ćwiczeń w ruch wprawiane są duże grupy mięśniowe. W ćwiczeniach udział biorą mięśnie nóg, mięśnie ramion, mięśnie pleców. Ćwiczenia są intensywne, ale nie na tyle, by przemęczyć mięśnie.
Podczas ćwiczeń aerobowych należy zwrócić szczególną uwagę na szybkość tętna. Powinno mieścić się ono w przedziale 55–85%. Zbyt szybkie tętno uniemożliwia dostarczanie do mięśni odpowiedniej ilości krwi i organizmowi brakuje tlenu. Warto pamiętać, że osoby rozpoczynające przygodę z ćwiczeniami aerobowymi nie powinny ćwiczyć zbyt intensywnie. Ilość i jakość ćwiczeń warto podnosić wraz ze wzrostem kondycji. Minimalny czas ćwiczeń to 40 minut, maksymalny – 90 minut. Przez pierwsze 20–30 minut treningu spalany jest glikogen, później dopiero tłuszcze.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze