Tłuszcze trans
BEATKA • dawno temuGdzie występują tłuszcze trans? Znaleźć je można w produktach przeznaczonych do smarowania pieczywa, w wyrobach cukierniczych – chrupkach, słonych przekąskach, słodyczach. Tłuszcze trans można znaleźć też w jedzeniu fast food, zupkach z torebek, a nawet w daniach smażonych na oleju. Tłuszcz trans jest najgorszym i najbardziej niezdrowym tłuszczem, jaki można spotkać w żywności.
Skutki spożywania tłuszczów trans
Tłuszcze trans powodują wiele problemów ze zdrowiem. To one są jedną z przyczyn powstawania chorób cywilizacyjnych. Tłuszcze trans zlepiają tętnice, w związku z czym powstają zatory. Prowadzi to do miażdżycy, wylewów, zawałów serca. W wyniku stanów zapalnych naczyń krwionośnych powstają blaszki miażdżycowe. To wszystko wpływa na układ pokarmowy. Dostarczanie w diecie tłuszczów trans do organizmu zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory, np. raka jelita grubego.
Częste stołowanie się w barach szybkiej obsługi, jedzenie dań typu fast food, smażonych kotletów, niezdrowe przekąski, chipsy prowadzą do powstania otyłości. Tego typu niezdrowa dieta prowadzi do szybkiego przybierania na wadze. Pod jej wpływem w organizmie namnaża się zły cholesterol, LDL, a spada za to poziom dobrego cholesterolu, HDL. Otyłość zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych. Cierpią na nią ludzie dorośli oraz dzieci. Również problemy z cholesterolem to częsta dolegliwość. Tłuszcze trans wykazują znacznie większą szkodliwość niż tłuszcze zwierzęce.
Pochodzenie tłuszczów trans
Skąd się biorą tłuszcze trans? Jak dochodzi do ich powstania? Tłuszcze trans powstają z nienasyconych kwasów tłuszczowych, które znajdują się w olejach roślinnych. Nienasycone kwasy tłuszczowe są doskonałym elementem diety dla zdrowia. Poprawiają one funkcjonowanie układu krwionośnego i odpornościowego, wspomagają pracę serca i innych narządów wewnętrznych. I właśnie, pod wpływem działań ludzi, nienasycone kwasy tłuszczowe zamieniają się w niezdrowe tłuszcze trans.
Izomery trans naturalne występujące w produktach zwierzęcych są niebezpieczne, ale nie aż tak, jak tłuszcze trans powstałe z tłuszczów roślinnych. Naturalne izomery trans znajdują się w mięsie i mleku – zwierzęta spożywają tłuszcze roślinne i w ich organizmie ulegają one przekształceniom w tłuszcze trans.
Nienasycone kwasy tłuszczowe przekształcają się w tłuszcze trans podczas produkowania twardych margaryn (margaryny w kostkach przeznaczone do wypieków). Jeszcze niedawno częściowe przekształcenie tłuszczów roślinnych pojawiało się podczas produkowania margaryn miękkich, czyli tych przeznaczonych do smarowania pieczywa. Obecnie na niektórych opakowaniach margaryn miękkich widnieje napis: „bez tłuszczów trans”.
Czy w domowych warunkach można wytworzyć tłuszcze trans? Tak, na domowej, kuchennej patelni. Olej roślinny poddany wysokiej temperaturze podczas smażenia lub pieczenia może przekształcić się w tłuszcz trans.
W jaki sposób uchronić się przed tłuszczami trans? Po pierwsze należy zrezygnować z dań typu fast food – hamburgery (i wszystkie jego odmiany), frytki, skrzydełka kurczaka. Po drugie warto wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe. Zrezygnuj ze smażenia i pieczenia z dodatkiem tłuszczu. Zamiast tego wybierz duszenie, gotowanie oraz gotowanie na parze. Po trzecie należy uważnie czytać etykiety produktów. Jeżeli na opakowaniu nie jest napisane wprost, że produkt zawiera tłuszcze trans, wówczas mogą one ukrywać się pod nazwami: „uwodorniony”, „częściowo uwodorniony”.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze