Trzydziestotygodniowy embrion potrafi się uczyć
PAULA • dawno temuTrzydziestotygodniowy płód dysponuje pamięcią krótkotrwałą i potrafi się uczyć – donoszą naukowcy z Holandii. Wykonaliśmy kolejny krok na drodze lepszego poznania rozwoju centralnego systemu nerwowego nienarodzonych dzieci– powiedział dr Jan G.Nijhuis, szef centrum badawczego zajmującego się reprodukcją, genetyką i zdrowiem dziecka przy Uniwersytecie w Maastricht w Holandii.
– Staramy się poznać przebieg neurologicznego rozwoju płodu wewnątrz macicy. Ta wiedza może przydać się sytuacjach, gdy życie płodu jest zagrożone – mówi Nijhuis.
Na temat początków ludzkiej pamięci wiadomo niestety niewiele. Pewne jest tylko to, że rozwija się już w życiu płodowym.
– Badania nad możliwościami uczenia się w życiu płodowym to nowość – powiedział dr Russel Fothergill, asystent w Health Science Center College of Medicine w Teksasie. Badania przeprowadzono w Holandii, wzięły w nich udział 93 kobiety w ciąży.
Dzieci poddawano stymulacji poprzez wibracje akustyczne. Okazywało się, że po jakimś czasie dzieci uznawały, że wibracje są bezpieczne, i przestawały na nie reagować. To był znak, że czegoś się nauczyły, zapamiętały jakieś informacje przynajmniej na pewien czas. Dokładniej – na 10 minut w trzydziestym tygodniu ciąży. Co ciekawe, w 34. tygodniu dzieci potrafiły „przypomnieć” sobie to, czego nauczyły się cztery tygodnie wcześniej.
– Wysyłane przez nas dźwięki były dość głośne, choć mieściły się oczywiście w granicach bezpieczeństwa. Miałem jednak wrażenie, że niektóre dzieci zatykały sobie uszy – mówi doktor Nijhuis. Wyniki holenderskich badań opublikowano na łamach lipcowo-sierpniowego wydania „Child Developement”.
Źródło: medycyna24.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze