Dlaczego tłuszcze nasycone wcale nie są twoim wrogiem?
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuJeżeli w twojej kuchni nie brak oliwy z oliwek, awokado i orzechów, na pewno znasz różnicę pomiędzy tzw. „zdrowymi” nienasyconymi kwasami tłuszczowymi zawartymi we wspomnianych produktach i „złymi” kwasami nasyconymi, które znaleźć można w mięsie, serze i maśle. Jednak wyniki ostatniego badania sprawią, że na nowo przemyślisz zawartość obu tych składników w diecie.
Tłuszcze nienasycone a nasycone
Badanie opublikowane na łamach „The Annals of Internal Medicine” przyjrzało się wynikom 32 analiz, w których udział wzięło łącznie 530 000 osób. Jego autorzy nie stwierdzili związku pomiędzy spożywaniem nasyconych tłuszczów a zwiększonym ryzykiem chorób serca. Nie potwierdzili także, że osoby, które preferują tłuszcze nienasycone, rzadziej zapadają na tego typu dolegliwości. Autor badania, dr Rajiv Chowdhury, stwierdził, że nie o tłuszcze nasycone powinniśmy się martwić.
Jest to zaskakujące badanie, biorąc pod uwagę fakt, że przez wiele lat odradzano nam spożywanie tłuszczów nasyconych ze względu na ich wpływ na serce. Ograniczenie ilości tego składnika w diecie miało na celu obniżenie poziomu „złego” cholesterolu LDL. Okazuje się jednak, że związek pomiędzy tłuszczami nasyconymi a cholesterolem LDL nie jest tak oczywisty, jak wcześniej przypuszczano.
Co więcej, badacze zauważyli, że cholesterol LDL pochodzący z tłuszczów nasyconych wcale nie musi być tak szkodliwy, a poszczególne rodzaje tłuszczów w mleku i innych produktach mlecznych mogą także podwyższać poziom „dobrego” cholesterolu HDL. Jak zaznacza dr Chowdhury, wysokocukrowa, wysokowęglowodanowa dieta może być dużo groźniejsza dla tętnic niż tłuszcze nasycone.
Najzdrowsza dieta
Co oznacza nowe badanie? Jeżeli chodzi o zdrowe serce, zamiast wyliczać zawartość tłuszczów nasyconych i innych tłuszczów w diecie, eksperci zalecają proste, logiczne podejście do żywienia. Ich zdaniem, wystarczy jeść zbilansowaną dietę złożoną ze świeżych, pełnowartościowych produktów, a także ograniczyć ilość spożywanych węglowodanów i cukrów.
Nie zapominaj także, że wielo- i jednonienasycone kwasy tłuszczowe, znajdujące się m.in. w orzechach i oliwie z oliwek, nadal są korzystne dla organizmu. Badanie ukazało, że pomagają one spalić tłuszcz w okolicy brzucha i zachować zdrowe serce.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze