Tłuszcze nasycone
BEATKA • dawno temuTłuszcze dzielą się między sobą na trzy rodzaje. Rozróżnienie powstało ze względu na znajdujące się w nich kwasy tłuszczowe, czyli główne składniki tłuszczów. Im więcej w diecie dla zdrowia znajduje się kwasów jednonienasyconych lub wielonienasyconych, tym lepiej. Tłuszcze jednonienasycone i wielonienasycone wpływają korzystnie na pracę serca i zmniejszają poziom złego cholesterolu. Nasycone tłuszcze zwierzęce są mniej zdrowe, a najgorsze w diecie są tłuszcze trans.
Niezdrowe tłuszcze
Do grupy tłuszczów niezdrowych zaliczamy tłuszcze nasycone i tłuszcze trans. Wpływ tłuszczów nasyconych i tłuszczów trans na zdrowie:
- zwiększają ryzyko wystąpienia chorób serca,
- zwiększają ryzyko wystąpienia chorób układu krwionośnego (np. miażdżycy),
- zwiększają poziom złego cholesterolu we krwi.
Tłuszcze nasycone to głównie tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Znajdują się w wołowinie, wieprzowinie, jagnięcinie, kurczaku. Tłuszcze nasycone występują też w śmietanie i maśle oraz oleju kokosowym. To one często są odpowiedzialne za otyłość. Oczywiście, podobnie jak tłuszcze nienasycone, umożliwiają wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (witaminy A, witaminy D, witaminy E i witaminy K). Tłuszcze trans powstają na skutek przekształcenia kwasów nasyconych. Znajdują się w potrawach smażonych, pieczonych i przetworzonych, cukierkach, ciastkach, frytkach i jedzeniu fast food.
Zdrowe tłuszcze
Wiele osób utożsamia jeszcze zdrowe odżywianie z dietą beztłuszczową. Jest to błąd. Zdrowe nawyki żywieniowe nie powinny wykluczać z diety tłuszczów. Jednonienasycone lub wielonienasycone tłuszcze mają korzystny wpływ na nasz organizm. Zakładanie, że wszystkie tłuszcze są szkodliwe dla naszego zdrowia może mieć nieprzyjemne konsekwencje. Tłuszcze jednonienasycone i wielonienasycone to tłuszcze nienasycone.
Tłuszcze nienasycone są niezbędne do prawidłowego wchłaniania składników pokarmowych, budowy i utrzymania błony komórkowej, prawidłowej wymiany informacji między nerwami. Zdrowe tłuszcze korzystnie wpływają na stan naczyń krwionośnych i zmniejszają ryzyko powstawania zatorów, umożliwiają wchłanianie witaminy A, witaminy D, witaminy E i witaminy K.
Tłuszcze jednonienasycone mają płynną konsystencję w temperaturze pokojowej. Występują w olejach roślinnych: oliwie z oliwek, oleju z orzeszków ziemnych. Tłuszcze jednonienasycone znajdują się też w migdałach, orzeszkach ziemnych, pistacjach, orzechach laskowych, awokado, nasionach dyni, sezamie. Właściwości tłuszczów jednonienasyconych: zmniejszają poziom złego cholesterolu we krwi, zwiększają poziom dobrego cholesterolu, chronią przed powstawaniem zatorów w żyłach, zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób układu krwionośnego.
Tłuszcze wielonienasycone zachowują płynną konsystencję w różnych temperaturach, również w niskich. Wśród tłuszczów wielonienasyconych znajdują się kwasy tłuszczowe omega-3. Znaleźć je można w nasionach lnu, oleju z kukurydzy, nasionach słonecznika, nasionach soi, oleju słonecznikowym, orzechach włoskich, rybach (łososiu, makreli, sardynkach, tuńczyku). Do tłuszczów wielonienasyconych zaliczamy kwasy tłuszczowe omega-6. Ich źródłem są: olej z kukurydzy, olej z sezamu, olej z migdałów, olej z orzechów włoskich.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze