Ciąża a upały
MARGERITA • dawno temuLato jest już w pełni, a lejący się z nieba żar daje się każdemu we znaki. Upały jednak najgorzej znoszą osoby starsze, małe dzieci i oczywiście kobiety w ciąży. Gorące letnie powietrze u przyszłych mam powoduje między innymi złe samopoczucie, puchnięcie nóg, zadyszki, omdlenia, wzmożone pocenie. A to tylko niektóre dolegliwości w ciąży, które nękają przyszłe mamy. Czy w takim przypadku, można normalnie funkcjonować będąc o kilka kilogramów cięższą i nie czuć się podczas letniej spiekoty jak wieloryb wyrzucony przez morze na brzeg?
Odzież ciążowa z naturalnych tkanin to podstawa!
Kiedy temperatura powietrza jest bliska lub nawet przekracza 30 stopni, a na niebie nie widać ani jednej chmurki, musisz odpowiednio się ubrać. Bardzo ważny jest umiar i to w każdą stronę. Nie odsłaniaj za bardzo skóry, bo to grozi poparzeniem słonecznym. Ubrania w ciąży też nie powinny być zakładane warstwowo, ponieważ możesz się przegrzać. Podczas letnich upałów najodpowiedniejsze są luźne sukienki. Materiał, z jakiego jest wykonana ta odzież ciążowa również nie pozostaje bez znaczenia. Bluzeczki, sukienki czy inne części garderoby wykonane z syntetycznych materiałów niech poczekają na pozostałe pory roku. W lecie nie sprawdzają się, skóra nie oddycha i już po kilku minutach taka garderoba przykleja się do ciała lub ukazuje światu wielkie plamy potu pod pachami. Dla kobiety w ciąży najodpowiedniejsze są tkaniny naturalne – bawełna i oczywiście len. Len oprócz bardzo dobrej przepuszczalności powietrza posiada dodatkową zaletę — przynosi skórze uczucie ochłody. Nie przejmuj się, że len szybko się gniecie. To właśnie sanowi główną cechę, dzięki której ubrania z lnu nabierają urokliwego niezobowiązującego charakteru. A poza tym, przecież jesteś w ciąży i nie musisz prasować. Ciąża to przecież czas dla mam i wtedy wolno im o wiele więcej.
Bielizna przyszłej mamy musi być wykonana z bawełny. Ten materiał oddycha, a dzięki niemu również twoja skóra. Bawełniana bielizna również może być seksowna, wystarczy tylko wybrać odpowiedni model, a sklepy bieliźniarskie mają ich w ofercie niezliczoną ilość.
Koniecznie noś coś na głowie. Nakrycie głowy podczas ciąży jest bardzo ważne. Nie tylko chroni przed udarem słonecznym, ale również przed przegrzaniem, osłania delikatną skórę twarzy, dekoltu oraz oczy. W tym przypadku możesz bawić się modą. Do letnich sukienek wybieraj słomkowe kapelusze, do eleganckich strojów efektowne chusty, a na letni popołudniowy spacer bardzo dobrze sprawdzi się czapeczka z daszkiem. Na nogi załóż lekkie i wygodne sandałki. Najlepiej zrezygnuj z obcasów, ponieważ w zestawieniu z gorącym letnim powietrzem sprzyjają obrzękom.
Woda dla ochłody dla kobiety w ciąży w lecie
Ochrona przed słońcem to nie wszystko, przyszła mama musi stale nawadniać swój organizm. Zgodnie z tą zasadą mała buteleczka z wodą powinna być nieodłączną współtowarzyszką każdego wyjścia z domu. Organizm się odwadnia podczas każdej codziennej czynności, nawet podczas mówienie i oddychania, a letnie upały potęgują parowanie wody i pocenie w ciąży. Zatem musisz dbać o prawidłową gospodarkę wodną, dlatego codziennie powinnaś wypijać 2,5 – 3 litry wody. Jeśli nie lubisz czystej wody mineralnej, bardzo dobrze pragnienie gaszą również naturalne niesłodzone soki wyciskane świeżo z owoców, herbatki ziołowe czy mrożona herbata zielona. W torebce powinnaś nosić wodę w sprayu lub nawilżane chusteczki higieniczne. Taki zestaw pozwoli bardzo szybko się odświeżyć i zaznać chwilę ulgi w każdej sytuacji, obojętnie czy jesteś na ulicy, czy przebywasz w dusznym biurze.
Podczas letnich upałów ulgę dla organizmu przynosi nie tylko nawadnianie, ale również prysznic. Chłodna woda bardzo szybko odświeży i doda energii. Jeśli czujesz, że jest ci słabo, powinnaś włożyć dłonie do zimnej wody. Na puchnięcie nóg w ciąży pomoże moczenie ich w chłodnej wodzie z dodatkiem soli kosmetycznych lub leczniczych. Bardzo skuteczne jest też stosowanie chłodzącego żelu lub maści, posiadającej w swoim składzie wyciąg z kasztanowca. Podczas odpoczynku nogi układaj wysoko na oparciu.
W ciąży unikaj południowego skwaru. W godzinach od 11 do 16 powinnaś pozostać w domu, bo wtedy słońce operuje najmocniej. Ten czas wykorzystaj na zrobienie sobie sjesty. To bardzo dobry wynalazek. Jesteś w ciąży, więc rób tylko to na co masz ochotę, leż, odpoczywaj, czytaj ulubioną książkę i ciesz się ciążą.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze