Zdrowa żywność ekologiczna. Jak ją odróżnić?
DANUTA CAPIGA • dawno temuSpołeczeństwo coraz bardziej zaczyna sobie uświadamiać, jakie zagrożenie dla zdrowia niesie za sobą odżywianie się produktami z masowej produkcji. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się produkty ekologiczne.
Podstawową zaletą ekologicznej żywności jest to, że nie zawiera sztucznych dodatków. Jest uzyskiwana z produktów roślinnych i zwierzęcych wytworzonych w gospodarstwie, w którym unika się stosowania nawozów sztucznych, pestycydów, regulatorów wzrostu. Żywność ekologiczna zawiera więcej witamin, minerałów i innych cennych składników niż produkty otrzymane w konwencjonalny sposób. Nie dostarcza żadnych toksycznych substancji chemicznych.
Określenie „żywność ekologiczna” to nie to samo co „zdrowa żywność”. Pierwsze pojęcie określa żywność certyfikowaną, drugie jest stosowane do celów marketingowych.
W Polsce rolnictwo ekologiczne jest w fazie początkowej, dlatego też i ceny produktów są znacznie wyższe. Wraz ze zwiększającym się popytem, ceny z pewnością będą spadać. Mimo tego, zawsze będą wyższe, gdyż wydajność z upraw ekologicznych jest niższa o 20%. Podobnie jest z wydajnością zwierzęcą, wyższe są koszty nakładu pracy, kontrole i certyfikacja. Ekologiczne warzywa i owoce często nie są tak atrakcyjne jak te dostępne wszędzie w marketach. Czasami są mniejsze i mają nieregularne kształty, ale na pewno są zdrowsze, smaczniejsze i bardziej aromatyczne.
Niezaprzeczalny też jest fakt, że w obecnych czasach, w których co drugie dziecko ma problemy z alergią, żywność wolna od chemii, hormonów i antybiotyków jest jedynym ratunkiem dla zrozpaczonych rodziców, którzy nie chcą faszerować kilkumiesięcznego dziecka sterydami, tak łatwo przepisywanymi przez lekarzy. Warto czasem sięgnąć po takie naturalne metody leczenia.
Zwolennicy żywności ekologicznej są skłonni wydać na jedzenie majątek w przekonaniu, że kupują zdrowie i modny styl życia. Dlatego znaleźli się producenci, którzy na tej modzie żerują. W sklepach wystawiane są nie tylko wyroby pochodzące autentycznie z rolnictwa ekologicznego. Są też takie, które zapakowano w szary papier i nazwano „ekologicznymi”, a z zasadami rolnictwa ekologicznego nie mają nic wspólnego. Zwracajmy więc szczególną uwagę na certyfikaty umieszczone na etykiecie produktu.
Źródło: informacja prasowa Aleksandra Daniszewska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze