Ból podczas stosunku
BEATKA • dawno temuJeżeli odczuwasz bóle podczas stosunku, nie przejmuj się – tę dolegliwość można leczyć. Nierzadko potrzebna jest wizyta u psychologa, ponieważ ból w trakcie stosunku może mieć podłoże psychiczne. Jego odczuwanie to indywidualna sprawa każdego z nas. Niektórzy od urodzenia są bardziej odporni na ból i podczas uderzeń lub zranień nie dokuczają im dolegliwości bólowe. U innych ból jest uporczywy i odczuwalny jeszcze długo po zagojeniu uszkodzonej wcześniej tkanki. Ból podczas seksu bywa przyczyną łóżkowych problemów kobiet.
Gdy boli podczas stosunku
Seks to zdrowie. Ale czy zawsze? Przyczyny bólu podczas stosunku są często niemożliwe do zdiagnozowania. Dzieje się tak w sytuacjach, gdy dolegliwości bólowe występują, mimo że nie doszło do żadnych obrażeń fizycznych. Okazuje się, że organizm ludzki ma zdolność zapamiętywana bólu, a jego nasilenie jest zależne od wcześniejszych doświadczeń.
Często ból po stosunku lub w trakcie niego nie jest wywołany czynnikami fizycznymi. Za wszystko odpowiada psychika i zamiast buntować się przeciwko takiej diagnozie, lepiej jest wybrać się z problemem do psychologa. Wrażenia bólowe nie oznaczają tego, że z naszą psychiką dzieje się coś złego. W końcu odczuwanie bólu jest realne, a lekarz nie poddaje go w wątpliwość.
Jeżeli dojdzie do uszkodzenia fizycznego, układ nerwowy wysyła sygnały do mózgu. Co ciekawe, na sygnały nerwowe składają się nie tylko realne odczucia, ale też przebyte doświadczenia, właściwości kulturowe, uprzedzenia, nastawienie oraz towarzyszący uszkodzeniu strach lub niepokój. Wszystkie te czynniki są bardzo ważne, gdyż wszystkie decydują o nasileniu objawów bólowych. Wynika z tego, że dolegliwości bólowe wcale nie zależą tylko od fizycznego uszkodzenia ciała. Tym samym ból nie musi być oznaką choroby ciała. Kobiety, które odczuwają ból podczas seksu powinny dowiedzieć się, w jaki sposób zmniejszać dolegliwość. Cenna będzie też informacja na temat tego, w jakich sytuacjach ból się potęguje. Unikanie takich okoliczności pomoże kontrolować ból.
Walka z bólem podczas stosunku
Przeprowadzone badania wskazują na to, jak wielką rolę w odczuwaniu bólu oraz reagowaniu na niego odgrywają czynniki psychologiczne. Kobiety, które podczas seksu myślą o przykrych doznaniach, szybciej doświadczą bólu. Nastawienie na ból spowoduje, że kobieta będzie odczuwała go jako intensywniejszy, niż jest on w rzeczywistości. Pierwszym elementem terapii przeprowadzanej u psychologa jest uświadomienie sobie tego, że skupianie uwagi na bólu, to główna przyczyna jego odczuwania. Żeby w takiej sytuacji zmniejszyć ból, warto przestać się na nim koncentrować. Całą uwagę należy skierować na przyjemne doznania w trakcie stosunku – grę wstępną, urozmaicone pozycje seksualne, pieszczoty i orgazm.
Co zrobić, jeżeli leczenie psychologiczne nie przynosi efektów? Terapię leczenia bólu można wspomóc środkami farmakologicznymi. Stosowanie jednej formy leczenia nie zawsze przynosi efekty, natomiast połączenie obu metod jest zazwyczaj skuteczniejsze. Pacjentka przestaje odczuwać objawy kliniczne, uczy się też przeciwdziałać bólowi. Jeżeli odczuwasz ból podczas stosunku, zacznij z tym walczyć. Nie musisz się męczyć, pamiętaj, że seks jest bardzo przyjemny.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze