Terapia tańcem
MARGERITA • dawno temuTerapia tańcem, czyli choreoterapia bazuje na ruchu i artystycznym wymiarze tańca. Taka terapia zabawą to metoda lecznicza, której głównym celem jest poprawa nastroju osób biorących w niej udział. Dodatkowe korzyści płynące z terapii ruchem to zwiększenie świadomości ciała oraz otwieranie się na nowe relacje społeczne. Taniec towarzyski jest niezwykle przyjemnym doświadczeniem, więc dlaczego nie spędzać wolnego czasu na zajęciach, które poprawiają nastrój? Przeczytaj i przekonaj się, jakie korzyści możesz uzyskać, biorąc udział w terapii tańcem.
Taniec, i różne jego odmiany, towarzyszył ludziom od zarania dziejów. Początkowo był formą praktyk religijnych, ale z czasem stał się sposobem na miłe spędzanie czasu. Dla większości ludzi taniec to czysta przyjemność między innymi dlatego, że podczas ruchu w rytm muzyki w organizmie wytwarzają się endorfiny, czyli hormony szczęścia.
Dla kogo terapia tańcem i ruchem?
Terapia tańcem opiera się na tańcu współczesnym i łączy w sobie różne kierunki psychologii humanistycznej i psychoterapii. Leczenie ruchem szczególnie nastawione jest na rozwój świadomości ciała oraz pomaga w wyrażaniu emocji. Opiera się na założeniu, że ciało i umysł są nierozłączne, a ruch odzwierciedla wewnętrzny stan emocjonalny człowieka. Znaczy to tylko tyle, że ekspresja ruchowa wypływająca z naszego wnętrza odzwierciedla aktualnie trapiące nas problemy.
Każdy, kto trafi na tego rodzaju zajęcia, odnajdzie w nich coś dla siebie. Jedni w terapii tańcem odkryją sposób na rozładowanie stresu i napięć oraz uwolnienie stłumionych emocji, nauczą się, jak radzić sobie ze złością. Dla innych będzie to spotkanie z samym sobą lub otwarcie się na kontakty z innymi ludźmi.Zalety choreoterapii są ogromne i należą do nich, np.:
- rozładowanie stresu i nagromadzonych negatywnych emocji,
- rozwijanie świadomości i zdolności wyrażania uczuć, czyli inteligencji emocjonalnej,
- otwarcie się na swoje potrzeby i lepsze poznanie samego siebie,
- poprawa relacji z ludźmi i lepsze samopoczucie w grupie,
- akceptacja swojego ciała i zbudowanie świadomości jego potrzeb i granic,
- wzrost pewności siebie i poczucia własnej wartości.
Aspekty terapeutyczne tańca i ruchu
Niektóre techniki terapii tańcem mogą poprawić ogólny stan zdrowia, uwalniać od pozostałości traumatycznych doświadczeń, czy prowadzić do przeżycia duchowych doznań. Dlatego leczenie ruchem bardzo często jest stosowane, jako terapia uzupełniająca przy różnych chorobach i dolegliwościach takich jak nerwica natręct i lękowa, depresja, zaburzenia odżywiania, zaburzenia osobowości, choroby psychiczne, różnego rodzaju upośledzenia czy nawet choroby onkologiczne załamania nerwowe i wiele innych.
Muzyka w terapii tańcem odgrywa ważną rolę, ale nie najważniejszą. Stanowi swoiste tło dla różnego rodzaju ćwiczeń i przeżywanych emocji. Muzykoterapia pozwala się otworzyć i wyrazić głęboko skrywane emocje. Taniec jest szerokim pojęciem, bo nie chodzi tylko o wykonywanie ustalonych kroków czy figur. Najważniejszy jest ruch. Każdy w końcu się porusza, oddycha, wyraża się za pomocą gestów, wykorzystuje też ruch funkcjonalny do osiągania różnych swoich celów. Terapia tańcem odpowiada na wiele potrzeb ludzi wrażliwych i szukających równowagi emocjonalnej lub inspiracji w rozwoju osobistym, a przeprowadzone badania i analizy wykazały, że jest niesamowicie skuteczna.
Zatem nie czekaj, tylko oddaj się tańcowi. Już od dawna bowiem powszechnie wiadomo, że ruch to zdrowie!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze