Skąpe miesiączki
KAROLINA • dawno temuPierwsza miesiączka jest niepowtarzalnym wydarzeniem w życiu każdej kobiety. Z czasem menstruacja staje się czymś zupełnie normalnym, do czego zwykle nie przywiązujemy większej wagi do czasu, aż pojawiające się zaburzenia nie obudzą naszej czujności. W przeciągu życia cykl miesiączkowy może ulegać zmianom, a wpływ na niego wywiera znacznie więcej czynników, niż nam się to na pierwszy rzut oka może wydawać. Niektóre z nich powinny wzbudzić nasz niepokój, podczas gdy inne są jak najbardziej normalne. Jednym z objawów zaburzeń są skąpe miesiączki. Masz jakiekolwiek obawy dotyczące przyczyn ich pojawienia się? Już teraz przeczytaj poniższy artykuł, by dowiedzieć się więcej nie tylko na temat skąpych miesiączek, ale także zaburzeń miesiączkowania w ogóle.
Zaburzenia miesiączkowania
Mówiąc o zaburzeniach miesiączkowania, możemy się spotkać z różnymi objawami. Po pierwsze możemy mieć do czynienia z przesunięciem się faz cyklu menstruacyjnego. Innymi słowy polega ono na wcześniejszym pojawieniu się krwawienia albo na wystąpieniu spóźnionej miesiączki. Oprócz nieregularnych miesiączek mogą pojawić się jeszcze bardziej radykalne zmiany. U niektórych kobiet z różnych powodów może dojść do zaniku krwawienia, mimo znajdowania się w okresie rozrodczym. Poza tym oprócz zmian związanych z czasem trwania miesiączki mamy do czynienia ze zmianami związanymi z jej intensywnością. Nie każde krwawienie musi mieć taką samą postać. Zwrócić należy uwagę przede wszystkim na zbyt obfite miesiączkowanie, jak i pojawienie się plamienia zamiast okresu. Masz obawy dotyczące przyczyn skąpej miesiączki? Już teraz zobacz, jakie może być podłoże pojawiania się tego rodzaju zaburzeń.
Przyczyny skąpych miesiączek
Mówiąc o bardzo skąpych miesiączkach, należy wskazać na szereg przyczyn. Po pierwsze ich źródłem mogą być różnego rodzaju zaburzenia hormonalne. Dotyczy to szczególnie kobiet pokwitających, jak i pań wkraczających w trudny okres menopauzy. Jednak skąpe miesiączkowanie może być również związane z zaburzeniami hormonalnymi wynikającymi z różnego rodzaju chorób. Poza tym mało obfite krwawienia mogą być spowodowane takimi czynnikami zewnętrznymi jak chociażby stres. Należy zwrócić uwagę, że niektóre kobiety mylą skąpe miesiączki z plamieniami, które mogą pojawiać się w pierwszych miesiącach ciąży. Jeżeli nasz organizm nie jest w stanie poradzić sobie z utratą krwi, także może dojść do znacznego ograniczenia krwawienia miesiączkowego. Dotyczy to zwłaszcza pań stosujących restrykcyjne diety odchudzające albo wprowadzających nagłe treningi obciążające organizm. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie zawsze mniej obfita miesiączka powinna być dla nas sygnałem alarmującym o pojawieniu się jakiejś anomalii. Każde krwawienie jest inne, a małe wahania z nim związane mieszczą się w normie. Jeżeli masz jednak jakiekolwiek wątpliwości, powinnaś skonsultować prawidłowość swojego cyklu miesiączkowego podczas najbliższej wizyty u ginekologa. Nawet jeżeli żadne leczenie nie będzie zalecane, dobrze jest poznać przyczyny takiego stanu rzeczy, by kolejne zaburzenia nie wzbudzały niepotrzebnych obaw.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze