Zdrowe mięso z obniżoną kalorycznością
DANUTA CAPIGA • dawno temuWalory zdrowotne mięsa wieprzowego od dawna są przedmiotem krańcowo różnych opinii. Jedni widzą w mięsie znakomite źródło niezbędnych składników odżywczych, inni przypisują mięsu odpowiedzialność za występowanie chorób cywilizacyjnych.
Walory zdrowotne mięsa wieprzowego od dawna są przedmiotem krańcowo różnych opinii. Jedni widzą w mięsie znakomite źródło niezbędnych składników odżywczych, inni przypisują mięsu odpowiedzialność za występowanie chorób cywilizacyjnych.
Do niedawna za najmniej zdrową uważało się wieprzowinę, a to ze względu na dużą zawartość tłuszczu. Obecnie świnie hodowane są w inny sposób i mają tyle tłuszczu co wołowina, a dobry schab czy polędwiczki – tyle co pierś z kurczaka.
Filet wieprzowy z zawartością około 2 gramów tłuszczu na 100 gramów zalicza się dziś do żywności niskotłuszczowej.
Najważniejszym składnikiem mięsa jest białko. Jest ono niezbędne do prawidłowego rozwoju organizmu ludzkiego. Białko mięsa zwierząt rzeźnych jest białkiem o najwyższej wartości odżywczej, ponieważ zawiera komplet aminokwasów niezbędnych w diecie człowieka, w przeciwieństwie do białek roślinnych.
Materiałem energetycznym mięsa są tłuszcze i węglowodany. Tłuszcz jest potrzebny do prawidłowej pracy organizmu, chroni przed utratą ciepła, jest niezbędny do wchłaniania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i prawidłowej pracy hormonów.
Wieprzowina chuda (schab, polędwiczki, mięśnie szynki) ma taką samą zawartość białka jak mięso kurczaka, a większą jak mięso wołowe, cielęcina czy dziczyzna. Co ciekawe chuda wieprzowina ma mniejszą zawartość tłuszczu i niższą kaloryczność niż wołowina.
Mięso wieprzowe jest bogate w witaminę B1 oraz PP, zaś podroby wieprzowe (wątroba, nerki) są dobrym źródłem witamin A, D, K.
Mięso wieprzowe jest też dobrym źródłem żelaza.
— Najwięcej jest tego np. w wątrobie. Ale w innych mięśniach czerwonych zawartość żelaza też jest dosyć wysoka ze względu na dosyć obfitą zawartość mioglobiny, która jest nośnikiem żelaza. Żelazo, które jest zawarte w mięsie wieprzowym, w mioglobinie jest żelazem dwuwartościowym w formie hemowej i bardzo dobrze przyswaja się w organizmie – mówi dr inż. Tadeusz Blicharski, dyrektor Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „Polsus”
Dzięki nowoczesnej technologii udało się zmniejszyć w wieprzowinie wysokonasycone kwasy tłuszczowe, a zwiększyć zawartość kwasów wielonienasyconych, czyli kwasów z grupy omega 3 i omega 6.
Ewolucja w sposobie odżywiania wymusiła na producentach żywności nowe sposoby produkcji i przetwórstwa żywności. Obecnie wieprzowina dostępna na rynku to produkt wysokiej jakości o niższej zawartości tłuszczu. Należy też pamiętać, że tłuszcz jest nośnikiem wielu ważnych witamin jak również substancji smakowo zapachowych, dzięki czemu potrawy o jego wyższej zawartości często odznaczają się większymi walorami smakowymi.
Źródło: Newseria Lifestyle
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze