Przyczyny obrzęków
ALICJA • dawno temu • 3 komentarzeNagromadzony w przestrzeni międzykomórkowej płyn tkankowy, tzw. chłonka, powoduje obrzęki. Opuchlizna powstaje zazwyczaj z powodu przegrzania i przemęczenia organizmu. Niestety, istnieją również poważniejsze przyczyny obrzęków. Sprawdź, co ukrywają worki pod oczami i spuchnięte kostki.
Obrzęki nóg
Obrzęk kostekto zwykle skutek spowolnionego przepływu limfy, który wynika ze zbyt małego ruchu. Gdy dojdzie do tego ból łydek i miejsc pod kolanami, ryzyko zastoju krwi i zapalenia żył wzrasta. Nie dopuść do rozwoju żylaków i po wystąpieniu pierwszych objawów udaj się do lekarza. W celu profilaktyki staraj się jak najwięcej chodzić i wstawać od biurka co godzinę.
Jeśli opuchlizna objęła staw kolanowy i łokciowy, a do tego dochodzi tępy ból o poranku, być może to objawy reumatyzmu lub zwyrodnienia. Nie obejdzie się bez konsultacji medycznej.
Kłopoty z nerkami lub z sercem, a konkretnie zastój wody i sodu w organizmie, prowadzi do rozległej opuchlizny kończyn dolnych. Spuchnięte łydki pojawiają się również u osób leczących nadczynność tarczycy. Szczególnie niepokojące jest utrzymywanie się obrzęków przez całą dobę.
Obrzęki nóg pojawiają się również jako objaw PMS, konsekwencja nadwagi oraz siedzącego trybu życia.
Obrzęk pod oczami
Niedobór snu, nadmiar soli w diecie, wypijanie dużych ilości alkoholu to główne przyczyny obrzęków pod oczami. Pamiętaj, że wielogodzinne przesiadywanie przed komputerem, niezdrowa dieta i mało ruchu nie przejdą bez echa. Możesz spodziewać się nie tylko worków pod oczami, ale i poważniejszego uszczerbku na zdrowiu. Dlatego już dziś zadbaj o swoje zdrowie i zrezygnuj z dosalania potraw. Odstaw używki i fast foody oraz wygospodaruj 7 godzin na sen w ciągu doby. Jeśli opuchlizna pod oczami utrzymuje się, zgłoś się do lekarza.
Obrzęk dolnej powieki pojawia się m.in. u osób chorych na nerki. Zatrzymana w ciele woda i sód powoduje opuchliznę powiek, a niekiedy nawet całej twarzy. Gdy dojdą do tego zmiany dobowego rytmu oddawania moczu, koniecznie zgłoś się do lekarza celem kontroli. Lepiej zapobiegać, niż leczyć.
Kolejnym powodem obrzęku wokół oczu jest niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Rozpoznasz ją m.in. po uderzeniach gorąca, dusznościach i podwójnym widzeniu. Stopniowo opuchlizna może zająć całą twarz, sprawiając wrażenie nalanej.
Jeśli opuchlizna pojawi się w drugiej połowie cyklu, panie mogą zrzucić ją na barki napięcia przedmiesiączkowego. Zdarza się, że przyczyną obrzęków są zatrzymujące wodę w organizmie estrogeny, dostarczone w pigułkach antykoncepcyjnych. W takiej sytuacji należy zmienić pigułki na inne.
W sezonie pylenia drzew i traw, opuchlizna oczu jest często reakcją alergiczną na pyłki. Może być i tak, że to przyjmowanie pewnych leków lub stosowanie nowych kosmetyków spowodowało obrzęk. Dokładnie zapoznaj się z ulotką preparatu, aby wykluczyć taką ewentualność.
Jeśli domowe sposoby na opuchliznę (chłodne okłady, wyciąg z szałwii, moczenie nóg w wodzie z solą morską) nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, zgłoś się do lekarza. Zleci stosowne badania i postawi diagnozę. Dzięki temu będzie w stanie ustalić skuteczną terapię.
Ten artykuł ma 3 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze