Która dieta najlepsza?
JADWIGA OLCZAK • dawno temuKtóra z nas nie marzy o idealnej sylwetce? Czasem jednak spełnienie tych pragnień wiąże się z mnóstwem wyrzeczeń. Problemem okazuje się nie tylko samo podjęcie decyzji o odchudzaniu czy przygotowywaniu specjalnych dietetycznych posiłków, ale przede wszystkim wybór odpowiedniej diety. Jaka dieta będzie najlepsza i jakimi kryteriami kierować się, aby dostosować ją do indywidualnych potrzeb organizmu?
Dieta śródziemnomorska
Opiera się głównie na rybach, owocach morza i produktach pochodzenia roślinnego, tj. zbożach, oliwie, warzywach i owocach. Dzięki dużej zawartości w tych produktach witamin E i C oraz kwasów tłuszczowych omega 3, flawonoidów, błonnika i beta-karotenu maleje prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwory. Dodatkową zaletą tej diety jest ograniczenie spożywania mięsa, a tym samym tłuszczów nasyconych, co chroni osoby stosujące tę dietę przed miażdżycą i chorobami serca. Wybierając dietę śródziemnomorską należy ograniczyć cukier oraz jaja.
Dieta Dukana
Jest to obecnie najczęściej stosowana dieta ze względu na jej łagodną formę. Mimo że powinno się stosować ją przez całe życie, to ma wielu zwolenników, gdyż jest smaczna, a poza tym nie odczuwa się głodu. Efekty odchudzania są widoczne szybko, a spożywane produkty są urozmaicone. Dieta jest podzielona na cztery etapy, pierwszy z nich jest tzw. etapem uderzeniowym. Trwa do 10 dni. W tym czasie wolno jeść proteiny: mięso, orzechy, jaja zboża, rośliny strączkowe oraz nabiał. W kolejnej fazie dietę proteinową stosuje się na zmianę z proteinowo- warzywną. Wzbogacamy więc dotychczasowe menu o warzywa np. białą fasolę, bób czy ciecierzycę. Dodatkowo powinno się w drugim etapie odchudzania zjadać 2 łyżki otrąb dziennie. Zawarty w nich błonnik daje nam uczucie sytości, dzięki czemu nie odczuwamy głodu. Zazwyczaj w ciągu tygodnia traci się 1 kilogram. Druga faza powinna trwać do momentu, dopóki nie poczujemy się usatysfakcjonowane swoją wagą. Następnie w zależności od ilości utraconych kilogramów trwa faza utrwalania. Z każdym zrzuconym kilogramem wiąże się 10 dni stosowania diety. W tym czasie dodatkowo dochodzą owoce, pieczywo pełnoziarniste, żółty ser, produkty skrobiowe. Końcowy etap to czas stabilizacji. Opiera się on na spożywaniu raz w tygodniu protein. Warto zdecydować się na tę dietę nie tylko z powodu skutecznej możliwość utraty zbędnych kilogramów, ale na brak efektu „jojo”, dzięki czemu piękną sylwetką będzie można się cieszyć bardzo długo.
Dieta strukturalna
Jest to dieta nie tylko dla osób wytrwałych, ale przede wszystkim dla znających się na zawartości składników mineralnych, witamin oraz wartości odżywczej i energetycznej produktów oraz umiejących wyliczyć ilość kilokalorii.
Dieta Michela Montignaca
Stosując tę dietę, należy wyeliminować ze swojego menu cukier, a skupić się na węglowodanach złożonych. Istnieją tu dwie możliwości wyboru spożywania produktów. Mogą to być tłuszcze i białka zawarte w mięsie oraz węglowodany o bardzo małej zawartości cukru. Inna możliwość żywienia to posiłki składające się z białek oraz węglowodanów o małej zawartości cukru, bez tłuszczów nasyconych oraz z ograniczeniem pozostałych rodzajów tłuszczów. Dietę tę należy stosować dwufazowo przez całe życie. Dzięki niej zmniejszamy ryzyko wystąpienia chorób serca oraz zwalczamy nadwagę.
Dieta zgodna z grupą krwi
Peter J. D’Adamo udowodnił w swojej książce Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi, że pokarm właściwy dla danej grupy krwi jest bardzo dobrze trawiony i wspomaga odchudzanie. Warto więc zapoznać się z informacjami o produktach zalecanych konkretnym osobom, posiadaczom danej grupy krwi.
Jeżeli zdecydujesz się na przywrócenie swojej sylwetce upragnionego wyglądu, sięgnij po fachową literaturę, poszukaj informacji w Internecie bądź skonsultuj się z dietetykiem, który pomoże ci znaleźć odpowiednią dla ciebie dietę.
Źródło: Sante
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze