Tabletki antykoncepcyjne a alkohol
BEATKA • dawno temuAntykoncepcja hormonalna należy do jednej z najskuteczniejszych i najpopularniejszych form zapobiegania ciąży. Kobiety wybierają tę metodę, gdyż jest ona mało kłopotliwa i ma niski wskaźnik Pearla. Nie wszystkie panie zdają sobie sprawę z tego, że niektóre czynniki (np. leki na receptę) obniżają skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Kontrowersyjny jest wpływ alkoholu na działanie antykoncepcji hormonalnej.
Działanie tabletek antykoncepcyjnych
Tabletki antykoncepcyjne dzielą się na jednoskładnikowe i dwuskładnikowe. Pigułki jednoskładnikowe mają tylko jeden hormon – progesteron. Tabletki z dwoma składnikami zawierają dwa hormony – progesteron i estrogen. Tego typu antykoncepcja jest najskuteczniejszą formą zapobiegania ciąży. Dlatego też jest najczęściej wybierana przez kobiety. Dostarczanie hormonów do organizmu stanowi sprawę kontrowersyjną i ma wielu przeciwników.
Wśród zalet płynących z przyjmowania tabletek hormonalnych należy wymienić choćby zmniejszanie ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy. Tabletki są skuteczne, mają niski wskaźnik Pearla. Czasami tabletki są przepisywane na problemy z cerą (cera trądzikowa), gdyż poprawiają jej stan. Poza tym pigułki hamują łojotok skóry i zmniejszają bóle menstruacyjne.
Hormonalne tabletki dwuskładnikowe są zakazane dla kobiet karmiących piersią. Antykoncepcji hormonalnej nie powinny stosować osoby mające problemy z krzepliwością krwi, cierpiące na chorobę zakrzepowo-zatorową, raka piersi, raka jajników, raka trzonu macicy oraz raka odbytu. Tabletki starej generacji powodowały przyrost wagi, w związku z czym kobiety zmagały się z otyłością. Obecnie, jeżeli kobieta zauważy u siebie nadmierny przyrost wagi, powinna poprosić lekarza o przepisanie innych tabletek.
Obniżona skuteczność tabletek antykoncepcyjnych
Pigułki hormonalne nie powinny być zażywane przez panie, które są uzależnione od nikotyny. Palenie papierosów niekorzystnie wpływa na skuteczność tabletek. Podobnie działa picie alkoholu. Oczywiście obniżenie skuteczności jest minimalne, niemniej jednak kobiety, które pragną zmniejszyć ryzyko zajścia w niepożądaną ciążę, powinny stosować dodatkowe zabezpieczenie. Syndrom dnia poprzedniego, czyli kac, objawia się między innymi wymiotami. Ta nieprzyjemna dolegliwość pojawia się również w trakcie picia alkoholu. Wymioty mogą doprowadzić do usunięcia tabletki z organizmu, zanim ta zacznie działać.
Tempo przemiany materii po wypiciu alkoholu wzrasta. W związku z tym alkohol obniża skuteczność wszystkich tabletek przyjmowanych do organizmu. W wypadku tabletek antykoncepcyjnych może dojść do sytuacji, w której pod wpływem alkoholu hormony będą miały osłabione i krótsze działanie. Dlatego też kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną powinny unikać picia alkoholu, a na pewno nie powinny przesadzać z ilością i częstotliwością.
Panie, które planują spędzić romantyczny wieczór, podczas którego pojawi się alkohol, powinny użyć później podczas stosunku dodatkowego zabezpieczenia. Pomocna będzie prezerwatywa męska lub prezerwatywa damska, kremy plemnikobójcze. Rozwiązaniem może być tez obliczanie dni płodnych i unikanie stosunku w trakcie ich trwania.
Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych obniżają wszystkie środki przeczyszczające lub odchudzające, które wywołują wymioty. Jeżeli kobieta planuje zrzucić kilka kilogramów w sposób racjonalny, a tabletki odchudzające nie wchodzą w interakcję z pigułkami hormonalnymi, wówczas nie ma obawy o ich skuteczność. Alkohol pity w umiarkowanych ilościach nie wpływa na działanie tabletek.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze