Jak przebiega ospa u dziecka? Objawy, leczenie i możliwe powikłania
JOANNA KOBYLAŃSKA • dawno temu • 3 komentarzeOspa wietrzna to przykład jednej z charakterystycznych chorób zakaźnych wieku dziecięcego. Zazwyczaj cierpią na nią dzieci do 9. roku życia, a żeby doszło do zarażenia, wystarczy nawet jednorazowy kontakt z innym chorym. Wirus ospy wietrznej u dzieci wywołuje najczęściej łagodny przebieg, choć pierwsze objawy mogą wystąpić nawet do kilku tygodni od zakażenia.
Dzieci karmione mlekiem matki znacznie rzadziej chorują na ospę, ponieważ otrzymują odpowiednie przeciwciała stanowiące naturalną barierę. Ryzyko ospy u dziecka wzrasta, jeśli matka nie przechodziła w dzieciństwie wiatrówki, a przez to nie posiada koniecznych przeciwciał. Warto pamiętać, że chociaż na ospę choruje się wyłącznie raz w życiu, to i tak w przyszłości wirus zostający w organizmie może przekształcić się w półpaśca.
Ospa u dziecka – czas trwania i objawy
Najczęściej ospa u dziecka trwa do dwóch tygodni od momentu wystąpienia pierwszych symptomów. Dziecko może bardzo szybko zarazić się wiatrówką w przedszkolu, szkole lub na podwórku. Przez pierwsze dni w ogóle nie widać żadnych oznak choroby, a wszystko przez to, że wirus ospy potrafi przez wiele tygodni inkubować się w organizmie. Do podstawowych objawów ospy u dziecka należą: wysoka gorączka (nawet do 39°C), złe samopoczucie, wyraźne osłabienie, brak apetytu, częste bóle głowy oraz mięśni, a także charakterystyczna swędząca wysypka. Przy ospie u dziecka pojawiają się krostki zarówno na skórze, jak i na błonach śluzowych. Na początku przybierają postać małych, czerwonych plamek, ale szybko przekształcają się w pęcherzyki wypełnione płynem. Po kilku dniach pękają, a w ich miejscu pojawiają się strupy, które nie zostawiają żadnego śladu.
Ospa u dziecka – leczenie
Po zauważeniu pierwszych oznak przypominających te przy ospie, należy niezwłocznie udać się z dzieckiem do lekarza. Wyłącznie specjalista jest w stanie odpowiednio zdiagnozować ospę u dziecka oraz rozróżni wysypkę od zakażenia półpaścem. Lekarz ogląda zmiany skórne i czasami zleca jeszcze kilka badań, aby wdrożyć leczenie. Ospę u dziecka kuruje się przy pomocy środków przeciwbólowych, które łagodzą skutki swędzenia. Czasami lekarz przepisuje także leki uspokajające, aby chore dziecko mogło spokojnie zasnąć. Dotknięty wiatrówką maluch nie musi przebywać w łóżku, jeśli nie ma gorączki. Należy koniecznie zapobiegać drapaniu krostek i pęcherzyków, ponieważ mogą powstać nieestetyczne blizny na ciele. Po przejściu ospy u dziecka o łagodnym przebiegu, nie jest wymaga dalsza kontrola u lekarza. W przypadku cięższych objawów, należy skonsultować dziecko z neurologiem, kardiologiem, a nawet okulistą.
Ospa u dziecka – możliwe powikłania
Jak już zostało wspomniane powyżej, ospa u dziecka przebiega zazwyczaj bardzo łagodnie. Jednak podobnie, jak w przypadku innych chorób zakaźnych, mogą wystąpić powikłania. Najczęściej dotyczy to rozdrapanych pęcherzyków, bo może dojść do bakteryjnego zakażenia. Z kolei w przypadku ospy u dzieci powyżej 13. roku życia, istnieje spore ryzyko powikłania w postaci zapalenia płuc i opon mózgowych. W drugim przypadku może dojść nawet do zapalenia mózgu, który w niektórych przypadkach prowadzi do śmierci. Inne komplikacje po ospie u dziecka:
- różyczka;
- liszaje;
- ropowica;
- sepsa;
- paciorkowaty zespół wstrząsu toksycznego;
- gronkowcowy zespół wstrząsu toksycznego;
- zapalenie wątroby;
- małopłytkowość.
Ospa u dziecka – jak zapobiegać?
Warto zastosować profilaktykę szczepień u dzieci, aby ochronić pociechy przed możliwą infekcją. Maluch może być zaszczepiony nim skończy pierwszy rok życia. Jeśli jednak ospa u dziecka wystąpi, należy odizolować je od innych osób, które wcześniej nie chorowały. Natomiast u noworodków, które mają matki chore na ospę, podaje się specjalną surowicę.
Ten artykuł ma 3 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze