Tłuszcze do smażenia
DAMIESA • dawno temuSprawa pozornie jest prosta i większość z nas nie zastanawia się, w jaki sposób tłuszcz do smażenia wpływa na smak oraz wartość odżywczą potraw. Jeśli chcemy pochwalić się zdolnościami kulinarnymi i przyrządzać potrawy najlepiej jak to tylko możliwe, należy wiedzieć co nieco na temat sztuki kulinarnej. Jak smażyć zdrowo? Oto kilka podpowiedzi.
Jak smażyć mięso?
Aby zminimalizować szkodliwe produkty rozkładu tłuszczu, powinniśmy wybierać te o wysokiej wartości tłuszczów nasyconych lub jednonasyconych omega-9. Tłuszczem, który świetnie sprawdza się w tym przypadku jest olej lub oliwa z oliwek (najlepiej extra vergine, która jest dobra jakościowo). Dlaczego? Otóż tłuszcze w dieciepochodzenia roślinnego są dużo bardziej odporne na działanie bardzo wysokiej temperatury, dzięki czemu nie tracą swoich cennych właściwości, a do tego nie zaburzają smaku przyrządzanych potraw. Do tego dobroczynnie wpływają na kondycję skóry i włosów, a także chronią nasze serce i mózg. Przede wszystkim są jednak bardzo zdrowe, bo zawierają sporo nienasyconych kwasów tłuszczowych. Można więc użyć oleju rzepakowego, palmowego i kukurydzianego. Nie warto przygotowywać mięsa na tłuszczach zwierzęcych, takich jak smalec, bo powodują, że wartość kaloryczna dania jest zdecydowanie większa, a także takie specjały mogą przyczynić się do znacznego wzrostu cholesterolu w naszym organizmie. Pamiętajmy także o tym, że podgrzany do wysokiej temperatury olej czy oliwa tracą swoje właściwości, więc nie nadają się do ponownego przyrządzania potraw. W przeciwnym razie zamiast złocistego koloru mięsa będzie ono koloru brązowego i nasączone tłuszczem, co spowoduje również nieapetyczny wygląd potrawy. Oleje tłoczone na zimno nie nadają się do smażenia ze względu, iż zawierają dodatki szybko ulegające przemianom. Oleje słonecznikowe czy sojowe zostosujmy, jako dodatek do sałatek.
Do czego używać masła?
Masło ma bardzo niską temperaturę rozkładu, dlatego długie smażenie na tym rodzaju tłuszczu może skutkować wytrąceniem rakotwórczych substancji. Jednak masło bardzo dobrze spełnia swoją rolę w przypadku takich śniadaniowych dań, jak np. jajecznica czy omlet. Nie dość, że chroni składniki przed nadmiernym przywieraniem do patelni, to również wysubtelnia smak potrawy. Innym rozwiązaniem jest także smażenie ma maśle naleśników, placków czy warzyw z ryżem. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zbyt długie smażenie na maśle może spowodować, że potrawa zacznie się przypalać. Podobnie rzecz się ma z margaryną, której nadmierne podgrzewanie może zakończyć się wytworzeniem kancerogennych toksyn.
Jak smażyć frytki?
Niestety bardzo często zostaje popełniany jeden naczelny błąd, który wcześniej czy później może zakończyć się kłopotami ze strony przewodu pokarmowego. Wiele osób po usmażeniu ziemniaczków zostawia tłuszcz w środku frytkownicy i wykorzystuje go jeszcze kilka razy. To duży błąd, bo takie działanie powoduje, że z oleju wytrącają się szkodliwe dla naszego zdrowia związki. Jeśli więc nie potrafimy odmówić sobie tej kalorycznej przekąski z frytkownicy, dużo lepszym rozwiązaniem będzie usmażenie frytek na oleju kokosowym na patelni.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze