Obrzęki - letnia zmora
MONIKA BOŁTRYK • dawno temuKtóż z nas nie lubi lata? Radość korzystania ze słońca mogą jednak zburzyć obrzęki, które o tej porze roku mają nawet zdrowe osoby. Czujesz, jakby twoje nogi były dwa razy cięższe? Obrzęki zazwyczaj pojawiają się przed miesiączką, w ciąży i w upalne dni. Najczęściej są niegroźne, ale za to uciążliwe. Podpowiadamy, jak sobie z nimi radzić.
Czujesz, jakby twoje nogi były dwa razy cięższe? Obrzęki zazwyczaj pojawiają się przed miesiączką, w ciąży i w upalne dni. Najczęściej są niegroźne, ale za to uciążliwe. Podpowiadamy, jak sobie z nimi radzić.
Któż z nas nie lubi lata? Cały rok czekamy na te kilka ciepłych miesięcy. Radość korzystania ze słońca mogą jednak zburzyć obrzęki, które o tej porze roku mają nawet zdrowe osoby. Dlaczego czujemy się jak napompowany balon? Pod wpływem wysokiej temperatury żyły rozszerzają się, krew płynie wolniej i „zalega” w naczyniach krwionośnych. Inną przyczyną może być zatrzymanie wody w organizmie. Zbyt mała ilość wypijanych płynów powoduje, że organizm zaczyna ją gromadzić w tkance podskórnej na zapas, aby uniknąć odwodnienia. Innym powodem obrzęków może być wzrost poziomu estrogenów w stosunku do progesteronu przed miesiączką.
Z obrzękami można doraźnie poradzić sobie domowymi sposobami. Warto też udać się do lekarza, gdyż obrzęki mogą być przyczyną poważnych schorzeń.
Pij dużo wody
Brzmi jak paradoks, ale najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się nadmiaru wody w organizmie jest picie jej dużych ilości. Zdecydowanie należy zrezygnować ze słodkich napojów gazowanych, dużych ilości herbaty lub kawy. Najlepsza będzie zwykła mineralna z odrobiną cytryny. Najlepiej pić ją, kiedy pojawią się pierwsze sygnały pragnienia.
Mniej sól
Sól zatrzymuje wodę w organizmie, więc najlepiej zmniejszyć jej ilość w potrawach. Szczególnie latem i przed miesiączką. Wtedy jesteśmy najbardziej narażone na obrzęki.
Zażywaj potas
Dużo potasu jest w ziemniakach, pomidorach i bananach. Wprowadź owoce i warzywa bogate w potas do swojego menu, urozmaicaj nimi dietę.
Zażywaj leki z rutyną
Zmniejszają przepuszczalność naczyń krwionośnych i poprawiają przepływ limfy. Tabletki bez problemu kupisz w każdej aptece bez recepty. Przeczytaj dokładnie ulotkę, zanim zaczniesz je stosować.
Smaruj obrzęki maścią
Jest dostępna w aptekach i drogeriach, ulgę przyniesie zwłaszcza kosmetyk z wyciągiem z kasztanowca albo olejek mentolowy.
Jedz moczopędne owoce
Właściwości moczopędne mają na przykład arbuzy, melony, ale też truskawki i czereśnie. Chodzi o to by dostarczać organizmowi wodę, ale nie pozwolić na jej magazynowanie. Wprowadź do swojego jadłospisu warzywa i owoce, które gaszą pragnienie i wzmagają wydalanie moczu.
Stosuj napar z pietruszki
Napar z pietruszki jest dobry na obrzęki. Niecałą łyżkę suszonego korzenia pietruszki zalej szklanką wrzątku i zostaw pod przykryciem na 15 minut, po czym przecedź. Napój ten jest również moczopędny.
Ćwicz
Najczęściej puchną nogi. Ruch pomoże pozbyć się obrzęków. Możemy pójść na siłownię, ale też wykonać kilka prostych ćwiczeń w domu, np. rowerek lub nożyce. Nie zawsze jednak są warunki do ćwiczeń. Jeśli masz pracę stojącą, maszeruj w miejscu, przenoś ciężar ciała na palce, a potem na pięty. Poprawisz krążenie krwi w żyłach. Jeśli wiele godzin siedzisz, machaj nogami, zataczaj stopami kółka, ruszaj palcami, staraj się możliwie najczęściej wstawać zza biurka, żeby przejść chociaż niewielki odcinek. Stosuj niemęczące ćwiczenia, ale rób to systematycznie i często.
Weź letni prysznic
Ulgę przyniesie niezbyt gorący prysznic zakończony zimnym strumieniem wody. Prowadź go od dołu do góry. Możesz też moczyć nogi na przemian w ciepłej i zimnej odzie. Obrzęki ustąpią.
Usiądź z uniesionymi wysoko nogami
Możesz się też położyć na kanapie i oprzeć stopy o ścianę. Chwila relaksu w takiej pozycji ułatwi odpływ krwi do serca.
Noś obuwie na niskim obcasie
Wysokie obcasy i ciężkie, niewygodne buty stanowią dodatkowe obciążenie dla stóp.
Nie pomogą natomiast domowe sposoby, jeśli obrzęki pojawiają się często i nie tylko w upalne dni. W tej sytuacji mogą być objawem: niewydolności serca, chorób nerek, tarczycy, zakrzepicy lub przewlekłej niewydolność żylnej. W takim wypadku niezwłocznie trzeba udać się do lekarza.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze