Zabójcze upały. Słońce groźne dla serca
JADWIGA OLCZAK • dawno temuLato i towarzyszące mu upalne, słoneczne dni to wymarzona pora roku dla wielu osób zmęczonych przygnębiającą jesienno-zimową aurą. Nie wszyscy jednak z niecierpliwością oczekiwali wysokich temperatur, które stanowią ogromne niebezpieczeństwo dla naszego układu krążenia. Jak chronić się przed zagrożeniami związanymi z upałem?
Bardzo wysokie letnie temperatury są szczególnie uciążliwe dla mieszkańców miast. Duża wilgotność powietrza, upały, nagrzane betonowe ściany i asfaltowe ulice oraz natężenie ruchu bardzo niekorzystnie wpływają na ogólne funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Słońce może być groźnym zabójcą, dlatego na jego działanie powinny uważać zwłaszcza dzieci, osoby starsze oraz wszyscy ci, którym dokuczają dolegliwości ze strony układu krążenia.
Z badań przeprowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia wynika, że przy temperaturze powietrza przekraczającej 25 stopni C ilość zgonów wzrasta aż o 30%. Przebywanie na słońcu przez dłuższy czas może spowodować przegrzanie, odwodnienie oraz nagły spadek ciśnienia. Organizm na przegrzanie reaguje wzmożonym wytwarzaniem potu, którego rolą jest schłodzenie powierzchni skóry i obniżenie jej temperatury. W ten sposób zaburzona zostaje gospodarka wodna i elektrolitowa, nerki nie mają czego filtrować i niejako wyciągają wodę z krwi, co prowadzi do jej zagęszczenia, wzrasta jednocześnie skłonność do zakrzepów. Na skutek wysokiej temperatury obniża się więc ciśnienie tętnicze, a naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu. Do prawidłowego funkcjonowania serce potrzebuje wówczas więcej tlenu, którego zaczyna brakować. Rezultatem tego staje się przeciążenie. Może to doprowadzić nie tylko do omdlenia czy nawet udaru, ale także do całkowitego zatrzymania krążenia.
Na wysokie temperatury powinny przede wszystkim uważać osoby, u których występują zaburzenia układu krążenia. Słońce może być jednak niebezpieczne nie tylko dla nich, ale dla każdego z nas, dlatego z rozmysłem należy korzystać z uroków letnich dni. Z przebywania na słońcu powinno się zrezygnować pomiędzy godzinami 10:00 a 16:00, gdyż wtedy ryzyko jest największe. Poza tym należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu poprzez wypijanie 8–10 szklanek płynów w zależności od indywidualnego zapotrzebowania. Dzięki temu nie dopuścimy do odwodnienia oraz utraty niezbędnych soli mineralnych. Warto pamiętać, aby napoje nie były zbyt zimne, gdyż mogą przyczynić się do wystąpienia podrażnienia i chorób gardła. Napoje powinny być bogate w mikroelementy, zwłaszcza w magnez i potas, które chronią przed zaburzeniami rytmu serca. Chętnie wypijane podczas upałów zimne piwo nie jest zalecane, ponieważ alkohol dodatkowo odwadnia organizm. Podobnie działa także kawa. Niezbędne podczas letnich dni są nakrycia głowy oraz parasole. Jeżeli jest to możliwe, najlepiej poszukać zacienionych miejsc, aby schować się przed słońcem. Dużą ostrożnością należy wykazać się podczas przebywania w miejscach, w których znajduje się dużo ludzi np. w autobusach czy na koncertach. Zakładajmy jasne, przewiewne ubrania wykonane z naturalnych tkanin. Latem nie bez znaczenia pozostaje odpowiednia dieta oparta na lekkostrawnych posiłkach, na których strawienie organizm nie musi tracić zbyt wiele energii.
Źródło: informacja prasowa Małgorzata Jakubczyk — Rydlicka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze