Plamienie między miesiączkami
BEATKA • dawno temuO czym świadczą plamienia międzymiesiączkowe? Krwawienia między miesiączkami mogą być normalnym objawem krwawej owulacji. Jeżeli jednak nie masz co do tego pewności, skonsultuj to z lekarzem ginekologiem. Krwawienia międzymiesiączkowego nie należy lekceważyć, gdyż może ono świadczyć o poważnych problemach ginekologicznych. Układ hormonalny kobiety jest dość skomplikowany. W ciągu miesiąca w ciele kobiet następuje wiele zmian, choćby cykl owulacyjny. Większość zmian cechuje powtarzalność, dlatego też panie wiedzą, czego mogą się spodziewać. Inaczej sytuacja wygląda, gdy pojawi się coś niespodziewanego.
Plamienie a owulacja
Krwawienie międzymiesiączkowe może być normalną zmianą w organizmie kobiety. Niektóre panie mają lekkie plamienie w momencie owulacji. Dlatego też, jeśli plamienie pojawia się w środku cyklu i nie jest zbyt obfite, jest to najczęściej objaw owulacji. Tego typu plamienie trwa najczęściej od kilku godzin do jednego dnia. Podczas jajeczkowania w organizmie kobiety gwałtownie spada poziom estrogenów. Obniżenie poziomu tych hormonów jest główną przyczyną krwawienia. Plamienia podczas owulacji nie wymagają leczenia, gdyż są całkiem naturalnym zjawiskiem.
Przyczyny krwawienia międzymiesiączkowego
- Nadżerka
Krwawienie międzymiesiączkowe może być wynikiem kłopotów z nadżerką. Nadżerka to nieduża rana w okolicy ujścia szyjki macicy. Za jej pojawienie się odpowiadają chlamydie, grzyby lub wirusy wywołujące stan zapalny pochwy i stan zapalny szyjki macicy. O nadżerce świadczą nie tylko krwiste plamienia, ale też krwawienie po stosunku. Zaniedbana nadżerka może przerodzić się w groźniejszą chorobę. Jeśli dojdzie do zakażenia wirusem HPV, nadżerka może zmienić się w nowotwór szyjki macicy. Leczenie nadżerki musi zalecić lekarz. Najczęściej stosowane są leki dopochwowe lub zabieg elektrokoagulacji.
- Mięśniaki i polipy
Mięśniaki i polipy to kolejny powód wystąpienia niespodziewanego krwawienia międzymiesiączkowego. Mięśniaki i polipy są to niezłośliwe nowotwory macicy, z którymi borykać się może każda kobieta. Występują one niezależnie od wieku. Zdiagnozowanie i leczenie wymaga konsultacji lekarskich. Ginekolog zazwyczaj przepisuje odpowiednią kurację hormonalną. Są jednak sytuacje, które wymagają interwencji chirurga. Zdarza się bowiem, że mięśniaki i polipy muszą być usunięte operacyjnie. Zaniedbane leczenie prowadzi do pojawienia się silnych krwotoków, a niektóre polipy mogą być nowotworami złośliwymi.
- Przerost błony śluzowej macicy
Inaczej gruba warstwa endometrium. Jest to kolejny powód krwawienia międzymiesiączkowego. Za przerost błony śluzowej macicy odpowiadają zaburzenia hormonalne, przez które ściany macicy nie mogą dokładnie oczyścić się podczas miesiączkowania. Diagnostyka wymaga przeprowadzenia badania USG przezpochwowego. Leczenie polega na wykonaniu zabiegu wyłyżeczkowania jamy macicy.
- Nowotwory złośliwe układu rozrodczego
Jednym z objawów nowotworów układu rozrodczego są krwawienia międzymiesiączkowe. Najczęstsze nowotwory to rak szyjki macicy, rak macicy, złośliwe guzki jajników.
- Krwawienie po menopauzie
Krwawienie u kobiet po menopauzie to dość niepokojący objaw, wymagający jak najszybszej konsultacji lekarskiej.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze