Silicon Valley – najsłynniejsza technopolia na świecie
TOMEK ERNESTOWICZ • dawno temuNajsłynniejszą i jedną z najstarszych technopolii, czyli obszarów rozwoju przemysłu wysokiej techniki (ang. high-tech) jest Dolina Krzemowa (Silicon Valley) w Stanach Zjednoczonych.
Stanowi ona symbol i punkt odniesienia dla całego świata. Dolina Krzemowa rozciąga się na obszarze o 15 km szerokości i ok. 50 km długości na południe od San Francisco w Dolinie Santa Clara. Dolina Krzemowa była typowym rejonem rolniczym, na którym uprawiano warzywa i owoce. Jej główne miasto, San Jose, stanowiło centrum gospodarcze z rozwiniętymi usługami, przemysłem spożywczym i maszynowym. W XIX w. sławę zyskało miasteczko Palo Alto, w którym właściciel kolei, Leland Stanford, założył uniwersytet. W czasie II wojny światowej na zamówienie armii Stanów Zjednoczonych rozpoczęto tu badania nad wdrożeniem elektroniki do przemysłu zbrojeniowego. W 1955 roku ruszyła produkcja półprzewodników bazujących na krzemie (ang. silicon). Współpraca wydziału medycznego Uniwersytetu Stanforda z naukowcami z Doliny Krzemowej przyczyniła się do powstania i rozwoju ośrodka technologicznego.
Na przestrzeni 300 mil kwadratowych (ok. 777 km kwadratowych) między Palo Alto i San Jose w Kalifornii ulokowanych jest obecnie ponad 6 tys. korporacji, zatrudniających ponad milion osób. Głównym przedmiotem zainteresowania firm zrzeszonych w Dolinie Krzemowej jest rozwój mikroelektroniki i komputerów. Już w 1938 roku w klasterze tym rozpoczął pracę Hewlett-Packard. W Dolinie Krzemowej swoje siedzimy mają także m.in.: Adobe Systems, Apple, eBay, Fundacja Mozilla, Electronic Arts, Google, Intel, Microsoft, PayPal, Sun Microsystems, Symantec oraz Yahoo!.
Dolina Krzemowa jest okręgiem przemysłowym bez dymiących kominów i hałasu. Na jej krajobraz składają się białe domy wkomponowane w piękną zieleń. Region jest gęsto zaludniony. Nie wydaje się to jednak uciążliwe dla jego mieszkańców. Silicon Valley to nie tylko rozwój naukowo-techniczny. Na terenie Doliny znajduje się mnóstwo atrakcji dla mieszkańców i odwiedzających: liczne parki, ogrody i szlaki turystyczne, muzea, parki rozrywki, stadiony i centra handlowe.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze