Nauka pisania dla dzieci
BEATKA • dawno temuNauka dzieci powinna odbywać się w formie zabawy. Zagonienie dziecka do stolika i żmudne przepisywanie literek może malucha znudzić. A jak dziecko się nudzi, to robi się płaczliwe i marudne. Poza tym rodzic osiąga skutek przeciwny do zamierzonego. Dziecko zamiast przyswajać nowe umiejętności, czuje się skarcone. Naukę pisania powinna poprzedzić nauka literek. W tym celu warto sięgnąć po różne pomoce pedagogiczne, które ułożone są tak, by stymulować rozwój dziecka.
Karty z literkami
Nauka literek może być naprawdę przyjemna. Żeby dziecko mogło przyswoić sobie tę wiedzę, musi ćwiczyć. Nauka pisania to proces stopniowy, nie należy oczekiwać od dziecka, że przyswoi sobie wiedzę w tempie błyskawicznym i już po tygodniu będzie sprawie posługiwało się całym alfabetem. Ponieważ maluch ma niewprawną w pisaniu rękę, musi sobie ją wyrobić. Najlepszym na to sposobem będzie rysowanie prostych kształtów. Do tego celu przydadzą się szablony, od których dziecko będzie odrysowywało kształty literek. W pierwszym etapie nauki warto też nauczyć dziecko łączyć literki z nazwami zwierząt, ptaków, rzeczami codziennego użytku. Dzięki temu maluch szybciej zacznie kojarzyć literki.
Kiedy maluchy oswoją się już z pisaniem pojedynczych liter, warto, by w końcu zapamiętały ich kształty. Do tego celu przydatne będą choćby kolorowanki z literkami. Malowanie kolorowanek sprawia dzieciom dużo frajdy, dlatego też łatwiej im będzie łączyć przyjemne z pożytecznym. Dzieci powinny dowiedzieć się tego, jak wyglądają litery pisane oraz drukowane. Pisanie całych zdań to etap końcowy.
Ćwiczenie literek
Jak w prosty sposób nauczyć malucha rozpoznawać literki? Weź dziecko na kolana i siądźcie przed komputerem. Zabawa ta wyjdzie pod warunkiem, że maluch ma już opanowane niektóre litery. Otwórz dokument tekstowy na komputerze i pozwól napisać maluchowi proste zdania. Początkowo pokazuj mu, gdzie są dane litery. Jeżeli jednak usłyszysz: „ja sam”, nie ułatwiaj maluchowi zabawy. Zobaczysz, ile frajdy sprawi mu możliwość napisania czegoś na komputerze. Poza tym, obecnie nauka szybkiego pisania na komputerze to podstawa. Niektórzy nauczyciele wymagają prac pisanych na komputerze, a nie odręcznie. Im wcześniej dziecko będzie miało kontakt z klawiaturą komputera, tym łatwiej będzie mu w szkole.
Maluchy uczą się przez zabawę, wyobraźnię i aktywność ruchową. Nie przejmuj się, że twoje dziecko pisze brzydziej od rówieśników lub trudniej jest mu zapamiętać litery. Wszystko zależy od rozwoju dziecka, a przecież każdy maluch rozwija się w innym tempie. Samodzielne dziecko bywa zazwyczaj bardzo dociekliwe i samo stara się odkrywać magiczny świat literek. W tym okresie zapewne zarzuci cię pytaniami lub każe wymyślać ci zdania, które on potem będzie chciał przepisać. Nie okazuj zniecierpliwienia. Twoja irytacja zabije w dziecku radość odkrywania świata. A świat widziany oczami dziecka jest fascynujący. Warto, by maluch miał od najwcześniejszych lat kontakt z książkami. Pierwsze książki dla dzieci są bogato zaopatrzone w ilustracje, jednak pojawia się też tekst pisany. Czytanie bajek dzieciom rozwija w maluchach wyobraźnię.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze