Fazy cyklu miesiączkowego
KAROLINA • dawno temuPierwsza miesiączka jest wydarzeniem wyjątkowym dla każdej kobiety. I chociaż wydaje się, że już przestała mieć symboliczny wymiar, to jednak nadal stanowi przełom w życiu nastolatki. Niestety nie zawsze znamy podłoże biologiczne związane z takim zachowaniem się naszego organizmu. Nawet z biegiem lat często nie mamy pojęcia, co właściwie kryje się pod pojęciem cyklu miesiączkowego, znając tylko jego zewnętrzne objawy. Przybliżenie biologicznego podłoża menstruacji przyniesie każdej kobiecie liczne korzyści. Jedną z nich jest oparcie na znajomości cyklu miesiączkowego naturalnej metody antykoncepcji określanej również metodą objawowo-termiczną. Nie trać okazji i już teraz dowiedz się więcej na temat cyklu miesiączkowego, a zwłaszcza jego poszczególnych etapów.
Cykl miesiączkowy
Jak już wspomniano, wiedza na temat podłoża menstruacji wśród kobiet w różnym wieku jest dość skąpa. Najlepiej panie radzą sobie z obliczaniem cyklu miesiączkowego, choć i tutaj pojawiają się niejasności. Otóż pierwszym dniem cyklu menstruacyjnego jest pierwszy dzień krwawienia, natomiast ostatnim – dzień poprzedzający kolejną miesiączkę. Zwykle w odniesieniu do długości cyklu mówi się o 28 dniach, jednak odchylenia kilkudniowe są jak najbardziej naturalne. Trzeba zaznaczyć, że z uwagi na różne kryteria możemy mówić o odmiennej ilościfaz cyklu miesięcznego. Mając na uwadze zmiany hormonalne, wyróżnia się 4 etapy, jednak w odniesieniu do wahań temperatury oraz płodności wskazuje się 3 fazy. Wyjściowe jednak sąfazy cyklu kobietyzwiązane z funkcjonowaniem układu hormonalnego. W oparciu o nie łatwiej będzie nam zrozumieć zmiany związane z temperaturą ciała, a także w sposób naturalny wyliczyć dni płodne.
Etapy cyklu miesiączkowego
Mówiąc o cyklu miesiączkowym, możemy podzielić go na 4 etapy. Na początku, jak już zostało to zaznaczone, mamy do czynienia z menstruacją, a więc krwawieniem, które może trwać od 3 do 7 dni. Następnie nasz organizm przechodzi 1 fazę cyklu miesiączkowego, jaką jest faza folikukarna. To właśnie wówczas wydzielany jest hormon powodujący dojrzewanie pęcherzyków zawierających komórki jajowe. Kiedy dany pęcherzyk pęknie, mamy do czynienia z owulacją polegającą na uwolnieniu dojrzałej komórki jajowej. Po owulacji, która trwa około 1 doby rozpoczyna się 2 faza cyklu miesiączkowego. Dla fazy lutealnej charakterystyczne jest pojawienie się ciałka żółtego, które zanika wraz z końcem tego etapu. W tym czasie nasz organizm wydziela dwa hormony – progesteron i estrogen. Pod wpływem ich działania macica przygotowywana jest do przyjęcia zapłodnionego zarodka. Jeżeli nie dojdzie w tym czasie do połączenia się komórki jajowej z plemnikiem, wówczas wydzielanie hormonów zostaje zahamowane, a organizm otrzymuje sygnał o konieczności złuszczenia nadmiaru błony śluzowej macicy, która wydalana jest w postaci krwawienia. W tym momencie cały cykl rozpoczyna swój bieg od początku, a zatem od pierwszego dnia miesiączki. Niewielkie odchylenia dotyczące długości poszczególnych etapów traktowane są jako normalne, jednak w razie jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować je podczas wizyty u ginekologa.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze