Zdrowa żywność ekologiczna
DAMIESA • dawno temuEkologię szczególnie chętnie promuje się w przypadku mody. Noszenie naturalnych futer jest coraz większym faux pas. Trendem wśród gwiazd jest także styl życia przyczyniający się do ochrony środowiska. Liczne celebrytki promują więc segregację odpadów, oszczędzanie energii czy stosowanie jedynie naturalnych kosmetyków. A co z ekologią w kuchni? Czy to co jemy jest zdrowe i wyprodukowane bez środków chemicznych? Co to jest żywność ekologiczna?
Zdrowe odżywianie a ekologia
Co roku powstaje coraz więcej sklepów ze zdrową żywnością. W takich punktach możemy zakładać, że to co kupujemy jest faktycznie wyprodukowane w zgodzie ze standardami unijnymi. W supermarketach jednak bardzo często dochodzi do wrzucania na półki podróbek, które z żywnością ekologiczną nie mają nic wspólnego albo bardzo niewiele. Warto więc zwracać uwagę na informacje zawarte na opakowaniach. Metka „ zdrowa żywność” nie oznacza, że mamy do czynienia z żywnością ekologiczną. To tylko chwyt marketingowy.
Rolnictwo ekologiczne to takie, w którym produkuje się żywność bez użycia chemicznych środków ochrony roślin i sztucznych substancji. Jedyny dopuszczalny nawóz to obornik, kompost czy nawozy zielone. Poza tym bardzo ważna jest odpowiednia agrotechnika i ochrona roślin przed szkodnikami. Zasada ekologii tyczy się także zwierząt. Nie wolno ich hodować w niehumanitarnych warunkach na skalę masową, gdzie zamknięte w klatkach będą pozbawione dostępu świeżego powietrza. Często są one także karmione przy pomocy sztucznych pasz, które wpływają na jakość wytwarzanych przez nie produktów. Humanitarne warunki hodowli muszą zapewniać zwierzętom wybieg oraz opiekę weterynaryjną.
Certyfikaty żywności ekologicznej
Żywność ekologiczna jest znacznie droższa od tej standardowej. Dzieje się tak dlatego, że koszty jej wytworzenia są dość wysokie. Warto o tym pamiętać, by nie dać się zwieść obietnicom producentów artykułów spożywczych wytwarzających ich podróbki. Pewność, że nie kupujemy "kota w worku" daje czytanie etykiet. Jedynie te zawierające oznaczenie o certyfikacie, posiadające logo czy naklejki „Rolnictwo ekologiczne” świadczą o tym, że mamy do czynienia z właściwym produktem. Stuprocentową pewność, że mamy do czynienia z produktem ekologicznym, daje kupowanie go wprost od producenta, gdzie mamy wgląd do tego, jak wygląda jego uprawa lub hodowla, i w jakich warunkach się odbywa proces pozyskiwania danych wyrobów. Gospodarstwa ekologiczne rosną jak grzyby po deszczu. Warto przy tym wiedzieć, że są one pod ścisłą kontrolą jednostek certyfikujących, które raz w roku dokonują wizyty w każdym z nich, celem sprawdzenia ich funkcjonowania pod kątem spełnienia stawianych wymogów.
Żywność ekologiczna jest polecana kobietom w ciąży, ponieważ nie zawiera substancji destruktywnie wpływających na organizm i rozwój płodu, a produkowana bez użycia środków chemicznych, korzystnie wpływa na florę bakteryjną jelita grubego. Takie pokarmy są także zbawienne dla osób zmagających się z alergią i uczulonych na konserwanty oraz barwniki. Dużo osób uważa jednak, że ich smak nie jest zachwycający. Tylko czemu tu się dziwić? Nie znajdziemy tu polepszaczy smaku. Wybór zatem zalaży tylko od nas, czy stawiamy na zdrowie czy żywność sztucznie modyfikowaną.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze