Co najczęściej boli Polaków?
DANUTA CAPIGA • dawno temuJednym z częstszych bólów, jakie dotykają Polaków, są bóle brzucha. Szacuje się, że 62% dorosłych dotyka ten problem. Wzdęcia, skurcze, kolka, uczucie przepełnienia, kłucie w boku to dolegliwości, które zdecydowanie są związane z układem pokarmowym. Ból jest sygnałem ostrzegawczym i nie należy go bagatelizować.
Jednym z częstszych bólów, jakie dotykają Polaków, są bóle brzucha. Szacuje się, że 62% dorosłych dotyka ten problem. Wzdęcia, skurcze, kolka, uczucie przepełnienia, kłucie w boku to dolegliwości, które zdecydowanie są związane z układem pokarmowym. Ból jest sygnałem ostrzegawczym i nie należy go bagatelizować.
Bóle brzucha są przeważnie wywołane skurczem mięśni gładkich występujących w narządach wewnętrznych np. w jelitach, moczowodach, pęcherzu moczowym, przewodach żółciowych czy macicy. Mięśnie gładkie kurczą się niezależnie od naszej woli. W normalnych warunkach pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Stres, zła dieta a także inne zaburzenia i stany chorobowe przyczyniają się do występowania bardzo silnych skurczów. Często skurczom tym mogą towarzyszyć charakterystyczne objawy takie jak: nudności, wymioty, wzdęcia brzucha, zaparcia lub biegunki. Ból może też być spowodowany wyrostkiem robaczkowym.
Nawet bardzo dokuczliwy ból nie musi oznaczać ani poważnych problemów ze zdrowiem ani choroby układu pokarmowego. Często to niegroźny objaw stresu, głodu, przeziębienia lub chwilowych kłopotów po zbyt obfitym posiłku. Bywa jednak i istotnym sygnałem ostrzegawczym, wymagającym kontaktu z lekarzem.
Większość Polaków nie robi nic z bólem brzucha, zwykle sięgając po środki przeciwbólowe, które uśmierzają dolegliwości ale nie działają na przyczynę czyli skurcz. W przypadku skurczu mięśni gładkich pomocne są leki rozkurczowe działające w jamie brzusznej i macicy.
Bardziej domowe sposoby na złagodzenie bólów brzucha to ciepła, rozluźniająca kąpiel, letnie okłady, masaż podbrzusza. Ciepło łagodzi dolegliwości i zmniejsza napięcie mięśni. Można też popijać herbatki ziołowe z mięty, melisy, majeranku, rumianku, kopru, ziela dziurawca.
Po każdej niestrawności należy przeprowadzić trzydniową kurację odciążającą układ trawienny, jedząc suchary, grysik na wodzie, pić gorzką herbatę i powoli wprowadzać lekkostrawne pokarmy.
Jeżeli ból brzucha staje się naszym codziennym towarzyszem, narasta zgaga, odbija się, pojawiają się wzdęcia, to może nie być zwykła niestrawność lecz poważniejsze problemy zdrowotne i w takim wypadku niezbędna jest konsultacja specjalisty.
Źródło: informacja prasowa Newseria Lifestyle
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze