Co stosować na bolesne miesiączki?
MACIEJ GRUSZCZYŃSKI • dawno temuMateriał sponsorowany przez ADAMED
Comiesięczne krwawienie menstruacyjne dla części kobiet jest szczególnie uciążliwe i bolesne. Zdarza się, że ból menstruacyjny jest tak dokuczliwy, iż wyklucza pacjentki z normalnego funkcjonowania na kilka dni - w niektórych przypadkach wiąże się np. z absencją w pracy, czy szkole. Co przyczynia się do bólów menstruacyjnych? Jak radzić sobie z bolesnymi miesiączkami i kiedy warto skorzystać z pomocy lekarza ginekologa?
Zespół bolesnego miesiączkowania. Co powoduje bolesne miesiączki?
Pierwsza miesiączka (tzw. menarche) pojawia się u dojrzewających dziewcząt, zwykle następuje to około 12. — 13. roku życia. Natomiast ostatnia miesiączka pojawia u kobiet w okresie okołomenopauzalnym, między 45. a 55. rokiem życia. Cykl menstruacyjny trwa mniej więcej 28 dni, a samo krwawienie miesięczne 4–5 dni. Ból zlokalizowany w podbrzuszu jest jednym z typowych objawów menstruacji, jednak gdy odczuwany dyskomfort jest bardzo silny — może świadczyć o różnych stanach chorobowych i patologicznych zmianach [1]. Bolesne miesiączki są określane w terminologii medycznej zespołem bolesnego miesiączkowania i dzielimy je na:
- postać pierwotną (dotyczy młodych kobiet między 20. a 25. rokiem życia, pojawia się do 2 lat od menarche. Warto dodać, że postać pierwotna ma związek nadprodukcją prostaglandyn),
- postać wtórną (jest skutkiem innego schorzenia, urazu lub wady anatomicznej, którą należy zdiagnozować i leczyć. Zespół bolesnego miesiączkowania o charakterze wtórnym występuje znacznie rzadziej, niż postać pierwotna) [2].
Silne bóle menstruacyjne mogą być objawem endometriozy, wad anatomicznych pochwy i macicy, mięśniaka macicy, zespołu policystycznych jajników, stanów zapalnych macicy lub skutkiem pozabiegowych uszkodzeń szyjki macicy [1].
Bolesne miesiączki i objawy towarzyszące
Kobieta, która doświadcza silnych bólów menstruacyjnych, zwykle zmaga się też z innymi objawami towarzyszącymi menstruacji, takimi jak:
- poczucie ogólnego rozbicia,
- ból głowy,
- ból krzyża,
- nudności,
- wymioty,
- zaparcia,
- wahania nastroju,
- zmęczenie,
- senność,
- zatrzymanie wody w organizmie.
U zdrowej kobiety dolegliwości bólowe związane z miesiączką są łatwe do opanowania. Natomiast, gdy bóle menstruacyjne są bardzo dokuczliwe, a inne objawy są również nasilone — wykonywanie codziennych obowiązków może być niemożliwe [1]. Jak radzić sobie w tej trudnej sytuacji i odzyskać komfort funkcjonowania?
Jak złagodzić bolesne miesiączki? Sposoby na ból menstruacyjny
Kobiety, które cierpią z powodu silnych bólów menstruacyjnych mogą przyjmować powszechnie dostępne leki przeciwbólowe z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) - paracetamol, ibuprofen, naproksen. Ważne, aby nie czekać, aż ból miesiączkowy w pełni się rozwinie, tylko zastosować preparat od razu. W niektórych przypadkach, lekarz ginekolog może zasugerować również antykoncepcję hormonalną, która łagodzi bolesne objawy miesiączkowania oraz skutecznie zapobiega ciąży. Innym rozwiązaniem jest np. domaciczna wkładka hormonalna [1]. Warto podkreślić, że nie wolno przyjmować dwóch niesteroidowych leków przeciwzapalnych jednocześnie [2].
Domowe sposoby na bóle menstruacyjne
Przy bolesnych miesiączkach wskazany jest odpoczynek i unikanie stresu. Ulgę mogą przynieść ciepłe okłady na podbrzusze [2]. Wśród domowych sposobów na łagodzenie bólów menstruacyjnych należy wymienić również picie herbatek ziołowych o działaniu rozkurczowym i uspokajającym np. z rumianku, mięty, melisy, nagietka lekarskiego, szyszek chmielu, kozłka lekarskiego [3].
Podsumowując, łagodne bóle menstruacyjne, których doświadczają kobiety (szczególnie młode) są naturalnym zjawiskiem i nie wymagają wykonywania żadnych badań diagnostycznych ani wdrożenia terapii leczniczej. Natomiast w sytuacji, gdy dolegliwości bólowe mają charakter narastający, nawracają, towarzyszą im inne, niepokojące objawy — wskazana jest wizyta u lekarza ginekologa [2].
Źródła:
[1] https://ktomalek.pl/blog/jak-poradzic-sobie-z-bolesna-miesiaczka/w-354
[2] https://pulsmedycyny.pl/zespol-bolesnego-miesiaczkowania-objawy-przyczyny-leczenie-973465
[3] https://www.medme.pl/artykuly/naturalne-sposoby-na-bolesne-miesiaczki,35568.html#ziola-na-bolesne-miesiaczki
Materiał sponsorowany przez ADAMED
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze