Crack - charakterystyka, działanie narkotyku, skutki uzależnienia
EWA ROSIECKA • dawno temuKokaina to silnie uzależniający narkotyk, najgorszą zaś i najbardziej niebezpieczną jego odmianą jest crack, czyli kokaina w postaci drobnych kryształków. Jak działa na organizm ludzki, jakie są objawy zażycia i skutki zdrowotne, jakie za sobą pociąga spożywanie tej substancji, w artykule poniżej.
Co to jest crack?
Crack (krak) to kokaina, powstająca w trakcie gotowania wodorowęglanu sodu oraz roztworu chlorowodorku kokainy. Crack jest silnie uzależniającym narkotykiem, który charakteryzuje natychmiastowe i krótkie działanie (zaledwie od 5 do 30 minut).
Crack jest o 20–30 razy silniejszy od kokainy, jego wpływ na organizm jest bardzo podobny, ale znacznie bardziej intensywny. Ten rodzaj narkotyku jest zażywany poprzez wdychanie oparów, uwalniających się po podgrzaniu produktu.
Środek pojawił się w Stanach Zjednoczonych w latach 80. XX wieku. Nazwa crack wywodzi się z angielskiego słowa, oznaczającego pękanie. Jest to związane z dźwiękami, które powstają podczas podgrzewania narkotyku.
Jak wygląda crack?
Crack nazywany jest kisielem lub galaretką. Występuje w formie biało-szarych lub beżowych kamyczków, zwykle sprzedawanych w foliowych torebkach lub niewielkich fiolkach.
Ten rodzaj narkotyku jest nierozpuszczalny w wodzie, stąd konieczność jego palenia za pomocą fajki (krakówka) lub w formie papierosa.
W jaki sposób działa crack?
Crack to środek psychotropowy, który pobudza układ nerwowy. Wpływa on na wydzielanie dopaminy i serotoniny, które regulują odczuwanie przyjemności.
Po zażyciu cracku pojawia się uczucie euforii i radości, osoba staje się znacznie bardziej pewna siebie, przebojowa i towarzyska. Nie zwraca uwagi na posiadane kompleksy, ma dużą chęć do działania i większy popęd seksualny.
Po przyjęciu dawki cracku zauważalne jest pobudzenie psychoruchowe, rozszerzenie źrenic, gadatliwość, a także katar lub pociąganie nosem.
Działanie narkotyku kończy się po 20–30 minutach, co skutkuje zjazdem lub dołkiem kokainowym. Jest to związane z nagłym obniżeniem poziomu dopaminy i serotoniny, który utrzymuje się nawet przez kilka dni.
W tym czasie występuje silna potrzeba zażycia kolejnej dawki, by uciec od złego nastroju, niepokoju, lęku, kołatania serca czy myśli depresyjnych.
Skutki uzależnienia od cracku
Crack w bardzo krótkim czasie prowadzi do uzależnienia i nieustannej potrzeby wrażeń. Narkotyk prowadzi do dolegliwości, takich jak:
drżenie mięśni;
napady drgawkowe;
ból głowy;
krwawienia z nosa;
ból w klatce piersiowej;
kaszel;
chrypa;
duszności;
zaburzenia rytmu serca;
nadciśnienie tętnicze;
uszkodzenia nerek i wątroby;
zakrzepica;
rozedma płuc;
napady szału;
zaburzenia osobowości;
dezorientacja;
depresja.
Niestety wiele osób ma błędne przekonanie o panowaniu nad sobą w kontekście zażywania narkotyków. Nawet sporadyczne przyjmowanie środków tego typu prowadzi do uzależnienia.
Crack, ale też inne używki psychotropowe, wiążą się w większości przypadków z konfliktami z prawem czy aktami przemocy. Stan euforii i radości sprzyja kontaktom seksualnym z przypadkowymi osobami, co zwiększa ryzyko niechcianej ciąży i zarażenia chorobami, przenoszonymi drogą płciową.
Kokaina prowadzi do rozwoju zaburzeń nastroju, stanów lękowych czy problemów ze snem. Dodatkowo narkoman staje się narażony na zawał serca czy wylew krwi do mózgu ze względu na oddziaływanie narkotyku na układ nerwowy.
Crack u kobiet w ciąży przyczynia się do poronienia, przedwczesnego porodu i może wiązać się ze zwiększoną umieralnością noworodków.
Najgorsze skutki zażywania narkotyków, pojawiają się po ustąpieniu stanu euforycznego. Wówczas wiele osób ma ogromną trudność z poradzeniem sobie z myślami.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze