CHIPSY przyczyną otyłości i miażdżycy. Po kształcie poznasz, które są najgorsze

W 100 g chipsów może być nawet 1/3 tłuszczu. To więcej niż w pączkach.

Często nie wyobrażamy sobie imprezy lub oglądania filmu bez chipsów i prażynek. Jednak chipsy chipsom nierówne. Najzdrowsze są te przygotowywane z ziemniaków, jednak najczęściej wytwarza się je ze sproszkowanej skrobi. Takie chipsy są równe, wykrzywione w jedną stronę. Niestety, przy okazji są pozbawione jakichkolwiek wartości odżywczych i bywają prawdziwą bombą kaloryczną. Stugramowe opakowanie może zawierać nawet 1/3 tłuszczu. To więcej niż pączek.

Chipsy i prażynki są bogate w tłuszcze trans, mogą ich mieć nawet 20%. Są one przyczyną otyłości, miażdżycy czy cukrzycy. Jeśli w składzie jakiejkolwiek przekąski znajdziemy hasła "uwodorniony", "częściowo uwodorniony" lub "utwardzony" (np. tłuszcz roślinny utwardzony), znaczy, że taki produkt z pewnością zawiera tłuszcze trans.

Źródło: TVN Style

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Ilu partnerów seksualnych miałeś? Tak odpowiadali AMERYKANIE Jak sprawdzić, czy WINOGRONA mają pestki? Skuteczny sposób, jak uchronić się przed kosztownymi SMS-ami Jego twarz to efekt operacji i kilkudziesięciu zabiegów. Tak wygląda "żywy Ken" Polka nazywana "najszybszą babcią świata". Zdobyła Mont Blanc mając 68 lat Polska rodzina sprowadziła ją do Polski. Niezwykła historia 19-latki z Kenii Takie zachowanie to już MOBBING. Nie pozwól na to pracodawcy Jak i gdzie przechowywać warzywa i owoce? Zła temperatura może je popsuć Jak bezpiecznie się opalić? Zdrowsze alternatywy dla plażowania Zapach jest najważniejszy. Decyduje o ZACHOWANIU PŁCIOWYM ALERGIA może zagrażać życiu. Jak pomóc osobie ze wstrząsem? Kolejna sesja 81-LETNIEJ Heleny Norowicz. Pojawiła się NA OKŁADCE magazynu kobiecego!