Ból głowy w upalne dni. Dlaczego się pojawia?
DANUTA CAPIGA • dawno temuWysoka temperatura niekorzystnie wpływa na nasze samopoczucie, powoduje różne dolegliwości w tym migrenowe bóle głowy. Najczęstszą przyczyną jest odwodnienie organizmu, gdzie po uzupełnieniu płynów ból ustępuje.
— W lipcu i sierpniu jesteśmy narażeni na migrenowe bóle głowy. Nagłe zmiany pogody, wysokie temperatury, wysoka wilgotność powietrza, do tego intensywne światło słoneczne i wyostrzające się zmysły m.in. zapach mogą być przyczyną utrzymującego się tygodniami bólu głowy – mówi dr n. med. Gabriela Kłodowska-Duda, neurolog z Neuro-Care w Katowicach.
Skoki temperatury mają wpływ na skoki ciśnienia krwi, mózg nie otrzymuje odpowiedniego przepływu krwi i nie może prawidłowo funkcjonować i to powoduje miedzy innymi bóle głowy. Na ból głowy uskarżają się również alergicy. Nie leczona alergia może powodować zapalenie zatok i wywoływać nieprzyjemne dolegliwości.
Upały najbardziej szkodzą osobom starszym, chorym oraz dzieciom. Ich organizmy nie radzą sobie z utrzymaniem prawidłowej temperatury, a to objawia się zawrotami głowy, gorączką, osłabieniem, czy bólem mięśni.
Jak więc sobie radzić z tymi problemami latem?
Przede wszystkim nie dopuścić do odwodnienia, pić co najmniej dwa litry wody, słabej herbaty lub soki owocowe. Te ostatnie są najbardziej pożyteczne, bo zawierają elektrolity. Wskazany jest też sok pomidorowy, gdyż zawiera dużo potasu, który w czasie upałów wypłukuje się z organizmu. Podczas wysokich temperatur powietrza należy zrezygnować z alkoholu, gdyż może spowodować nagłe obniżenie ciśnienia oraz ograniczyć napoje z zawartością kofeiny. Napój nie powinien być lodowaty, bo wtedy łatwo o infekcje gardła. Ulgę przynosi schłodzenie się zimną wodą. Nie bez znaczenia jest ubiór, który powinien być jasny, przewiewny, lekki, nie można też pominąć nakrycia głowy i okularów przeciwsłonecznych. Należy unikać długiego pobytu na słońcu, najlepiej co jakiś czas schłodzić się w cieniu. Nadmierna aktywność fizyczna też nie jest wskazana, gdyż w gorące dni, może doprowadzić do odwodnienia i osłabienia organizmu. Posiłki nie mogą być ciężkostrawne, powinny obfitować w świeże warzywa i owoce.
Najlepiej byłoby w czasie upałów odpoczywać i unikać stresu. Nie wszyscy jednak mogą sobie pozwolić na taki luksus. Ważne by zachowywać umiar i w upały nie brać sobie dużo spraw na „głowę”, niektóre z pewnością mogą poczekać na sprzyjającą pogodę.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze