Pomidorem w zmarszczki. Ten owoc działa lepiej niż laser
REDAKCJA • dawno temuDieta z dużą zawartością pomidorów wspomaga ochronę przeciwsłoneczną naszej skóry. Dzięki temu redukuje zmarszczki i zapobiega powstawaniu raka.
Do długiej listy korzyści, jakie dają nam pomidory, ciągle dochodzą kolejne. Tym razem chodzi o antyoksydanty, które pomagają neutralizować szkodliwe działanie promieni UV. Naukowcy z Wielkiej Brytanii i Niemiec dowiedli, że zawarty w pomidorach likopen wraz z luteiną wyraźnie chronią skórę przed poparzeniami słonecznymi i wpływają na jej lepszą kondycję.
Badania w obu krajach trwały od 2008 roku. Uczestnikom podzielonym na dwie grupy, podawano codziennie po pięć łyżeczek pasty pomidorowej z oliwą albo placebo. Jak się okazało, grupa „pomidorowa” miała silniejszą ochronę przed oparzeniami słonecznymi o ponad 30 procent.
Likopen to najsilniejszy antyoksydant z grupy karotenoidów. Co ważne nie ginie on w obróbce cieplnej, a w przetworach jest go nawet dwa, trzy razy więcej niż w świeżych pomidorach. Likopen bardzo skutecznie neutralizuje wolne rodniki, produkowane przez promienie ultrafioletowe, które uszkadzają tkankę skóry i mogą powodować zmarszczki, a nawet raka. Ten czerwony pigment znajduje się w wielu innych warzywach i owocach, ale najwięcej jest go właśnie w pomidorach. Zwiększona ilość likopenu zmniejsza uszkodzenia mitochondrialnego DNA i spowalnia proces starzenia się skóry. Jakby tego było mało, w czasie eksperymentu okazało się też, że pomidory podwyższają poziom prokolagenu, który odpowiada za wiotczenie skóry.
Oczywiście likopen zawarty w pomidorach nie zastąpi ochrony przeciwsłonecznej, ale może ją skutecznie wspierać. Badania udowodniły, że kobiety stosujące dietę bogatą w pomidory miały wyraźnie zdrowszą i młodszą skórę, a także mniejsze zaczerwienienia.
O pomidorowej mocy w zwalczaniu raka pisze też amerykańskie pismo Journal of Clinical Endocrinology & Metabolis. Jak wynika z opisanych tam badań, podawany kobietom likopen przyczynił się do wzrostu o 9 proc. poziomu hormonu o nazwie adiponektyna, który reguluje stężenie tłuszczu i cukru we krwi. Zaburzenia te mają wpływ na podwyższone ryzyko raka piersi. Likopen dodatkowo obniża poziom LDL („złego” cholesterolu), który jest związany z rakiem piersi, prostaty, płuc i żołądka. Panowie jedzący dużo pomidorów są o 34 proc. mniej narażeni na rozwój raka prostaty.
Do długiej listy dobroczynnych właściwości pomidorów warto dodać, że poprawiają one odporność dzięki dużej zawartości witaminy C. Mają też w składzie witaminy z grupy B oraz A, E i K. Są także świetnym źródłem minerałów – fosforu, potasu, magnezu, sodu, cynki, żelaza i wapnia.
Oczywiście pomidory najsmaczniejsze są latem, zrywane prosto z krzaków. Na szczęście równie wartościowe przetwory dostępne są cały rok. Byśmy odczuli dobroczynne działanie likopenu, codziennie powinniśmy zjeść co najmniej jednego pomidora albo dwie łyżki keczupu lub pasty pomidorowej. Bardzo dobre właściwości mają też suszone pomidory i soki.
Źródło: British Journal of Dermatology
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze