Tabletki antykoncepcyjne a tycie
BEATKA • dawno temuPigułki antykoncepcyjne to najczęściej wybierana forma zabezpieczenia przed ciążą. Wykazuje się dość dużą skutecznością i ma niski wskaźnik Pearla. Tabletki antykoncepcyjne budzą wiele kontrowersji. Zarzuca się im wpływ na wagę. Czy jest to jednak prawda?
Skutki uboczne tabletek hormonalnych
Wysoką skuteczność antykoncepcji hormonalnej potwierdzają badania kliniczne. Wskaźnik Pearla dla pigułek jednofazowych to – 0,2–0,5, a dla pigułek dwufazowych – 0,7. W rzeczywistości wiele kobiet dość swobodnie podchodzi do przyjmowania tabletek. Częste jest pomijanie którejś tabletki. Kobiety nie wiedzą też, w jakie interakcje z innymi lekami wchodzą pigułki hormonalne. Niektóre antydepresanty zmniejszają skuteczność tabletek. Działanie pigułek hormonalnych obniżają też biegunka i wymioty występujące po łyknięciu tabletki.
Tabletki antykoncepcyjne hamują owulację. Oczywiście, nie obywa się to bez wpływu na organizm. Skutki uboczne antykoncepcji hormonalnej to:
- nagłe zaburzenie widzenia,
- zaburzenie słyszenia,
- zawroty głowy,
- migreny,
- nudności,
- bóle nóg,
- obrzęki nóg,
- nieprawidłowe ciśnienie krwi.
Kobiety najbardziej interesuje jednak to, czy tabletki antykoncepcyjne powodują tycie. Troska o sylwetkę i prawidłową wagę spędza niejednej kobiecie sen z powiek. Przyrost wagi martwi. Jednak czy nadmiar kilogramów jest wynikiem antykoncepcji hormonalnej? Pierwsze tabletki antykoncepcyjne zawierały duże ilości hormonów. To być może przyczyniało się do zwiększenia masy ciała. Obecnie jednak dawki hormonów się zmniejszyły, dlatego też nie wywołują aż takich skutków ubocznych. Do mitów można zaliczyć twierdzenia, jakoby po tabletkach pojawiało się nadmierne owłosienie, zmiany głosu, nagły wzrost wagi.
Zalety tabletek antykoncepcyjnych
Nowa generacja tabletek antykoncepcyjnych normalizuje niektóre czynności naszego organizmu. Pigułki pomagają w ustabilizowaniu wagi. Czasami lekarze przepisują tabletki w celu wyleczenia zmian trądzikowych. Dzięki nim poprawia się cera trądzikowa. Skóra staje się wyrównana i nie ma na niej wyprysków. Zażywanie tabletek zmniejsza bolesność miesiączek. Jeżeli więc co miesiąc cierpiałaś na potworne bóle brzucha, dzięki tabletkom pozbędziesz się ich.
W aptece dostępne są różne rodzaje tabletek. Ich oddziaływanie na organizm kobiety nie jest jednakowe. Niektóre tabletki mogą zwiększać apetyt kobiety. Stąd wzrost wagi. Jeżeli po łyknięciu tabletki czujesz większą ochotę na jedzenie, wówczas pilnuj tego, co i ile jesz. Nie sięgaj po czekoladowe batoniki, ale przygotuj sobie zdrowe przekąski. Tabletki możesz łykać wieczorem (tuż przed pójściem spać), dzięki czemu apetyt po prostu prześpisz. Niektóre pigułki zatrzymują wodę w organizmie, stąd też uczucie ociężałości.
Jeżeli zauważasz u siebie męczące dolegliwości, które występują po zażyciu pigułki, zgłoś się do lekarza. Prawdopodobnie masz źle dobrane tabletki. Lekarz zaleci inne pigułki, po których będziesz się czuć normalnie. W jaki sposób stwierdzić, czy dane dolegliwości są wynikiem tabletek? Jeżeli objawy ustępują w przerwie między braniem tabletek, prawdopodobnie to one są wszystkiemu winne.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze