Kobieta ekologiczna
MAGDALENA TRAWIŃSKA-GOSIK • dawno temuEkologia staje się coraz modniejsza, a moda coraz bardziej ekologiczna. Dlatego to właśnie kobiety przykładają większą wagę do ochrony środowiska. Częściej deklarują postawy ekologiczne niż mężczyźni. To kobiety segregują śmieci, oszczędzają energię i wodę, a nawet ograniczają zużycie kosmetyków i detergentów w środkach piorących i płynach do zmywania naczyń.
Ekologia staje się coraz modniejsza, a moda coraz bardziej ekologiczna. Dlatego to właśnie kobiety przykładają większą wagę do ochrony środowiska. Lansowane na całym świecie proekologiczne trendy coraz bardziej wpływają na nasze codzienne życie.
Za główną przyczynę postępujących zmian klimatycznych respondenci najczęściej uważają działalność człowieka powodującą zwiększoną emisję gazów cieplarnianych (52%). Opinię tę potwierdza IV Raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), z którego wynika, że wzrost temperatury na Ziemi w 80% spowodowany jest właśnie działalnością ludzką. Kolejne wskazania dotyczyły zanieczyszczonego środowiska (12%) i używania przez człowieka kosmetyków i środków chemicznych (12%). Zdaniem 11% ankietowanych jest to naturalny, niezależny od działań ludzi proces.
Zaczynamy dbać o środowisko naturalne
W wielu sklepach ekspedienci nie rozdają już plastikowych reklamówek. Proponują za to wielorazowe torby ekologiczne lub biodegradowalne siatki. Płócienne torby czy tzw. Green Bag mają wiele zalet – wygodnie zawieszone na ramieniu są oryginalnym dodatkiem do każdego stroju. Niezależnie od tego, czy wybierzemy torbę ekologiczną z najnowszej kolekcji światowej sławy projektantki, czy kupimy ją w jednym z wielu polskich sklepów odzieżowych, zadbamy nie tylko o środowisko naturalne, ale również wykażemy się znajomością obowiązujących trendów. Najwyższa pora wcielić w życie zasadę, że elegancka kobieta nie chodzi z reklamówką. Najmodniejsze szpilki, płaszcz z najnowszej kolekcji i plastikowy worek? To po prostu do siebie nie pasuje!
Jeżeli jednak nie da się uniknąć korzystania z jednorazówki, można ją później schować do kieszeni lub torebki i wykorzystać przy następnej okazji, a kiedy się podrze – wrzucić do pojemnika przeznaczonego na plastik. Jeśli tam nie trafi, będzie rozkładać się przez około 300 lat, w trakcie których będzie systematycznie zanieczyszczać środowisko lub przyczyni się do śmierci zwierząt, które myląc białe worki z pożywieniem, zjadają je i najczęściej umierają w cierpieniach.
Ekologia jest modna
Ekologia może być nie tylko modna, ale i zdrowa. Wystarczy zamienić samochód na komunikację publiczną i potraktować codzienny dojazd do pracy jako poranną gimnastykę. Szybki spacer na przystanek i ćwiczenia w utrzymaniu równowagi w autobusie poprawią krążenie i pozwolą spalić zbędne kalorie – 15 minut marszu to utrata prawie 100 kalorii, podczas gdy 30 minut prowadzenia samochodu to zużycie niecałych 50. Co więcej, w tym samym czasie silnik zmienia w spaliny tlen, który wystarczyłby do oddychania dla 800 osób! Dodatkowe korzyści to brak stresu związanego ze staniem w korku i liczeniem pieniędzy wydanych na benzynę oraz zyskanie czasu na przejrzenie prasy czy lekturę ulubionej książki. Europejscy pracodawcy sami propagują ekologiczne postawy wśród swoich pracowników, np. ofiarując im rower, w celu zachęcenia do alternatywnych metod poruszania się.
Kobiety są bardziej postępowe
Jak często jednak stawiamy na ekologię zamiast własnej wygody? Według badań przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Środowiska przez IQS and QUANT na grupie 1000 osób kobiety częściej deklarują postawy ekologiczne niż mężczyźni. Na osiem spośród jedenastu pytań dotyczących metod ochrony środowiska odpowiedzi potwierdzającej jej stosowanie udzieliło więcej kobiet niż mężczyzn. Co ciekawe, opcję: — Nic nie robię. Nie wiem - wybrało aż 8% panów i zaledwie 5% pań. Kobiety częściej segregują śmieci, oszczędzają energię i wodę, a nawet ograniczają zużycie kosmetyków i detergentów w środkach piorących i płynach do zmywania naczyń. Panowie za to częściej sadzą drzewa, korzystają z transportu publicznego i rezygnują z jazdy samochodem. Ostatnia kwestia niekoniecznie przemawia jednak na korzyść ich płci – panów za kierownicą jest po prostu proporcjonalnie więcej.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze